logo

.


Mount Elbert 1Výhled z nejvyšší hory Skalnatých hor Mount Elbert (4 401 m) směrem na západ

            SKALNATÉ HORY je rozsáhlé pohoří na západě Spojených států a Kanady. Rozkládá se ze severozápadní Kanady, z teritoria Yukon až do střední části Nového Mexika, několik stovek kilometrů od hranice s Mexikem. Skalnaté hory jsou s délkou 4 500 kilometrů po Andách druhým nejdelším pohořím na světě. Šířka pohoří se pohybuje od 80 do 700 kilometrů. Skalnaté hory se rozdělují na Kanadské Skalnaté hory a Americké Skalnaté hory. Americké Skalnaté hory se dále člení na Severní, které leží na území Montany a Idaha, Střední, které leží převážně ve Wyomingu a Utahu a Jižní, které se rozkládají především na území Colorada a Nového Mexika. Právě v Jižních Skalnatých horách se nachází nejvyšší vrcholy celého horského pásma. Nejvyšší horou Skalnatých hor je s nadmořskou výškou 4 401 metrů Mount Elbert v pohoří Sawatch Range, v Coloradu, v Jižních Skalnatých horách. Následují Mount Massive (4 398 m), Mount Harvard (4 397 m) a La Plata Peak (4 372 m) rovněž ze Sawatch Range a Blanca Peak (4 374 m) z pohoří Sangre de Cristo Mountains a Uncompahgre Peak (4 365 m) z pohoří San Juan Mountains. Na americkém území se Skalnaté hory rozkládají mezi Kolumbijskou plošinou, Velkou pánví a Koloradskou plošinou na západě a rozsáhlou oblastí Velkých rovin na východě. Geologicky se na stavbě Skalnatých hor podílejí horniny vyvřelé, metamorfované i sedimentární. Stáří hornin se pohybuje od prekambria až po křídu.

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA VE SKALNATÝCH HORÁCH

MOUNT ELBERT, SAWATCH RANGE

Výstup na nejvyšší horu Skalnatých hor Mount Elbert (4 401 m)

délka: 14,5 km; převýšení: 1 341 m; čas: 3,5 h výstup, 2,5 h sestup; hodnocení: 9; obtížnost: 1; náročnost: 4 až 5

Mount Elbert 2Vrchol hory Mount Elbert s výhledem na západ

            Mount Elbert (4 401 m), nejvyšší hora pohoří Sawatch Range a Skalnatých hor leží ve středním Coloradu, necelých 15 kilometrů jihozápadně od města Leadville. Na Mount Elbert lze vystoupat celkem pěti trasami, nejvíce známá a nejčastěji využívaná je trasa vedoucí přes severovýchodní hřeben. Výchozím místem je North Mt. Elbert Trailhead na lesní cestě západně od kempu Halfmoon Campground a malého jezera Emerald Bay, respektive jižně od potoka Halfmoon Creek.

Mt. ElbertPohled z hory Mount Elbert západním směrem, k Elk Mountains a Aspenu

            První část trasy vede lesem jižně až jihovýchodně a v blízkosti potoka Box Creek se mění směr trasy na jihozápadní. Okolo nadmořské výšky 3 630 m je hranice lesa, odtud se pokračuje po severovýchodním hřebeni až na vrchol.

Mount Elbert 3Mount Elbert a turistická trasa po sverovýhcodním hřebenu

            V těsné blízkosti hory Mount Elbert, směrem na sever, leží druhá nejvyšší hora Skalnatých hor Mount Massive (4 398 m). Okolo deseti kilometrů jižně od Mount Elbert, se nachází vrchol La Plata Peak (4 372 m), pátá nejvyšší hora Skalnatých hor. Ve více než dvojnásobné vzdálenosti jihovýchodně pak leží třetí nejvyšší vrchol Skalnatých hor Mount Harvard (4 397 m). Pohledu směrem na východ dominuje údolí řeky Arkansas, les San Isabel National Forest, město Leadville a jezera Twin Lakes na jihovýchodním úpatí hory. Západním směrem se nachází řada horských vrcholů pohoří Sawatch Range (Ouray Peak 4 258 m, Truro Peak 4048 m) a následně sousedního pohoří Elk Mountains.

