logo

.


DSC07982Východní Sierra Nevada, oblast Rock Creek Lake

            SIERRA NEVADA je pohoří na jihovýchodě Kalifornie, na jihozápadě Spojených států amerických. Rozkládá se mezi Velkým kalifornským údolím na západě a Velkou pánví na východě. Pohoří má v rámci Spojených států, Severní Ameriky i světa několik jedinečností. Nachází se zde nejvyšší hora Spojených států amerických bez Aljašky Mount Whitney (4 421 m), rostou zde nejobjemnější stromy na Zemi sekvojovci obrovští, v severní části leží největší vysokohorské jezero v Severní Americe Tahoe a nachází se zde jedny z nejstarších národních parků na světě: Yosemitský a Sequoia založené v roce 1890. Sierra Nevada se rozkládá ze severu k jihu a má délku 645 kilometrů, šířka se pohybuje od 65 do 130 kilometrů. Západní svahy pohoří jsou dlouhé, mírné a vlhké a právě zde roste v nadmořských výškách okolo 2 000 metrů sekvojovec obrovský. Východní svahy jsou krátké, prudce klesající do údolí Owens Valley a suché. V těchto místech, na jihovýchodě, se nachází nejvyšší hory pohoří. Reliéf Sierry Nevady je stejnorodý, směrem k severu se pohoří snižuje. Geologicky je Sierra Nevada tvořena především vyvřelými horninami, zejména žulou, které náleží k tzv. nevadskému batolitu druhohorního stáří. Mapa Kalifornie

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA SIERRY NEVADY

MOUNT TALLAC, SEVERNÍ SIERRA NEVADA

Výstup na Mount Tallac (2 968 m), jednu z dominantních hor v okolí jezera Tahoe

délka: 15,3 km; převýšení: 1 070 m; čas: 6 h; YDS: 1; N: 2

DSC07884Výhled z vrcholu Mount Tallacu na jezero Tahoe. Podle řady názorů nejlepší výhled na Tahoe

            Mount Tallac (2 968 m) je jedna z dominantních hor v okolí jezera Tahoe. Leží v blízkosti jihozápadního pobřeží jezera. Okolo hory se nachází řada dalších menších i středně velkých jezer. Největší z nich je Fallen Leaf Lake (4 až 5 km2), východně od hory Mount Tallac.

DSC07841Mount Tallac z východu, z úvodní části trasy

            Turistická trasa začíná v oblasti Spring Creek, mezi Emerald Bay a Camp Richardson, západně od města South Lake Tahoe, v nadmořské výšce 1 890 metrů. Trasa vede nejprve jižně s výhledem na jezero Fallen Leaf Lake, následně směřuje na západ a na vrchol hory Mount Tallac se vystupuje z mírnějšího západního svahu.

DSC07853Více strmý východní svah hory, jezero Fallen Leaf Lake, jihovýchodní část Tahoe a horský masiv Carson Range

            Nejvíce zastoupeným stromem v oblasti je borovice Lambertova, která dorůstá do výšky 40 až 60 metrů a šišky mají délku až 50 cm. Z fauny jsou nejčastěji zmiňovány medvěd hnědý, svišť žlutobřichý, pika nebo jestřáb lesní. Nejvíce zastoupenou rybou v jezeře Tahoe, jednou z mála druhů, byl historicky místní endemický pstruh žlutohrdlý, v polovině 20. století ohrožený druh, nyní je snaha jeho stavy obnovit. Další místní rybou je síh Williamsův z čeledi lososovití.

DSC07881Západní svah Mount Tallacu, jezero Gilmore Lake a hlavní hřeben Sierry

            Tahoe je největší vysokohorské jezero v Severní Americe. Leží v nadmořské výšce 1 899 metrů. Jezero má největší délku 35 kilometrů a šířku 16 kilometrů. Rozloha je 495 km2, největší hloubka 514 metrů. Větší západní část jezera je součástí Kalifornie, východní část náleží k Nevadě. Tahoe vyplňuje část příkopové propadliny mezi západně ležícím hlavním hřebenem Sierry Nevady a východním masivem Carson Range. Zalesněné území je součástí Tahoe National Forest. (08/19) Více fotografií.

