logo

.


NIGÉRIE  Nigérie / Nigeria


Základní informace

Rozloha: 923 768 km2
Počet obyvatel: 203 450 000 (2018)
Hustota obyvatel: 220/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 21% Hausové, 21% Jorubové, 18% Ibové, 11% Fulbové, 10% Ijawové ad.
Náboženství: 50% muslimové, 48% křesťané
Politický systém: prezident, dvoukomorový parlament; sněmovna - 360 členů a senát - 109
Hlavní město: Abuja (980 000)
Největší města: Lagos (7 680 000), Ibadan (3 200 000), Kano (2 170 000)

Mapa

Nigerie mapa7

TOP MÍSTA

1. NÁRODNÍ PARK YANKARI

Yankari 2vfoto

                Národní park Yankari je jeden z nejvýznamnějších turistických cílů v Nigérii. Park leží ve vnitrozemí, ve středo-východní části země. Nachází se v centru západoafrické savany. V parku jsou horké prameny a oblast je bohatá na floru a faunu. Přírodní rezervace pro zvířata byla v této oblasti založena již v roce 1956, od roku 1991 je Yankari národním parkem. Krajina v Yankari leží nejčastěji v nadmořské výšce 200 až 400 metrů, nejvyšší bod má 640 metrů. Savanu tvoří traviny a místy lesy. Parkem protéká řeka Gaji. V Yankari žije okolo 50 druhů savců, včetně například slona afrického, paviána anubi, kočkodana husarského, antilopy koňské, buvolce stepního, lva západoafrického, buvola afrického nebo hrocha obojživelného. V parku dále žije okolo 350 druhů ptáků.

 

2. NÁRODNÍ PARK CROSS RIVER

Cross Rivercommons.wikimedia.org/wiki/File:Cross_River_Reservoir.jpg

                Národní park Cross River leží na jihovýchodě země, u hranice s Kamerunem, přibližně 30 kilometrů severně od pobřeží Atlantského oceánu. Park má rozlohu 4 000 km2 a byl založen v roce 1988, respektive 1991. Národní park Cross River se dělí na dvě oddělené části, které rozděluje řeka Cross River. Jižní část parku (blíže k pobřeží) leží v oblasti vrchoviny Oban a má rozlohu 2 800 km2. Severní část parku nazývaná Okwangwo leží v oblasti náhorní plošiny Obudu. V národním parku Cross River rostou především vlhké tropické deštné pralesy. Tyto lesy patří k nejstarším na africkém kontinentu, některé stromy dosahují výšky 40 až metrů. V parku se vyskytuje 16 druhů primátů, například šimpanz učenlivý, dril černolící nebo gorila crossriverská. V jižní části parku se nachází bažiny, rostou zde mangrove, dominantní jsou ale nížinné tropické deštné lesy. Členitý terén má nadmořskou výšku 100 až 1 000 metrů. Žije zde okolo 75 druhů savců. Výše zmínění primáti nebo například slon africký nebo buvol africký. Na východě na část parku navazuje kamerunský národní park Korup. V severní části parku Okwangwo žijí téměř všechny druhů primátů, co se vyskytují na území Nigérie.

 

3. LAGOS

Lagoscommons.wikimedia.org/wiki/File:Lagos_Island.jpg

                Lagos je největší město nejen v Nigérii, ale na celém africkém kontinentu. V počtu obyvatel je čtvrtým největším městem na světě. Lagos má rozlohu 907 km2 a žije zde více jak 13 miliónů obyvatel. V celé metropolitní oblasti Lagosu pak žije více jak 20 miliónů obyvatel. Lagos leží na jihozápadě Nigérie, na pobřeží Atlantského oceánů. Město tvoří pevnina i několik ostrovů, největší je ostrov Lagos. Lagos je jedno z hlavních finančních center v Africe a je také jeden z hlavních obchodních přístavů v Africe. Centrum města tvoří řada výškových budov. Stavby ve městě jsou ovlivněny lidovou architekturou, koloniální architekturou i současnou moderní architekturou.

 

4. POHOŘÍ MANDARA

Mandara Mountains 2Vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Mandara_Mountains_from_Yola.jpg

                Pohoří Mandara leží na severovýchodě Nigérie, podél hranice s Kamerunem. Má délku 190 kilometrů, je vulkanického původu. Nejvyšší hora Mount Oupay má 1 494 metrů. Pohoří je známé pro své působivé skalní útvary, kopcovitou krajinu a svěží údolí. Oblast je méně osídlena, s tradičními vesnicemi.

 

5. NÁRODNÍ PARK OKOMU

Okomu NP2Vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Loxodontacyclotis.jpg

                Národní park Okomu leží na jihu Nigérie, přibližně 30 kilometrů severovýchodně od Atlantského oceánu. Chráněná oblast byla založena v těchto místech již v roce 1935, od 90. let je Okomu národní park. Park leží v blízkosti delty řeky Niger, hlavními porosty v oblasti jsou nížinné tropické deštné lesy, směrem k pobřeží pak rostou bažinné lesy a mangrove. Parkem protékají řeky Osse a Okomu. Z fauny zde žije přes 30 druhů savců, například ohrožený slon pralesní, dále buvol africký, krokodýl čelnatý, štětkoun africký, antilopa bahenní, kočka plavá nebo kočkodan mona.

 

6. ZUMA

Zuma Rockcommons.wikimedia.org/wiki/File:Zuma_Rock.jpg

                Zuma je intruzivní monolit tvořený čedičem a granodioritem. Skála vystupuje 725 metrů nad své okolí a má nadmořskou výšku 1 125 metrů. Nachází se takřka ve středu Nigérie, přibližně 20 kilometrů západně od hlavního města Abuja.

