logo

.


LIBÉRIE  Libérie / Liberia


Základní informace

Rozloha: 111 369 km2
Počet obyvatel: 4 810 000 (2018)
Hustota obyvatel: 43/km2
Úřední jazyk: angličtina, (liberijská kreolština)
Obyvatelstvo: 20% Kpelleové, 13% Bassové, 10% Grebové, 8% Danové, 8% Manové ad.
Náboženství: 86% křesťané, 12% muslimové
Politický systém: prezident, dvoukomorový parlament; sněmovna - 73 členů a senát - 30 členů
Hlavní město: Monrovia (970 000)
Největší města: Gbarnga (35 000)

TOP MÍSTA

1. NÁRODNÍ PARK SAPO

Sapo 2 3vflickr.com/photos/forestideas/8291165243  

                Sapo je jediný národní park v Libérii. Leží na východě země, ve vnitrozemí, přibližně 50 kilometrů od pobřeží Atlantiku. Park byl založen v roce 1983 a má rozlohu 1 804 km2. Park leží v oblasti původního tropického deštného lesa a rozlohou původního deštného lesa náleží k největším v Západní Africe. Nadmořská výška parku je okolo 100 m na jihu a směrem do vnitrozemí, na sever, se zvedá na 400 m. Krajina má kopcovitý charakter, s řadou říček a řek, místy se nachází bažiny. Faunou je park velmi druhově bohatý. Žije zde až 125 druhů savců a téměř 600 druhů ptáků. Ze savců zde žije například dril černolící, kočkodan Dianin, šimpanz, hrošík liberijský, prase pralesní, levhart skvrnitý, kočka zlatá, sedm druhů antilop nebo slon pralesní.

 

2. MONROVIA

Monroviacommons.wikimedia.org/wiki/File:Liberia,_Africa_-_panoramio_(255).jpg

                Monrovia je hlavní a největší město Libérie. Žije zde okolo miliónu obyvatel. Město leží na pobřeží Atlantského oceánu, na poloostrově Mesurado, pří ústí řek Mesurado a Saint Paul do Atlantiku. Monrovia byla založena v roce 1822 a založili ji Afričané, původně otroci, kteří se navrátili ze Severní Ameriky. Město bylo postižené občanskými válkami, ale řada původních domů se dochovala. K hlavním památkám náleží Prezidentský palác, Národní muzeum Libérie, Unijní metodistický kostel, budova hotelu Ducor nebo trh Waterside Market. V okolí města se nachází písečné pláže, populární jsou Silver Beach a Thinker’s Beach.

 

3. ROBERTSPORT A HARPER

Robertsport  2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Robertsport_-_panoramio.jpg

                Robertsport, také Robert’s Port, je menší město na západě Libérie, na pobřeží Atlantského oceánu. Robertsport leží na Horském mysu, z jihu obklopený oceánem, ze severu jezerem Piso. Ve městě žije okolo 4 000 obyvatel. Město je známé svým plážemi a je centrem surfařů. Harper leží na jihovýchodě Libérie, na pobřeží Atlantiku, blízko hranice s Pobřežím slonoviny. Město leží na Palmovém mysu, z jihu a západu obklopené oceánem, ze severu řekou Hoffman. V Harperu žije okolo 18 000 obyvatel. Město je známé pro své krásné pláže.

 

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                V roce 1819 koupila Americká kolonizační společnost část území na Pepřenosném pobřeží pro osvobozené africké otroky ze Spojených států. V roce 1822 byla založena osada Monrovia a přijata ústava dle amerického vzoru. V roce 1847 pak byla vyhlášena nezávislá Libérie, nejstarší republika v Africe. Později se stát rozšířil do vnitrozemí. V roce 1980 byl vojenských pučem svržen prezident, který pocházel z menšiny původních otroků ze Spojených států. V roce 1990 vypukla občanská válka, která trvala až do roku 2003.

                Libérie se skládá z 15 okresů, které se dále dělí na distrikty. Největším okresem je Nimba s rozlohou 11 551 km2.

Seznam okresů, Wikipedia (en)

Regiony Libérie

Mapa není pod žádnou licencí

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. O vízum je možné požádat Velvyslanectví Libérie v Bruselu. Na aktuální podmínky vstupu se doporučuje dotázat v souvislosti se žádostí o vízum.

                Doklady. Ke vstupu do země je vyžadován cestovní pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty a vycestování ze země, vízum a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

                Měna. Dolar, LRD. 100 liberijských dolarů = 15 Kč (2018), aktuální kurz.

                Časové pásmo. UTC (GMT, o hodinu méně než je středoevropský čas)

                Bezpečnost. Cestování do jiných částí země než do hlavního města je z bezpečnostního hlediska vysoce rizikové. Je zde rozšířená pouliční kriminalita. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky). Velmi riskantní jsou i noční jízdy automobilem (nebezpečí ozbrojených útoků banditů). Silnice jsou navíc nekvalitní a nebezpečné.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Libérie je menší pobřežní stát na západě Afriky, západně od Pobřeží slonoviny. Libérie má přibližně 550 km dlouhé pobřeží (také nazývané Pobřeží pepře, dle dříve pěstovaného koření). Pobřeží je pro písečná pole, laguny a bažiny, zčásti i útesy, většinou obtížně přístupné. Šířka pobřežní nížiny je okolo 30 km. Směrem do vnitrozemí na nížinu navazuje zvlněná kopcovitá krajina (nadmořská výška je 200 až 400 m), kterou přerušují jednotlivé vrchoviny (Kpo, Bong, Putu). Dále k severu terén stoupá, až na hranicích s Guineou dosahuje Hornoguinejského prahu s jednotlivými pohořími. Nejvyšší hora země je Wuteve (1 440 m). Libérie je bohatá na menší řeky, obvykle s prudkým spádem.

                Tropické deštné lesy pokrývají asi třetinu země, částečně jsou nahrazeny druhotnými lesy. Na severozápadu jsou vlhké savany.

Libérie fm 300

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 5., str. 422. Odeon 2001., Wikipedia.org 

Mapa

Národní parky

Národní park, rozloha km2, rok založení

Sapo, 1 804 km2, 1983

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Liberia (en)

CIA World Factbook, Liberia (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Libérie (cs)

Wikipedie, Libérie (cs)

end faq

Share