 

13 270 FT, ROCK CREEK LAKE, VÝCHODNÍ SIERRA NEVADA

Trasa v oblasti Rock Creek Lake a výstup na horu "13 270 ft"

délka: 14 km; převýšení: 1 090 m; YDS: 3 až 4; N: 3

DSC07986Výhled z hřebenu 13 270 ft na sever. Jezero Francis Lake, oblast Rock Creek Lake a v dálce Red Slate Mountain (4 015 m)

            Trasa v oblasti Rock Creek Lake a výstup na horu, která v mapách nemá uvedené žádné jméno, s nadmořskou výškou 4 045 m, východně od hory Mount Morgan. Pěší trasa začíná u jezera Rock Creek Lake v nadmořské výšce 2 955 metrů a vede 4,3 km po vyšlapané cestě k jezeru Francis Lake, kde cesta končí.

DSC08000Část hřebenu hory a pohled na východ směrem k Owens Valley, vpravo Wheeler Ridge, za ním Owens Valley a White Mts

            Dále lze obejít jezero Francis Lake a vydat se proti proudu potoka, který směřuje do jezera, po severovýchodním hřebenu, na vrchol hory Mount Morgan (4 190 m). Nebo lze na jihovýchodní straně od jezera Francis Lake vylézt převážně po kamenné suti na hřeben hory 13 270 ft a vydat se přibližně 2 kilometry po tomto hřebenu na vrchol hory. Ten leží v nadmořské výšce 4 045 m.

DSC08024Pohled na východ, vlevo Red Mountain, vpravo Wheeler Ridge, v pozadí Owens Valley a vpravo White Mountains

            Po celou dobu cesty je zcela výjimečný výhled 270°. Na sever k vulkanické oblasti u Mamoth Lakes, na východ do údolí Rock Creek Lake, údolí Owens Valley a na vzdálené pohoří White Mountains a na jih, na nejbližší nejvyšší části Sierry Nevada. To jsou například Mount Tom (4 163 m) nebo Mount Humphreys (4 265 m) a další hory.

DSC08027Výhled jižním směrem, na hlavní hřeben Sierry Nevady; vlevo Mount Tom (4 163 m), vzadu ve střední části Mount Humphreys (4 265 m)

            Oblast je součástí John Muir Wilderness. Floru v nadmořské výšce okolo 3 000 metrů tvoří subalpinské louky a porosty borovice bělokmenné a borovice Balfourovi. V nižších polohách pak převládají borovice pokroucené a borovice Jeffreoovi.

DSC08030Pohled na sever na hlavní hřeben Sierry, vpředu Mount Starr (3 912 m)

            Obvyklou faunu v oblasti tvoří sysel zlatavý, svišť žlutobřichý, místní druh ovce tlustorohé nebo medvěd hnědý. V řekách a horských potocích je nejčastější rybou kalifornský pstruh zlatavý. (08/19) Více foto.

 

BISHOP PASS, VÝCHODNÍ SIERRA NEVADA

Trasa v oblasti průsmyku Bishop Pass v John Muir Wilderness

délka: 20 km; převýšení: 672 m; čas: 6 až 7 h; YDS: 1; N: 2

DSC05837Výhled z jihozápadního svahu Mount Agassiz na průsmyk Bihop Pass (vlevo ve střední části)

            Výchozím místem trasy je jezero South Lake v nadmořské výšce 2 977 metrů. Od South Lake vede trasa jižně, následně jihozápadně. Prochází se kolem řady jezer, z nichž největší je Ledge Lake a nejvýše položené Bishop Lake.