Mount Elbert 5Poslední část severovýchodního hřebenu z vrcholu hory, v pozadí údolí řeky Arkansas a San Isabel Forest

            Geologicky byl Mount Elbert, stejně jako Skalnaté hory, vyzdvižen při laramickém vrásnění na přelomu druhohor a třetihor. Mt. Elbert se skládá především z metamorfovaných hornin. Hlavní horninou masivu je kvarcit, následují pegmatit, rula a svor.

Mount Elbert 6Hranice lesa, v dálce vrchol hory

            V místních lesích rostou především borovice pokroucené, smrky, jedle a topoly osikovité. Nad hranicí lesa roste alpínská flora (například facélie nebo kuklík). Místní faunu tvoří jelenci ušatí, jeleni wapiti, ovce tlustorohé, medvědi hnědí, svišti nebo piky. (08/17)

 

GRAYS PEAK A TORREYS PEAK, FRONT RANGE

Výstup na hory Grays Peak (4 352 m), nejvyšší horu pohoří Front Range a Torreys Peak

délka: 19 km; převýšení: 1 370 m; čas: 7,5 h; hodnocení: 8; obtížnost: 1; náročnost: 5

Grays Peak 2Výhled z vrcholu Torreys Peaku směrem na severovýchod, na pohoří Front Range, v údolí silnice Interstate 70

          Grays Peak je s nadmořskou výškou 4 352 metrů nejvyšší hora pohoří Front Range. Leží v jižní části pohoří, ve středním Coloradu, necelých 100 kilometrů západně od metropole Denveru. Kilometr severně od Grays Peaku leží vrchol hory Torreys Peak (4 349 m). Obě hory je možné vystoupat současně v rámci jedné trasy.

Grays Peak 1Pohled ze sedla hor směrem na západ, v dálce pohoří Gore Range

            Pohořím prochází silnice Interstate 70, k turistické trase na Grays Peak vede sjezd č. 221. U sjezdu z dálnice začíná prašná, kamenitá lesní cesta Steven Gulch Road, která vede k výchozímu místu trasy (jedním směrem 5 km, převýšení 445 metrů). Tuto trasu je však možné projet pouze s terénním autem s vysokým podvozkem.

Grays Peak 6Grays Peak z turistické trasy

            Východiště trasy leží v nadmořské výšce 3 438 metrů. Odtud se přejde přes potok Steven Gulch a pokračuje se po dobře značené stezce 1,5 kilometru až k informačním tabulím. Dále vede trasa oblastí s porosty keřů až nad hranici lesa. Následně odbočuje vlevo, po malém hřebeni se dostane k východnímu úpatí hory. Hora Torreys Peak je viditelná vpravo. Od nadmořské výšky 3 840 m je viditelný vrchol Grays Peaku.

Grays Peak 4Pohled ze svahu Grays Peaku na turistickou trasu a pohoří Front Range

            Pohoří Front Range je s délkou 300 kilometrů největším horským pásmem Jižních Skalnatých hor. Pod hřebeny hor jsou strmé svahy a hluboká údolí, jejichž dna leží v nadmořských výškách okolo 1 500 metrů. Geologicky je základní horninou pohoří prekambrická žula. Toto žulové jádro však vystupuje na povrch až ve vyšších nadmořských výškách.

