logo

.


SIERRA LEONE  Sierra Leone / Sierra Leone


Základní informace

Rozloha: 71 740 km2
Počet obyvatel: 6 312 000 (2018)
Hustota obyvatel: 89/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 35% Temneové, 31% Mendeové, 8% Limbové, 5% Konové ad.
Náboženství: 71% muslimové, 27% křesťané, 2% lidové náboženství
Politický systém: prezident, jednokomorový parlament- 124 členů
Hlavní město: Freetown (1 200 000)
Největší města: Koindu (20 000)

TOP MÍSTA

1. WESTERN AREA A BANÁNOVÉ OSTROVY

Tokeh  2vflickr.com/photos/dvoorhees/5198576318

                Western Area je poloostrov a distrikt na západě Sierry Leone, na pobřeží Atlantského oceánu. Poloostrov má největší délku 37 kilometrů a největší šířku15 kilometrů. Je hornatý, nejvyšší bod v jižní části má 886 metrů. Na severu poloostrova leží hlavní město Sierry Leone Freetown. Největší část Western Arey pak tvoří přírodní rezervace Western Area Forest, kterou tvoří tropické lesy. V rezervaci žije řada druhů ptáků a ze savců především chocholatky. Na západě poloostrova, na pobřeží, se nachází jedny z nejhezčích pláží v zemi. Nejvíce známá je pláž Tokeh. Přibližně 5 kilometrů od jihozápadního výběžku ostrova se nachází Banánové ostrovy. Tři ostrovy jsou rovněž oblíbeným turistickým cílem.

 

2. NÁRODNÍ PARK GOLA

Gola  2vflickr.com/photos/130781198@N06/34696327406  

                Gola je jeden ze dvou národních parků v Sieře Leoně. Nachází se na jihovýchodě země, ve vnitrozemí, podél hranice s Libérií. Park má rozlohu 711 km2. Přírodní rezervace zde vznikla v roce 1960, národním parkem je oblast od roku 2010. V parku se nachází největší tropický deštný les v Sieře Leoně. Žije zde téměř 50 druhů savců a 330 druhů ptáků. Ze savců zde žije početná populace šimpanzů, hrošík liberijský nebo slon pralesní.

 

3. POHOŘÍ LOMA

Loma 2vflickr.com/photos/130781198@N06/34736478985  

                Loma je nejvyšší pohoří v Sieře Leoně. Mount Bintumani je s 1 945 metry nejvyšší horou Sierry Leony, a také nejvyšší horou rozlehlé Guinejské vysočiny. Pohoří leží na východě země, obklopené dalšími pohořími Guinejské vysočiny. V nižších polohách hor rostou tropické deštné lesy, kde žije řada živočichů. Početní jsou například primáti.

 

4. ŽELVÍ OSTROVY

Turtles Islandsflickr.com/photos/mastababa/6582550325

                Želví ostrovy tvoří osm ostrovů, respektive souostroví. Největší z ostrovů Moot a Yele mají rozlohu 3 až 4 km2. Ostrovy leží na jihozápadě Sierry Leone, Západně od ostrova Šerbro. Hlavní etickou skupinou na ostrovech jsou Šerbrové. Živí se rybolovem, prodejem kokosových ořechů a částečně i turismem.

 

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

HISTORIE A REGIONY

                Archeologické vykopávky dokládají kontinuální přítomnost lidí na území Sierry Leone v posledních 2 500 letech. Hornatá krajina, neprostupné deštné lesy a bažiny znemožňovaly přístup do země ze severu. Místní kmeny tak byly chráněny proti dobývání ze strany vlivných říší, jako byla například Mali. Prvním Evropany v Sieře Leoně byli Portugalci na konci 15. století. V 17. století se na pobřeží usadili Britové a v roce 1787 zde založili obchodní základnu a přístav Freetown. Postupně pronikali do vnitrozemí a roku 1896 se Sierra Leone stala britskou kolonií. Od roku 1961 je země nezávislá.

                Sierra Leone se skládá ze tří provincií a hlavního města, respektive ze 14 distriktů. Největším distriktem je Koinadugu s rozlohou 12 121 km2.

Turismus, sierraleonenationaltouristboard.com (en)

Seznam distriktů, Wikipedia (en)

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. Ke vstupu do Sierry Leone potřebují občané České republiky vízum. O vízum je možné požádat na Velvyslanectví Sierry Leone v Moskvě. Po příletu do země musí cestovatel vyplnit jednoduchou imigrační kartu. Před odjezdem ze Sierry Leone je nutno navštívit imigrační úřad, kde cestovatel obdrží výjezdní povolení a 2 dny na opuštění země.

                Doklady. Ke vstupu do země je vyžadován cestovní pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty a vycestování ze země, vízum a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici.          

                Měna. Leone, SLL. 1 000 leone = 2,70 Kč (2018), aktuální kurz. Valuty je možno směnit v několika bankách. Cestovní šeky a kreditní karty nejsou zpravidla přijímány.

                Časové pásmo. UTC (GMT, o hodinu méně než je středoevropský čas)

                Bezpečnost. V Sieře Leone je rozšířená pouliční kriminalita. Nedoporučuje se vycházet bez doprovodu a po setmění. Vzhledem k početným krádežím a loupežným přepadením se nedoporučuje viditelné nošení cenností (hodinky, prsteny, řetízky). Cestování do vnitrozemí by mělo být, vzhledem k infrastruktuře zničené během občanské války, dobře naplánováno a to nejlépe ve spolupráci s jednou z mnoha zastoupených nevládních organizací. Ačkoli rekonstrukce země pokračuje, důsledky občanské války jsou všudypřítomné. Přestože bohatá na zdroje (diamanty, bauxit, rutil), je Sierra Leone jednou z nejchudších zemí světa. Zničená je také turistická infrastruktura a pláže mimo Freetown.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Sierra Leone leží na západě Afriky, jižně od Senegalu a Guiney. Menší africká země má 350 km dlouhé pobřeží s Atlantikem. Pobřeží je velmi členité, jsou zde ústí řek, laguny, malé ostrovy. Výjimku z nížinného pobřeží tvoří skalnatý poloostrov Sierra Leone s hlavním městem. Na pobřeží navazuje přibližně 100 km široká oblast naplavenin. Za ní se krajina zvedá do jednotlivých vrchovin a následně pohoří. Nejvyšší hora Bintumani (1 945 m) se nachází v pohoří Loma na severovýchodě země (v blízkosti východní hranice s Guineou).

                Na pobřeží rostou porosty mangrove, původní husté tropické pralesy se zachovaly jen místy, často byly nahrazeny druhotnými lesy. Na severovýchodě jsou savany.

Sierra Leone fm 320

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 8., str. 490. Odeon 2001., Wikipedia.org 

Mapa

Národní parky

Národní park, rozloha km2, rok založení

Gola, 711 km2, 2010

Outamba-Kilimi, 1 109 km2, 1986

Zdroje: Wikipedia.org

Odkazy

Britannica, Sierra Leone (en)

CIA World Factbook, Sierra Leone (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Sierra Leone (cs)

Wikipedie, Sierra Leone (cs)

end faq

Share