logo

.


INFO

INFO

Nejvyšší část Sierry Nevady v Kalifornii, vpravo Mount Whitney (4 421 m), nejvyšší hora Spojených...

VELKÁ PÁNEV

VELKÁ PÁNEV

Pánev Badwater Basin (-86 m) v údolí Death Valley z pohoří Panamint Range VELKÁ PÁNEV (Great...

APENINY

APENINY

Horský masiv v Abruzských Apeninách, v pohoří...

CINQUE TERRE

CINQUE TERRE

Corniglia z trasy do Vernazzy            ...

SIERRA NEVADA

SIERRA NEVADA

Východní Sierra Nevada, oblast Rock Creek...

FRANCOUZSKÉ ALPY

FRANCOUZSKÉ ALPY

Vrchol Mont Blancu (4 808 m)            ...

YOSEMITE

YOSEMITE

Half Dome (2 695 m) a Yosemitské údolí z turistické trasy Panorama...

ITALSKÉ ALPY

ITALSKÉ ALPY

Jezero Lago di Garda, Malcesine a Gardské hory z Monte Balda Na rozdíl od členění Alp v německy...

RAKOUSKÉ ALPY

RAKOUSKÉ ALPY

Lanovka na horu Zwölfehorn (1 522 m) v Horách Solné...

SKALNATÉ HORY

SKALNATÉ HORY

Výhled z nejvyšší hory Skalnatých hor Mount Elbert (4 401 m) směrem na...

POBŘEŽNÍ PÁSMO

POBŘEŽNÍ PÁSMO

Pobřežní oblast Big Sur ve střední Kalifornii a pohoří Santa Lucia...

PANENSKÉ OSTROVY

PANENSKÉ OSTROVY

Zátoka Trunk Bay na ostrově Saint...

 • INFO

  INFO

 • VELKÁ PÁNEV

  VELKÁ PÁNEV

 • APENINY

  APENINY

 • CINQUE TERRE

  CINQUE TERRE

 • SIERRA NEVADA

  SIERRA NEVADA

 • FRANCOUZSKÉ ALPY

  FRANCOUZSKÉ ALPY

 • YOSEMITE

  YOSEMITE

 • ITALSKÉ ALPY

  ITALSKÉ ALPY

 • RAKOUSKÉ ALPY

  RAKOUSKÉ ALPY

 • SKALNATÉ HORY

  SKALNATÉ HORY

 • POBŘEŽNÍ PÁSMO

  POBŘEŽNÍ PÁSMO

 • PANENSKÉ OSTROVY

  PANENSKÉ OSTROVY

CornigliaCorniglia z trasy do Vernazzy

            CINQUE TERRE je pobřežní, skalnatá oblast na severu Itálie, na pobřeží Ligurského moře, v regionu Ligurie. Leží okolo 80 kilometrů jihovýchodně od města Janova a necelých 10 kilometrů západně od města La Spezia. Cinque Terre je součástí tzv. Italské riviéry, respektive její východní části nazývané Riviera di Levante. Cinque Terre znamená v překladu „pět zemí“ a zahrnuje pět rybářských vesnic, od jihovýchodu: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Obce leží ve skalnatém terénu na pobřeží Ligurského moře nebo na útesech nad pobřežím a jsou propojeny pěšími turistickými trasami a železnicí. Vesnice Cinque Terre mají více než tisíciletou historii a historicky jsou spjaty s rybolovem a pěstováním vinné révy a oliv na skalnatých terasách. Oblast je součástí Ligurských Apenin. Vrcholy při pobřeží dosahují nadmořských výšek přes 500 metrů, jedním z nejvyšších vrchů je Monte Malpertuso (815 m) severovýchodně nad Vernazzou. Pobřežní oblast Cinque Terra je na severozápadě vymezena skalní ostrohou Punta Mesca a rozkládá se jihovýchodně až k zálivu La Spezy, který je ze západu zakončen menšími ostrovy Palmaria a Tina. Celá oblast je součástí Národního parku Cinque Terre (38,6 km2) a zároveň je od roku 1997 součástí kulturního světového dědictví UNESCO.

 

CINQUE TERRE

Riomaggiore – Manarola – Corniglia – Vernazza – Monterosso

délka: 11 až 13,5 km; převýšení: 205 - 365 m; čas: 5 - 7 h; hodnocení: 10; obtížnost: 1,5; náročnost. 3

Vernazza 3Vernazza, vlevo kostel Santa Margherita, nahoře hrad Castello dei Doria

            Celá oblast je součástí Národního parku Cinque Terre založeného v roce 1999. Hranice parku začíná na severozápadě mezi obcemi Monterosso al Mare a Levanto a vede ve vzdálenosti 2 až 3 kilometry (na jihovýchodě i méně než kilometr) podél pobřeží, v délce téměř 22 kilometrů až k obci Portovenere, včetně ostrovů Palmaria a Tina. Hlavní turistická trasa vede mezi Riomaggiore a Monterosso. Trasu lze jít z obou stran, ze severozápadu i jihovýchodu. Vedle hlavní pěší stezky při pobřeží, existuje vždy i delší stezka, ve větší vzdálenosti od pobřeží. V každé z pěti obcí je zastávka vlaku.