Grays Peak 51Vrchol hory Torreys Peak (4 349 m)

            Severní část Front Range zasahuje do Národního parku Skalnaté hory, kde leží i nejvyšší hora národního parku, známý vrchol Longs Peak (4 345 m). Lesy pohoří Front Range tvoří z jehličnatých stromů především borovice těžké, místní smrky pichlavé, dále borovice pokroucené, borovice ohebné, smrky Engelmannovy, douglasky tisolisté a v nejvyšších polohách rostou jedle plstnatoplodé. Z listnatých stromů zde rostou topoly úzkolisté (více v nižších polohách) a topoly osikovité. Místní faunů savců tvoří například jeleni wapiti, jelenci ušatí, ovce tlustorohé, medvědi hnědí, pumy americké, kojoti prérijní, bobři severoameričtí, svišti žlutobřišší nebo veverky. (08/17)

 

MOUNT IDA, NÁRODNÍ PARK SKALNATÉ HORY

Panoramatická trasa v oblasti kontinentálního rozvodí s výstupem na horu Mt. Ida (3 924 m)

délka: 15,5 km; převýšení: 645 m; čas: 6 h; hodnocení: 7 až 8; obtížnost: 1; náročnost: 2 až 3

Mount Ida Trail 2Hřeben hory a pohled z turistické trasy směrem na severozápad k průsmyku Milner Pass a pohoří Medicine Bow Mountains

            Mount Ida (3 924 m) je horský vrchol ve středo-západní části Národního parku Skalnaté hory v severním Coloradu. Je součástí pohoří Front Range. Trasa vede v oblasti tzv. Velkého kontinentálního rozvodí a je považována za jednu z nejhezčích turistických tras v národním parku. Velké kontinentální rozvodí je hlavní rozvodí na severoamerickém kontinentu. Řeky a vodní toky směrem na západ tečou do Tichého oceánu, směrem na východ do Atlantiku.

Never Summer Mountains 1Pohled z trasy na západ, na pohoří Never Summer Mountains

            Výchozí místo trasy se nachází v průsmyku Milner Pass u jezera Poudre Lake na hlavní silnici č. 34. Turistická trasa začíná v nadmořské výšce 3 279 m a stoupá lesem jihovýchodním směrem. Přibližně okolo nadmořské výšky 3 600 metrů se dostává nad hranici lesa a pokračuje jihovýchodně až na vrchol Mount Idy. Odtud je výhled 360°. Západní straně dominuje pohoří Never Summer Mountains, jižně jsou vidět jezera Grand Lake, Shadow Mountain Lake a Grandby, většinu výhledu na východ zaujímají horské vrcholy pohoří Front Range na území národního parku a severovýchodně je vidět pohoří Mummy Range.

Mount Ida Trail 1Vrchol Mount Idy v dálce ve střední části fotografie

            Místní lesy tvoří v nižších polohách zejména severoamerické topoly, výše rostou borovice těžké, borovice pokroucené, borovice ohebné, smrky pichlavé, smrk Engelmannův a jedle plstnatoplodá. K hlavním savcům v národním parku náleží jelen wapiti, medvěd hnědý, puma americká nebo ovce tlustorohá.

View from Mount IdaPohled z vrcholu směrem na jih, v horní části fotografie jezera Grand Lake a Shadow Mountain Lake

            Národním parkem prochází více jak 70 kilometrů dlouhá silnice č. 34 postavená na počátku 30. let minulého století. Nazývá se Trail Ridge Road a je nejvýše položenou silnicí v Coloradu, na nejvýše položeném místě dosahuje nadmořské výšky 3 713 metrů. V průběhu cesty se na silnici nachází řada vyhlídek na okolní krajinu národního parku. Přibližně v půli cesty silnice, blízko nejvýše položeného místa, je umístěno návštěvnické centrum Alpine Visitor Centre. (08/17)

 

FLATTOP MOUNTAIN, NÁRODNÍ PARK SKALNATÉ HORY

Trasa v oblasti jezera Bear Lake s výstupem na Flattop Mountain (3 756 m)

délka: 14,2 km; převýšení: 870 m; čas: 5 h; hodnocení: 7; obtížnost:1; náročnost: 2

Rocky Mountain National Park Colorado Flattop Mountain TrailVýhled do údolí Forest Canyon s řekou Big Thopson River a horský hřbet Tombstone Ridge (3 573 m)

            Flattop Mountain leží v centrální části Národního parku Skalnaté hory v severním Coloradu. Oblast leží v severní části pohoří Front Range. Přístup k jezeru a výchozímu místu je po silnici č. 36 z Estes Parku a následně po silnici Bear Lake Road.