DSC05848Jezero Bishop Lake a Mount Goode (3 988 m)

            Průsmyk Bishop Pass leží v nadmořské výšce 3 649 metrů. Okolí dominují západně ležící Mount Goode (3 988 m) a východně ležící Mount Agassiz (4 235 m), nejseverněji položená hora skupiny Palisade. V průběhu trasy je na západě nejvýraznější horou Hurd Peak (3 727 m), na východě se nachází více horských vrcholů, nejvyšší jsou Gendarme Peak (4 039 m) a Cloudripper (4 122 m).

DSC05851Mount Agassiz (4 235 m) z turistické trasy Bishop Pass Trail

            Oblast leží na jihovýchodě pohoří Sierra Nevada, v místech, kde prochází hlavní hřeben pohoří. Necelé 4 kilometry jihovýchodně od průsmyku Bishop Pass leží třetí nejvyšší hora Sierry Nevady North Palisade (4 343 m).

DSC05856Turistická trasa v dolní části, jezero Long Lake a Hurd Peak (vlevo)

            V John Muir Wilderness se nachází jedny z nejvyšších hor Sierry Nevady. Celkem 57 vrcholů překračuje 4 000 metrů. Hory jsou tvořeny žulou nevadského batolitu a vytvarované působením ledovců. (08/18)

 

KEARSARGE PASS, VÝCHODNÍ SIERRA NEVADA

Onion Valley (2 805 m) – Gilbert Lake - Kearsarge Pass (3 604 m)

délka: 14 km, převýšení: 800 m; čas: 4 až 5 h; YDS: 1; N: 2

DSC08073University Peak a jezero Matlock Lake

            Kearsarge Pass je průsmyk na jihovýchodě Sierry Nevady. Je dostupný z oblasti Onion Valley. Kearsarge Pass leží v nadmořské výšce 3 604 metrů a je vzdálený něco přes 20 kilometrů severně od nejvyšší hory Sierry Nevady Mount Whitney (4 421 m) a okolo 14 kilometrů severně od druhé nejvyšší hory Sierry Mount Williamson (4 382 m).

DSC08069University Peak (4 144 m) z Bishop Pass Trai

            Hlavními vrcholy v okolí trasy jsou Kearsarge Peak (3 840 m) ze severní strany a University Peak (4 155 m) z jihu. Z průsmyku Kearsarge Pass lze dále pokračovat na západ, kde se trasa po 3,5 km napojuje na známou dálkovou turistickou trasu John Muir Trail. Pokud by se dále pokračovalo po John Muir Trail necelé dva kilometry jižně, západně, napříč pohořím Sierra Nevada, vede trasa Bubbs Creek Trail. Je to jedna z velmi mála tras v celém pohoří, která prochází pohořím ve směru západ-východ. Po 20 kilometrech tato trasa ústí na louku Zumwalt Meadow, která je součástí kaňonu Kings Canyon. Zde také končí, respektive začíná, silnice č. 180, která umožňuje západní přístup do národních parků Kings Canyon a Sequoia.

DSC08084Pohled z Bishop Pass Trail, v dálce údolí Owens Valley a hradba pohoří Inyo Mountains

            Na trase Kearsarge Pass Trail z Onion Valley do průsmyku Kearsarge Pass se nachází několik jezer. Jsou to například Gilbert Lake, Flower Lake nebo Matlock Lake. Některá se nachází přímo podél trasy, k některým vedou vedlejší cesty z hlavní trasy.

DSC08057Nejvyšší část Sierry, Mount Whitney vpravo, v popředí Lone Pine Peak a Mount Langley

            Cestou po silnici č. 395 a následně po odbočení v Independence na Onion Valley Road jsou výhledy na hlavní, nejvyšší hřeben Sierry Nevady, včetně nejvyšší hory Spojených států bez Aljašky Mount Whitney (4 421 m). (08/19) Další foto.

Share