RiomaggioreRiomaggiore z přístavu

            Úsek mezi Riomaggiore a Manarola je nejkratší, má méně než kilometr. Cesta nazývaná Via dell’Amore je vytesaná do skály nad Ligurským mořem. Z Manaroly do Corniglie lze dále pokračovat po cestě přímo nad pobřežím s délkou okolo 2,5 kilometrů nebo se lze vydat po náročnější, ale méně frekventované stezce přes obec Volastra, mezi terasami s vinnou révou, s lepšími výhledy do okolí, s délkou okolo 5 kilometrů. Cesty mezi Corniglii a Vernazzou (4 km) a mezi Vernazzou a Monterossem (3,5 km) tvoří nejpůsobivější část trasy. Z Corniglie, která je umístěna na útesu, v nadmořské výšce 105 metrů, vede stezka nejprve mezi vinicemi severozápadně a následně se vrací nad pobřeží vyhlídkou Punta Palma (208 m). Do Vernazzy se sestupuje s výhledem na věž opevnění Castello dell Doria. Z Vernazzy se nejprve prudce stoupá s nejlepšími výhledy na hlavní část obce umístěné okolo přístavu a dále vede trasa nad pobřežím přes vyhlídku Punta Molinara a historický římský kamenný můstek do Monterossa.

ManarolaManarola

            Riomaggiore leží na jihovýchodním konci z „pěti zemí“ Cinque Terre. Obec sahá přímo na pobřeží, k malému přístavu. V centru Riomaggiore stojí farní románsko-gotický kostel San Giovanni Battista vystavěný lombardskými staviteli před polovinou 14. století. Nad obcí se nachází zbytky hradu Castello di Riomaggiore z přelomu 15. a 16. století.

Vernazza 2Vernazza z jihu, v pozadí Monterosso a skalní ostroh Punta Mesca

            Část obce Manarola je vystavěna na 25 metrů vysokém skalním útesu nad mořem. V západní části leží chráněný přístav Manarola Marina. Na východním okraji Manaroly je umístěn gotický kostel San Lorenzo ze 14. století s kampanilou z 16. století, která sloužila jako strážní věž.

642Vernazza z vyhlídky Punta Molinara

            Corniglia, prostřední z obcí Cinque Terre, je umístěna na sto metrů vysoké skále nad Ligurským mořem. Ve středu obce stojí gotický kostel San Pietro z 30. let 14. století. Na konci hlavní ulice, je vyhlídka na moře a nejbližší okolí. Corniglia je s 200 obyvateli nejméně lidnatou vesnicí Cinque Terre.

Monterosso al MareMonterosso al Mare, ve středu-vpravo kostel San Giovanni Battista, nahoře kapucínský klášter, vlevo, nad přístavem Torre Aurora

            Vernazza, jejíž malé náměstí u přístavu oklopují domy s barevnými fasádami a v severní části stojí románský kostel Santa Margherita di Antiochia z první poloviny 14. století, je považována za nejkrásnější z obcí Cinque Terre. Na útesu nad obcí se dochovalo původní janovské opevnění s hradní věží Castello dei Doria založené v 11. století.

MRMonterosso z jihovýchodu

            Monterosso al Mare leží na severozápadní konci Cinque Terre. Obec je s 1,4 tisíci obyvatel největší z Cinque Terre. Ve východní části, v blízkosti pobřeží, stojí na severní straně malého náměstí románsko-gotický kostel San Giovanni Battista z přelomu 13. a 14. století. Původní janovská strážní věž tvoří zvonici kostela. Západně, ve svahu nad pobřežím, je umístěn kapucínský klášter San Francesco z první poloviny 17. století. Na skalnatém výběžku do moře, pod klášterem, se nachází strážní věž Torre Aurora, postavená Janovany v 16. století.

