logo

.


190Gotická katedrála sv. Any z konce 16. století v nejlidnatějším městě Kanárských ostrovů Las Palmas de Gran Canaria

            KANÁRSKÉ OSTROVY jsou souostroví v Atlantském oceánu ležící severozápadně od afrického kontinentu. Nejbližší vzdálenost souostroví k Africe je 100 kilometrů. Kanárské ostrovy tvoří sedm hlavních ostrovů: Tenerife (2 034 km2), Fuerteventura (1 660 km2), Gran Canaria (1 560 km2), Lanzarote (846 km2), La Palma (708 km2), La Gomera (370 km2) a El Hiero (269 km2) a čtyři menší ostrovy La Graciosa, Alegranza, Montaňa Clara a Lobos. Ostrovy jsou vulkanického původu. Celkem zde žije 2,1 miliónu obyvatel. Kanárské ostrovy jsou jedním z autonomních společenství Španělského království. Historicky byly známy již Římanům, součástí Španělska jsou od roku 1402. Hlavními městy jsou Las Palmas na Gran Canarii a Santa Cruz na Tenerife. Nejvyšší horou souostroví je nejvyšší hora Španělska Pico del Teide (3 718 m) na ostrově Tenerife. Mapa

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA NA KANÁRSKÝCH OSTROVECH

PICO DEL TEIDE, TENERIFE

Výstup na horu Teide (3 718 m) na ostrově Tenerife

délka: 6,5 km; převýšení: 1 240 m; čas: 3 až 4 h; YDS: 1; N: 2 až 3

079Úvodní část turistické trasy, vlevo vrchol Teide

            Pico del Teide je stratovulkán v centrální části ostrova Tenerife. S nadmořskou výškou 3 718 metrů je nejvyšší horou Tenerife, Kanárských ostrovů a Španělska. Stratovulkán má od mořského dna výšku 7 500 metrů a je takto považován za čtvrtý nejvyšší vulkán na světě, po vulkánech na Havajských ostrovech. Teide leží v severní části rozlehlé kaldery Caňadas del Teide. Kaldera má z jihozápadu na severovýchod délku 16 kilometrů a šířku ze severozápadu na jihovýchod 9 kilometrů. Dno kaldery leží v nadmořské výšce přes 2 100 metrů. Západně od Teide se nachází druhá nejvyšší hora Tenerife, vulkán Pico Viejo (3 135 m). Oblast je součástí Národního parku Teide založeného v roce 1954 a je také součástí přírodního světového dědictví UNESCO. Národní park má rozlohu 190 km2.

089Výhled na rozlehlou kalderu Las Caňadas del Teide

            Na vrchol Teide vedou dvě značené trasy. Jedna ze západu od vulkánu Pico Viejo, druhá, Sendero Montaňa Blanca, ze dna kaldery od silnice TF-21. Stezka č. 7 vede severně a následně východně kolem sopečného vrcholu Montaňa Blanca (2 748 m) na vrchol Teide. 1,5 km od vrcholu se ve výšce 3 260 m prochází kolem horské chaty Refugio de Altavista.

106Vrchol Teide

            Výstup na samotný vrchol z nadmořské výšky okolo 3 600 m je možný pouze s povolením od španělského Ministerstva zemědělství. Nejvíce pravděpodobný důvodem tohoto opatření je lanovka z konce 70. let minulého století Teleférico del Teide, která má horní stanici pod vrcholem vulkánu, ve výšce 3 555 metrů.

076Vulkanická krajina národního parku, v pozadí vrchol vulkánu

            Současná podoba kaldery a vulkánů Teide a Viejo je z období přibližně před 160 tisíci lety. Poslední erupce proběhla v roce 1909 z jednoho z vedlejších kráterů v severozápadní části sopky. Další známé erupce proběhly na počátku a na konci 18. století. V roce 1492 popsal Kryštof Kolumbus, na své cestě do Nového světa, velké ohně v oblasti údolí Orotavy. Do této doby je datována jedna z dalších erupcí v jednom z bočních kráterů. Poslední erupce přímo v kráteru vulkánu Teide proběhla okolo poloviny 9. století.

111Kaldera, v pozadí okraje kaldery

            Hranice lesa na svazích vulkánů je ve výšce okolo 2 100 metrů. Níže, ve výšce 1 000 až 2 100 metrů, rostou lesy, které tvoří především borovice kanárská a jalovec cedrovitý. Nad 2 100 metrů se vyskytují endemické rostliny: křovinatý porost čilimník vysokohorský, žlutě kvetoucí keř úhorník Bourgeaův, fialově kvetoucí rostlina trýzel nebo až tři metry vysoký hadinec teidský. Místní faunu tvoří především ptáci a ještěrky. Jediným původním savcem je netopýr. (04/17)

 

ROQUE NUBLO, GRAN CANARIA

Trasa ve vnitrozemí ostrova Gran Canaria s výstupem na horu Roque Nublo (1 813 m)

délka: 15 km; převýšení: 490 m; čas: 6 h; YDS: 1; N: 2

216Vnitrozemí Gran Canarie, vlevo vrchol Roque Bentaiga (1 415 m)

            Gran Canaria je třetím největším ostrovem Kanárských ostrovů. Vulkanický ostrov má kruhový tvar, o průměru 41 až 45 kilometrů. Centrální část ostrova je hornatá, nejvyšším vrcholem ostrova je Pico de las Nieves s výškou 1 950 metrů. Jedním ze symbolů ostrova je hora Roque Nublo, s nadmořskou výškou 1 813 m, druhý nejvyšší bod ostrova, zakončená skalnatým 80 metrů vysokým vrcholem. Podobně tvarovaný je i další horský vrchol Roque Bentaiga (1 415 m).

215Hora Roque Nublo

            Zvolená doporučená trasa začíná v malé obci Cruz de Tejeda a vede jižně v blízkosti silnice GC-134 na vrchol vrchu Mirador de Becerra (1 564 m) s výhledem na okolní vnitrozemí. Dále cesta pokračuje jižně a následně západně ve střední části svahu hory a dále klesá do malé, obtížně dostupné osady La Culata. Odtud se vystupuje západně na vrchol Roque Nublo. Pod vrcholem vede stezka okolo celé hory s výhledy na velkou část Gran Canarie. Zpět se sestupuje opět do osady La Culata a následně se zvolí severovýchodní značená cesta do největší obce ve vnitrozemí Tejeda.

233Vrchol Roque Nublo

            Gran Canaria byla nejvíce odlesněným ostrovem Kanárských ostrovů. Od konce 20. století začalo zalesňování. Charakteristickými místními stromy jsou borovice kanárské, palmy a vavřínový les. Na Gran Canarii se vyskytuje okolo 600 druhů rostlin, z toho 100 druhů je původních. Jedním ze symbolů Kanárských ostrovů je dračinec.

228Výhled z cesty po vrcholem směrem na západ

            Nejpočetnějšími druhy volně žijících živočichů na Gran Canarii jsou ptáci a plazy. Vyskytuje se zde 48 druhů ptáků. Charakterističtí jsou strakapoud velký, pěnkava kanárská nebo červenka. Z plazů jsou hojně zastoupení scink šestipruhý a gekon kanárský. Velcí suchozemští obratlovci se na Gran Canarii nevyskytují. Z malých savců se hodně vykytuje například bělozubka malá z čeledi rejskovití. Mořská fauna je v okolí ostrova velmi druhově bohatá. Žijí zde například karety obecné, manty, polorejnoci, tuňáci, delfíni či velryby. (04/17)

Share