logo

.


Lookout PeakVýhled z vrcholu Lookout Peak na východní část kaňonu Kings Canyon a na pohoří Sierra Nevada

            SEQUOIA a KINGS CANYON jsou dva národní parky v jižní části pohoří Sierra Nevada, na východě Kalifornie. Část parku Kings Canyon byla založena v roce 1890, v roce 1940 byl park rozšířen a dostal současný název. Národní park Sequoia byl založen v roce 1890 a náleží tak k nejstarším národním parkům na světě. Kings Canyon se rozkládá severně, Sequoia na něj jižně přímo navazuje. Národní park Kings Canyon tvoří kaňony řeky Kings River, horské masivy přesahující nadmořskou výšku 4 000 metrů, alpínské louky, horské řeky a v západní části také porosty sekvojovců obrovských. Součástí Národního parku Sequoia jsou nejvyšší horské vrcholy pohoří Sierra Nevada, včetně nejvyšší hory Spojených států bez Aljašky Mount Whitney (4 421 m) a místy rostoucí sekvojovci obrovští, nejobjemnější stromy na Zemi, které na území národního parku dosahují největších rozměrů. Oba parky jsou spravovány společně národní agenturou National Park Service. Mapa

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA V NÁRODNÍM PARKU KINGS CANYON A SEQUOIA

DON CECIL TRAIL, KINGS CANYON

Výstup na vrchol hory Lookout Peak (2 600 m) v Národním parku Kings Canyon

délka: 18 km; převýšení: 1 260 m; čas: 6 až 7 h; YDS: 1; N: 2 až 3

Lookout Peak 2Výhled z vrcholu Lookout Peak na Kings Canyon a High Sierru

            Lookout Peak (2 600 m) je hora na západní hranici Národního parku Kings Canyon, ležící jižně nad kaňonem Kings Canyon. Don Cecil Trail je turistická trasa ze dna údolí, z hlavního turistického centra údolí Kings Canyon obce Cedar Grove Village, která prochází kolem hory Lookout Peak.

Kings Canyon východPohled stejným směrem z trasy Don Cecil Trail

            Kings Canyon, Královský kaňon, představuje jedno z nejhlubších ledovcových údolí v Severní Americe. Kaňonem protéká řeka South Fork Kings River. Výška mezi dnem kaňonu a horními okraji se pohybuje od 1 200 do 2 500 metrů. Jednotlivé skalní stěny mají výšku okolo 1 000 metrů. Délka kaňonu je okolo 10 kilometrů, největší šířky dosahuje 800 metrů. Údolí Kings Canyon je ve východní části zakončeno morénovým valem Glacier Monument a rozděluje se na dvě úzká údolí ve tvaru V. Kaňonem prochází silnice č. 180 a v těchto místech končí.

Kings Canyon západVýhled z vrcholu Lookout Peak na západní část Kings Canyon

            Řeka Kings River má celkem tři hlavní přítoky. South Fork, která protéká Královským kaňonem a dále North Fork Kings River a Middle Fork Kings River. Kaňon řeky Middle Fork leží severně od Kings Canyon a je téměř nepřístupný. Ledovcové údolí má skalní stěny téměř bez vegetace, šířka dna kaňonu je 600 až 800 metrů.

Highway 180 KCSilnice č. 180 klesající na dno kaňonu

            Turistická trasa začíná v Cedar Grove Village. Přejde se můstek přes řeku Sout Fork Kings River a hlavní silnice č. 180 a pokračuje se jihozápadně. Následuje stoupání lesem a přechod přes potok Sheep Creek. Na trase je řada výhledů na horské masivy severní části kaňonu Kings Canyon: Eagle Peaks (2 974 m), Hogback Peak (3 376 m), Kennedy Mountain (3 485 m), Comb Spur (3 541 m), nebo Goat Mountain (3 721 m) a do údolí. Pod horou Lookout Peak se stezka stáčí na sever a západ a dále pokračuje jihozápadně. Na Lookout Peak se vystupuje z jihu, cesta není značená. Z vrcholu je výhled na západní a východní část kaňonu a v dálce na hlavní hřeben Sierry Nevady s nejvyššími vrcholy.

South Fork Kings River 2Řeka South Fork Kings River na fotografii od K.K.

