logo

.


 DSC00558Brienzské jezero a Bernské Alpy z trasy na Brienzer Rothorn

Za VNĚJŠÍ ALPY označuji jednu ze dvou částí Západních Alp. Jedná se o vnější oblouk Alp, který se rozkládá od Středozemního moře až k Bodamskému jezeru a horninami je tvořen především vápenci. Nachází se na území Francie a Švýcarska. Jednotlivé horské skupinu tohoto pásma jsou: Provensálské Alpy a Přealpy, Dauphinéské Předalpy, Savojské Alpy (tj. Chartreuse, Bauges, Aravis-Bornes a Chablais), Freiburské Alpy, Emmentálské Alpy, Schwyzské Alpy a Sankt Gallenské Alpy. Vrcholy hor nedosahují takových výšek jako u východně ležícího krystalického pásma Západních Alp. Nejvyšší horou Vnějších Alp je Dent du Midi (3 257 m) v Savojských Alpách. K dalším nejvíce známým vrcholům náleží Tête de l'Estrop (2 961 m), L'Obiou (2 789 m), Pointe Percée (2 750 m), Aiguille du Belvédère (2 965 m) nebo Tour Sallière (3 220 m) na území Francie a Vanil Noir (2 389 m), Brienzer Rothorn (2 350 m), Pilatus (2 128 m), Rigi (1 798 m) nebo Säntis (2 502 m) na území Švýcarska.

 

TURISTICKÉ TRASY A VÝSTUPY VE VNĚJŠÍCH ALPÁCH

VELKÝ KAŃON ŘEKY VERDON, PŘÍMOŘSKÉ A PROVENSÁLSKÉ ALPY

Cesta Velkým kaňonem řeky Verdon ležícím na hranicích Přímořských a Provensálských Alp

Verdon GorgeVýhled do kaňonu řeky Verdon směrem na severovýchod z okružní silnice D23

            Velký kaňon řeky Verdon, francouzsky Grande Canyon du Verdon, je rozsáhlý kaňon v podhůří Přímořských Alp, na hranicích s Provensálskými Alpami. Nachází se na jihovýchodě Francie, v departementu Alpes-de-Haute-Provence, okolo 70 kilometrů severozápadně od Nice a Azurového pobřeží. Strmostí stěn, hloubkou a divokostí okolní přírody je srovnatelný se severoamerickými kaňony.

Verdon Gorge 2Pohled z D23 směrem na jih

            Velký kaňon řeky Verdon má délku 21 kilometrů a leží mezi obcemi Castellane a Moustiers-Sante-Marie. Hloubka kaňonu je od 250 do 700 metrů. Šířka kaňonu na dně je od 10 do 100 metrů a při horních okrajích 200 až 1 500 metrů. Okolní horské plošiny jsou bohaté na krasové oblasti, závrty a propasti.

DSC07269Výhled na kańon z vyhlídky Point Sublime směrem na jihozápad

            Řeka Verdon zde protéká zkrasovělými jurskými vápenci. V řečišti se střídají klidné a peřejnaté úseky. Před obcí Moustiers-Sante-Marie se Verdon vlévá do přehradní nádrže Lac de Sainte-Croix vystavěné v 70. letech minulého století.

Verdon Gorge from Point Sublime 2Výhled z Point Sublime na jih

            Velká část kaňonu je neprostupná. Nejznámější pěší turistickou trasou je 14 km dlouhá Sentiere Martel. Silnice vede po horním okraji kaňonu. V severní části D952 Castellane - Moustiers-Sante-Marie. Přibližně ve střední části, v obci La Palud-sur-Vedron, vede okružní, z většiny jednosměrná, vyhlídková cesta. V jižní části vede silnice D71 Trigance – Aiguines. Na silnicích je řada vyhlídek, nejvíce známá je Point Sublime v severní části. (07/19)

 

RIGI, SCHWYZERSKÉ ALPY

Výstup na nejvyšší vrchol masivu Rigi (1 798 m) nad Lucernským jezerem

délka: 8 km; převýšení: 778 m ↑, 1 354 m ↓; čas: 5 h

DSC07382Výhled z vrcholu Rigi-Kulm na sever, na Lucernské jezero a horu Pilatus (2 128 m)

            Rigi je jeden ze dvou nejvíce známých horských masivů ve Středním Švýcarsku, v okolí Lucernu (tím více známým je Pilatus, 2 128 m). Leží východně od Lucernu, nad Lucernským jezerem, ve Schwyzerských Alpách. Horský masiv je ze severu obklopen jezerem Zugersee a ze západu a jihu Lucernským jezerem. Masiv má několik vrcholů, nejvyšším bodem je Rigi-Kulm (1 798 m). Hora je propojená řadou lanovek a nachází se zde řada pěších tras. Pod nejvyšší vrchol Rigi-Kulm vede nejstrmější ozubená dráha na světě.

DSC07386Zastávka ozubnicové železnice pod vrcholem Rigi-Kulm s výhledem do jezerní pánve Lucernského jezera a na Urnské Alpy

            Vybraná trasa začíná v obci Küssnacht, v severní části Lucernského jezera. Lanovkou se vyjede do zastávky Rigi Seebodenalp v nadmořské výšce 1 020 metrů a odtud se po turistické trase stoupá po západním svahu, z části lesem, na nejvyšší vrchol masivu, Rigi-Kulm. V okolí lze vystoupit na méně frekventovaný vrchol Rigi – Rotstock. Návrat po stejné trase, z Rigi Seebodenalp vede značená cesta až do Küssnachtu.