Longs Peak from Flattop Mountains TrailVýhled na jihovýchod, na nejvyšší horu národního parku a třetí nejvyšší horu Front Range Longs Peak (4 346 m)

            Turistická trasa začíná u známého a navštěvovaného jezera Bear Lake v nadmořské výšce 2 890 metrů a po většinu své trasy, vyjma úvodního stoupání, vede po východním hřebeni hory až na její zploštělý vrchol v nadmořské výšce 3 756 metrů. Po cestě jsou nejhezčí výhledy směrem na sever do údolí řeky Big Thompson River a na pohoří Mummy Range a na jihovýchod, na horské vrcholy Front Range, včetně nejvyšší hory národního parku Longs Peak (4 346 m).

Flattop Mountains SummitPohled na vrhcol Flattop Mountain (3 756 m), tzn. rovinatý vrchol

            Pěší turistická trasa byla zhotovená v roce 1925 a náleží k nejstarším v parku. Národní park Skalnaté hory se nachází ve vysokohorské krajině pohoří Skalnaté hory. Najdeme zde čtyřtisícové horské vrcholy, lesy, horská jezera, menší ledovce a pramení zde řeka Colorado. Park byl založený v roce 1915 a má rozlohu 1 075 km2. Hlavními centry parku jsou malá města Estes Park na východě a Grand Lake na jihozápadě, obě na silnici č. 34. (08/17)

 

GREAT SAND DUNES NATIONAL PARK, JIŽNÍ COLORADO

Návštěva Národního parku Great Sand Dunes v údolí San Luis Valley při úpatí pohoří Sangre de Cristo Mountains

Great Sand Dunes National ParkOblast písečných dun, údolí San Luis Valley a pohoří Sangre de Cristo Mountains ze státní silnice č.150

            Great Sand Dunes (Velké písečné duny) je jeden z národních parků Spojených států. Nachází se na jihu Colorada, ve východní části rozlehlého údolí San Luis Valley (délka 250 km), při úpatí pohoří Sangre de Cristo Mountain. Přírodní rezervace v oblasti byla založena již v roce 1932. Národním parkem je Great Sand Dunes od roku 2004.

Great Sand Dunes National Park 4Přístup k dunovému poli přes říčku Medano Creek v jihovýchodní části parku

            Národní park tvoří oblast písečných dun na východě údolí, které jsou z východní, severovýchodní a jihovýchodní části obklopeny pohořím Sangre de Cristo Mountains. Duny se rozkládají na ploše přes 70 km2, největší délka dunového pole je 12 kilometrů, největší šířka je okolo 6 až 7 km. Nejvyšší duny dosahují výšky přes 200 metrů (nejvyšší Star Dune 230 m). Součástí národní parku je i menší část údolí San Luis a také část pohoří Sangre de Cristo. Dno údolí má průměrnou nadmořskou výšku přes 2 300 metrů.

Great Sand Dunes National Park 3Výhled na západ, v dálce pohoří San Juan Mountains

            Sangre de Cristo Mountains tvoří nejjižnější část pohoří Skalnaté hory. Nejvyšším vrcholem je Blanca Peak (4 372 m), který leží okolo 20 km jižně od centra parku. Hlavními vystupujícími horskými vrcholy v okolí dunového pole jsou Mount Zwischen (3 659 m) a Mount Herard (4 053 m).

Great Sand Dunes National Park 2Pohled na jihovýchod, jeden z vrcholů Sangre de Cristo Carbonate Mountain (3 751 m)

            Přibližně 100 kilometrů západně od písečných dun a národního parku se rozkládá další z rozlehlých horských pásem Skalnatých hor San Juan Mountains. Toto pohoří ohraničuje San Luis Valley ze západu. Oblast písečných dun vznikla unášením zrnek písku a drobných sedimentů z obou pohoří dešťovou vodou do centra údolí, kde bývalo jezero. Při postupném vysychání jezera byl následně písek unášen jihozápadními větry k vyklenuté části pohoří. (08/17)

Share