 

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001, díly 1-10., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Od raného středověku existovaly na území Nigérie královské říše a později otrokářské a feudální státy. Z jednotlivých etnik zde převažovali Hausové. V průběhu 15. století si na nigerijském pobřeží vytvořili základny Portugalci, Holanďané a Francouzi. Na počátku 19. století dobyli a obsadili celou severní část Nigérie Fulbové. V roce 1961 dobyli Britové Lagos. V následujících letech pak postupovali směrem do vnitrozemí a obsazovali jednotlivá království, respektive státy. Britská nadvláda trvala do roku 1960, kdy získala Nigérie nezávislost. Následující léta znamenala boje, násilí a nepokoje mezi jednotlivými kmeny zakončené občanskou válkou v roce 1970. V následující době se střídali různé vojenské režimy. Na konci 90 let proběhly první svobodné volby.

Niger se skládá z 36 států. Největším státem je Niger (76 363 km2), následují Borno (57 800 km2) a Taraba (54 473 km2).

Seznam států Nigérie, Wikipedia (en)

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               VstupK cestě do Nigérie potřebuje občan ČR platný cestovní pas a platné vízum, o které je třeba požádat Velvyslanectví Nigérie v Praze http://www.embassyofnigeriaprague.org/visa. (Na Čihadle 917/32, 160 00 Praha 6, tel. 220 561 165). O vízum je možné předem požádat on-line (https://portal.immigration.gov.ng/).

                Doklady. Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas a platné vízum. Platnost pasu by měla nejméně o 3 měsíce přesahovat dobu předpokládaného data odjezdu z Nigérie. Při vstupu je také nutno prokázat se mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.

                Měna. Naira, NGN. 100 nair = 7,50 Kč (2018), aktuální kurz.

                Časové pásmo. UTC+1 (stejné jako středoevropský čas)

                Bezpečnost. MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do severní části Nigérie (zejména státy Borno, Yobe, Adamawa, Bauchi, Gombe, Kano a také Kaduna, Jigawa, Katsina, Sokoto, Zamfara, Kebbi a Plateau). Doporučujeme rovněž vyhnout se cestám do oblastí na jihu země v deltě řeky Niger (státy Delta, Rivers, Bayelsa, Abia a Akwa-Ibom). Na severu země a na jihu v deltě Nigeru hrozí velké nebezpečí teroristických útoků sekty Boko Haram a únosů. Na severovýchodě země probíhají proti Boko Haram vojenské operace. Na nezbytně nutné doporučujeme omezit cesty do všech ostatních států a také do hlavního města Abuji a Lagosu. Bezpečnostní situace je v Nigérii obecně špatná, teroristické útoky a nebezpečí spojené s aktivitami teroristických a dobře vyzbrojených organizovaných kriminálních skupin hrozí všude, včetně hlavního města Abuji.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Nigérie leží ve středozápadní Africe, v oblasti Guinejského zálivu. Velkou část pobřeží zaujímá delta řeky Niger, většinu pobřeží země pak tvoří rozsáhlé laguny a bažiny. Za touto oblastí se severně, směrem do vnitrozemí, rozkládá přibližně 150 km široká nížina, na kterou navazuje pahorkatina (s nadmořskou výškou 300 až 600 m) – plošina Joruba, Udi Hills. Střední část země zaujímá 1 000 m vysoký severonigerijský práh, část Hornoguinejské vysočiny, ze kterého vystupují jednotlivé ostrovní hory a vyhaslé vulkány. Nejvyšší je plošina Jos (nejvyšší bod 1 781 m). Na severozápadě klesá plošina k nížině Sokoto, na východě k pánvi Čadského jezera. Na východě země se nachází několik pohoří, které náleží k Adamauské vysočině (leží především na území sousedního Kamerunu). V pohoří Shebshi Mountains se nachází nejvyšší hora země Dimlang (2 042 m).

                Největšími a nejdůležitějšími nigerijskými řekami jsou Niger (délka 4 180 km) a Beneu. Hlavní vegetaci tvoří savany, na severu suchá savana, na severovýchodě při přechodu do Sahelu trnitá a křovinatá savana, směrem k jihu pak vlhká savana. Na pobřeží rostou mangrove. Zalesněna je přibližně šestina země, původní tropické pralesy byly zničeny.

Nigerie fm 380

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie, díl 6., str. 440. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

Mapa není pod žádnou licencí 

Světové dědictví

Nigérie má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                V Nigérii se nachází 8 národních parků. Mají celkovou rozlohou okolo 20 000 km2, což je 2,2% území Nigérie.

Seznam národních parků, Wikipedia (en)

Seznam národních parků, Worldatlas (en)

Národní park, rozloha km2, rok založení

Čadská pánev (Chad Basin), 2 258 km2, 1991

Cross River, 4 000 km2, 1991

Gashaka Gumti, 6 402 km2, 1991

Kainji, 5 341 km2, 1979

Kamuku, 1 120 km2, 1999

Okomu, 200 km2, 1935

Old Oyo, 2 512 km2, 1991

Yankari, 2 250 km2, 1991

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Nigeria (en)

CIA World Factbook, Nigeria (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Nigérie (cs)

Wikipedie, Nigérie (cs)

Dokumenty

Severní Nigérie (ČT, 2015)

Střední Nigérie (ČT, 2015)

Průvodci a mapy

Průvodci po Nigérii

Mapy Nigérie

end faq

Share