PortovenereHlavní ulice Portovenere s kostelem San Lorenzo, hradem Castello Doria a vnějším hradbami

            Portovenere nepatří mezi Cinque Terre, ale je součástí národního parku. Nachází se přibližně 10 kilometrů jihovýchodně od Riomaggiore. Leží v jihozápadní části zálivu La Spezia, jižně od obce se nachází ostrov Palmaria. Žije zde okolo 3,5 tisíc obyvatel. Hlavní ulice Portovenere s domy s pestrobarevnými fasádami vede podél pobřeží a přístavu. Nad hlavní ulicí se nachází románský kostel San Lorenzo, vystavěný v prvních třech desetiletích 12. století, v průběhu 16. století renesančně upravovaný. Na vrcholu pahorku, pod kterým leží obec, je umístěno opevnění Castello Doria di Porto Venere založené na konci 12. století. Masivní vnější hradby byly postavené v 17. století. Stranou hlavní části obce, na výběžku ze tří stran obklopeného mořem, stojí románský kostel San Pietro vystavěný ke konci 12. století. Z Riomaggiore je Portovenere nejlépe dostupné lodí. Pěší turistická trasa Riomaggiore – Portovenere má délku 12,7 kilometrů.

658Výhled na celé pobřeží Cinque Terre (Monterosso mimo záběr vlevo) až k Portovenere (vpravo)

            Vegetace v oblasti má středomořský charakter. Ze stromů zde rostou především borovice přímořská, borovice halepská, dub korkový a kaštanovník. Z rostlin se zde vyskytuje rozmarýn lékařský, mateřídouška nebo levandule. Ve skalách roste například motar přímořský. Faunu ze savců tvoří lišky, jezevec lesní, prase divoké, lasice kolčava nebo krtek. Z ptactva se zde vyskytuje například sokol stěhovavý, racek středomořský nebo krkavec velký. (04/12, 05/13, 06/15, 07/16)

 

NÁRODNÍ PARK CINQUE TERRE

Levanto – Monterosso al Mare

délka: 7 km; převýšení: 310 m; čas: 3 h; hodnocení: 8; obtížnost: 1; náročnost: 3

LevantoLevanto s vrchem Monte Rossola (563 m)

            Levanto je obec na pobřeží Ligurského moře, ležící severně od hranice Národního parku Cinque Terre. Levanto je vzdálené okolo 70 kilometrů jihovýchodně od Janova. Nachází se v zálivu, při ústí říčky Ghiararo do moře, obklopené pobřežními vrchy Ligurských Apenin. Severozápadně leží Monte Rossola (563 m), jihovýchodně Monte Vé Focone (486 m) a severně Monte Pistone (720 m).

042Stezka Levanto - Monterosso, v oblasti nazývané Costa del Semaforo, pohled na sever, směrem k Janovu

            Levanto existovalo jako osada již v období starověkého Říma. Nejstarší stavbou v obci je zvonice kostela San Siro, dříve strážní věž, z 9. století. Hlavními památkami jsou středověký hrad Castello di Levanto z konce 12. století a gotický kostel Sant’Andrea z první poloviny 13. století.

CT 2Rozcestí s výhledem na Cinque Terre, při pobřeží Vernazza, na útesu Corniglia

            Turistická trasa začíná v jihozápadní části Levanta, při pobřeží, pár desítek metrů jihovýchodně od kostela Sant’Andrea. Trasa stoupá mezi zahradami, nad jednou z místních známých vil Agnelli z počátku 20. století, s výhledy na Levanto a okolní vrchy. Následně vede jihovýchodně podél pobřeží, zpočátku se střídavým stoupáním a klesáním, až ke skalnímu výběžku Punta Mesca (313 m). Odtud jsou z východní strany skály výhledy na celé pobřeží Cinque Terre až k Portovenere. Následně se severozápadně klesá do Monterossa.

CTTrasa sestupující do Monterossa

            Ligurské Apeniny tvoří nejsevernější část Apenin. Leží na severu Itálie, především v Ligurii, necelých sto kilometrů jižně od Milána. Rozkládají se v oblouku, ze západu na východ, v délce okolo 130 kilometrů. Největší šířka pohoří je přes 60 kilometrů. Jižní hranici Ligurských Apenin tvoří Ligurské moře, severní hranici Pádská nížina. Na západě, v průsmyku Sella di Altare nebo také Colle di Cadibona, navazují na Alpy. Na východě na Ligurské Apeniny, v průsmyku Passo della Cisa, navazují Toskánsko-emiliánské Apeniny. Nejvyšší horou je Monte Maggiorasca (1 804 m) ve středo-východní části pohoří. (05/13, 06/15, 07/16)

 

OKOLÍ CINQUE TERRE

Sestri Levante – Punta Manara - Riva di Ponente – Punta Baffe – Moneglia

délka: 12 km; převýšení: 300 m; čas: 4 h; hodnocení: 7; obtížnost: 1; náročnost: 3

SLSestri Levante a záliv Golfo di Tigullio

            Turistická trasa mezi městy a letovisky Sestri Levante a Moneglia na východní Italské riviéře s výhledy na Ligurské moře, záliv Golfo del Tigullio, pobřeží Cinque Terre a Ligurské Alpy. Stezka je turisticky využívaná především místními obyvateli.