            V nejnižších polohách kaňonu rostou kalifornské druhy dubů. Výše se nachází především borovice těžké, následovány borovicemi Lambertovy, jedlemi ojíněnými a severoamerickými pazeravy. V nadmořských výškách 1 500 až 2 300 metrů rostou sekvojovci obrovští a borovice Jeffreyovy. Nad 2 300 metrů pak najdeme jedle nádherné a borovice Murrayovy. (07/18)

 

NÁRODNÍ PARK SEQUOIA, SIERRA NEVADA

General Grant Tree – General Sherman Tree – Big Trees Trail – Moro Rock

Big Trees TrailSekvojovci obrovští v okolí stezky The Big Trees Trail

            V Národním park Sequoia se nachází největší koncentrace sekvojovců obrovských, nejobjemnějších stromů na Zemi. Nachází se zde přes dvacet míst, oblastí či hájů, kde rostou sekvojovci obrovští. Nejvíce známý je Giant Forest, Obří les, na severozápadě parku u silnice č. 198, s polovinou z deseti největších sekvojovců, včetně největšího sekvojovce obrovského nazývaného Generál Sherman. V oblasti General Grant Grove, háj generála Granta, roste druhý největší sekvojovec General Grant Tree. Nejrozlehlejším hájem sekvojovců je méně známý Redwood Mountain Grove na severozápadě parku. Další z významných oblastí je Atwell Grove, na západě parku, na odbočce ze silnice č. 198 do Mineral King nebo Garfield Grove u jihozápadního vstupu do parku.

DSC05435Kmeny sekvojovců v oblasti Grant Grove

            Sekvojovec obrovský, anglicky giant sequoia, také sierra redwood, latinsky Sequoiadendron giganteum, je nejobjemnější strom na Zemi. Se stářím některých stromů 3 200 let také náleží k nejstarším rostlinám na Zemi. Sekvojovci mají průměr kmene v základně 6 až 8 metrů a dorůstají výšky 50 až 85 metrů. Větve mají průměr 2,5 metru. Stromy rostou pouze v západní části pohoří Sierra Nevada, v nadmořské výšce 1 500 až 2 300 metrů.

DSC05431Grant Grove v blízkosti Grant Grove Village

            Pouze další čtyři stromy na Zemi dorůstají výšek přes 90 metrů. Jsou jimi vůbec nejvyšší stromy na Zemi sekvoje vždyzelené rostoucí na západě Spojených států (Kalifornie a Oregon), dále blahovičníky královské, původní pro jihovýchodní Austrálii (Victorii a Tasmánii), douglasky tisolisté rostoucí na západě Severní Ameriky (Britská Kolumbie, Washington, Oregon, Kalifornie) a smrky sitka rozšířené pouze v blízkosti pobřeží Pacifického oceánu od severní Kalifornie až po Aljašku.

DSC05456Sekvojový háj Grant Grove

            Nejobjemnějším stromem je General Sherman Tree, strom generála Shermana. Má výšku 83,8 metru, průměr kmene v základně je 11,1 metru, obvod kmene na zemi je 31,1 metru. Ve výšce 50 metrů má průměr kmene 4,5 metru. Největší větve mají průměr přes 2 metry. Strom roste v oblasti Giant Forest, Obří les, dostupné ze silnice č. 198. Druhým největším stromem je General Grant Tree, strom generála Granta. Strom má výšku 81,5 metru, průměr a obvod na zemi je 8,8 metru a 32,8 metru. V 50 metrech výšky má sekvojovec průměr 4 metry. Generál Grant Tree se nachází v oblasti General Grant Grove, u západního vstupu do národních parků Kings Canyon a Sequoia, v blízkosti návštěvnického centra Grant Grove Village.

DSC05515Koruny sekvojovců v Giant Forest

            The Big Trees Trail je kilometr dlouhá naučná stezka hájem sekvojovců okolo louky Round Meadow u silnice č. 198 v blízkosti háje Giant Forest.

Moro RockVýhled ze skály Moro Rock na Great Western Divide v pohoří Sierra Nevada na foto od J.J.

            Moro Rock je žulový dóm, jižně od Giant Forest, v blízkosti silnice č. 198. Má nadmořskou výšku 2 050 metrů a vystupuje 75 metrů nad okolní terén. Ze skály je výhled do dalekého okolí pohoří Sierra Nevada. (08/18) Další foto.

Share