SL3Výběžek Punta di Sestri s návrším (90 m) a parkem a staré město se zátokou Baia del Silenzio

            Sestri Levante je město na východní Italské riviéře, Riviéře di Levante, vzdálené přibližně 50 kilometrů jihovýchodně od Janova a 25 až 30 kilometrů od Národního parku Cinque Terre. Žije zde okolo 20 tisíc obyvatel. Nejstarší část města leží na výběžku pevniny s návrším mezi dvěma zátokami. Místo je osídlené již od starověku. Již v období Říma bylo přístavem a obchodním centrem. V Sestri Levante se nachází řada sakrálních památek, několik paláců, historických vil a galerie s malbami italských a vlámských malířů. K hlavním památkám náleží barokní kostel Santa Maria di Nazareth z počátku 17. století a románský kostel San Nicolo založený okolo roku 1150.

091Riva di Ponente, vpravo útes Punta Baffe, nejvyšší vrchol je Monte Moneglia (521 m)

            Méně známé a navštěvované letovisko Moneglia leží 10 kilometrů jihovýchodně od Sestri Levante. Žije zde okolo 3 tisíc obyvatel. Ve středu města stojí kostel Santa Croce s barokním průčelím založený v první polovině 12. století. Další hlavní památkou je gotický kostel San Giorgio z konce 14. století.

095Strážní věž na Punta Baffe

            Turistická trasa začíná v centru Sestri Levante a vede jižně až jihovýchodní na vrch Monte Castello (264 m) s výběžkem Punta Manara. Z cesty a vrcholu je výhled na Sestri Levante se zátokou Baia del Silenzio a téměř celé pobřeží Riviery di Levante až k Janovu.

103Výhled z Punta Baffe, první výběžek Punta di Moneglia, v pozadí Punta Mesco

            Dále stezka pokračuje severovýchodně a východně do malého letoviska Riva di Ponente. Odtud pak stoupá podél pobřeží na útes a skalnatý výběžek Punta Baffe (252 m) s kamennou strážní věží.

118Moneglia

            Z Punta Baffe se pak sestupuje východně do malého údolí s opuštěnou kamenitou pláží. A následuje opět stoupání, na trase podél pobřeží, pod vrchem Monte Comunaglia (452 m), mezi nízkými porosty borovic. Od výběžku Punta Moneglia se následně sestupuje do Moneglie. (06/15)

 

OKOLÍ CINQUE TERRE

Levanto – Bonassola – Framura – Deiva Marina

délka: 14 km; převýšení: 290 m; čas: 5 h; hodnocení: 6 až 7; obtížnost: 1; náročnost: 2

161Pohled na Levanto ze severozápadu

            Málo navštěvovaná trasa, procházející podél pobřeží Ligurského moře severozápadním směrem, k Janovu, přes méně známé obce a místa: Bonassolu, Framuru, do Deivy Mariny.

184Výhled na severozápad, na pobřeží Riviery di Levante za Bonassolou

            Trasa začíná v centru Levanta, v blízkosti pláže a vede severozápadně, přes jihozápadní svah vrchu Monte Rossola. Nejprve míří, sestupuje, do obce Bonassola. Odtud stoupá podél pobřeží přes skalní útesy Monte Grosso (166 m) a Monte Pastorelli (175 m), kolem vyhlídky Punta Monte Grosso a přes další vyhlídku Punta dei Marmi do obtížně přístupné obce Framura. Prochází přes Framuru a vede pod vrchem Monte Serra (421 m) s další vyhlídkou na okolní pobřeží, skalní útesy a Ligurské moře. Do Deivy Mariny se pak prochází pobřežním lesem. Po cestě je několik pláží, převážně kamenitých, mezi skalami a útesy.

206Framura

            Bonassola má okolo 800 obyvatel. V obci se nachází několik kostelů. Hlavním chrámem je barokní kostel Santa Caterina d’Alessandria z druhé poloviny 17. století. Framura je obec nad pobřežím Ligurského moře v nadmořské výšce přes 70 metrů. Žije zde okolo 600 obyvatel. Nejstaršími památkami jsou románský kostel San Martino založený v 10. století a kamenná strážní věž z 9. století.

163Pláž v Bonassole

            Deiva Marina je obec a malé letovisko na pobřeží Ligurského moře, na říčce Deiva. Žije zde okolo 1,4 tisíce obyvatel. Deiva Marina je dostupná po silnici SP40. Hlavními památkami v obci je několik kostelů. Největší je barokní kostel sv. Antonína z první poloviny 18. století. (06/14)

Share