DSC07372Pohled z trasy nad Seebodenalp na jezero Zugersee a Švýcarskou plošinu

            Schwyzerské Alpy se nachází mezi Lucernským a Curyšským jezerem, v kantonu Schwyz. Oblast je značně osídlená. Pohoří se skládá z řady samostatných horských masivů. Nejvyšší horou je Glarnisch (2 915 m) ve východní části horského pásma. Lucernské jezero, také Vierwaldstättské jezero, německy Vierwaldstättersee, v překladu jezero čtyř kantonů, je členité jezero v centrální části Švýcarska, v kantonech Uri, Schwyz, Unterwalden a Luzern. Má rozlohu 114 km2, délku 39 kilometrů a šířku od 0,8 do 3 kilometrů. Maximální hloubka Lucernského jezera je 214 metrů. Jezerem protéká řeka Reuss. Na severozápadním pobřeží, na řece Reuss, leží město Lucern. Ze západu je Lucernské jezero obklopeno Emmentálskými Alpami, z jihu Urnskými Alpami, z východu Schwyzerskými Alpami a ze severu Švýcarskou plošinou. (07/19) Fotografie.

 

DENT D’OCHE, SAVOJSKÉ ALPY

Výstup na horu Dent d’Oche (2 221 m), v masivu Chablais, v Savojských Alpách

délka: 10 km; převýšení: 1 016 m; čas: 6 h

DSC00725Horská chata Refuge de la Dent d'Oche z blízkosti vrcholu hory

            Dent d’Oche je hora v masivu Chablais, v Savojských Alpách, na východě Francie. Vrchol hory vystupuje 5,5 kilometru nad jihovýchodním břehem Ženevského jezera a je vzdálený 3 kilometry západně od hranice se Švýcarskem. Z vrcholu hory je za příznivého počasí jeden z nejlepších výhledů na Ženevské jezero. Severním směrem lze pozorovat vrcholky hor pohoří Jura, směrem na jih řady hřebenů masivu Chablais a v dálce je viditelný vrchol a ledovce Mont Blancu. Jihovýchodně je dobře pozorovatelná nejvyšší hora Chablais a Savojských Alp Dent du Midi (3 257 m).

DSC00729Oblačností omezený výhled západním až severozápadním směrem na břehy Ženevského jezera

          Horská skupina Chablais – Faucigny má rozlohu okolo 2 000 km² a tvoří severní část Západních Alp. V severní části jsou charakteristické vápencové horské štíty a náhorní planiny, nejvyšší vrcholy na východě mají ledovce, jižní horské masivy pohoří jsou tvořené žulou. V oblasti Cirque du Fer a Cheval jsou působivé vodopády. Savojské Alpy se vedle masivu Chablais skládají z dalších čtyř horských skupin. Leží především na území Francie, v departementech Savojsko, Horní Savojsko a Isere. Hlavními horninami pohoří jsou především vápence a slínovce. K dalším nejvyšším horám v Savojských Alpách po Dent du Midi náleží Tour Salliere (3 200 m) a Mont Ruan (3 057 m).

DSC00742Cesta na vrchol z východu

          Výstup na Dent d´Oche začíná u restaurace na samotě La Fétiuére (1 206 m), za obcemi Malpasset a Bernex. Nejprve se stoupá lesem kolem potoka L’Ugine, následně přes horské pastviny kolem sýrárny Chalet d’Oche a dále severně až ke skalnatému výstupu Dent d’Oche. V nadmořské výšce 2 114 metrů vede cesta kolem horské chaty Refuge de la Dent d'Oche vystavěné na počátku 20. století a následně něco přes 100 metrů východně leží vrchol hory. (07/20)

 

NÁRODNÍ PARK MERCANTOUR, PŘÍMOŘSKÉ ALPY

Trasa v oblasti Madona de Fenestre pod horou Cime du Gelás

DSC07219Obec La Bollene-Vésubie v jihovýhcodní části Národního parku Mercantour

Mercantour je jeden z francouzských národních parků. Leží na jihovýchodě Francie, u hranice s Itálií, v Přímořských Alpách, přibližně 40 kilometrů severně od Nice a pobřeží Středozemního moře. Park je pojmenován podle jednoho z hlavních horských masivů Přímořských Alp Mercantour. Nejvyšší horou masivu a národního parku je Cime du Gélas (3 143 m). Národní park byl založený v roce 1979 a má rozlohu 685 km2.

DSC07228Oblast Madona de Fenestre

            Centrální část parku tvoří sedm hlavních údolí, z nichž nejvíce známé a slavné je Vallée des Merveilles (Údolí divů), kde se nachází okolo 100 000 rytin z doby bronzové. Park zasahuje do vysokých částí Alp a současně do Středomoří. Tato poloha a výškové rozpětí způsobuje, že se na území parku vyskytuje významné druhové bohatství místní flory a fauny. Dále v parku najdeme četná menší horská jezera, vodopády a celkem 28 obcí. K hlavním centrům parku náleží město Tende a obec Saint-Martin-Vésubie, která je vhodným výchozím místem po turistických trasách.

DSC07249Výhled pod vrcholem hory Cime du Gélas, níže jezero Le Lac Blanc

            Výchozím místem trasy je Madona de Fenestre vzdálená 11 km severovýchodně od malého města Saint-Martin-Vésubie. Od horské chaty Refuge de la Madone de Fenestre se stoupá severně k jezeru Lac de Fenestre. Odtud pokračuje turistická trasa dále severně do sedla Col de Fenestre na hranici Francie a Itálie. Tato stezka byla využívána již Římany. Také lze pod jezerem Fenestre odbočit vpravo a vydat se po neznačené cestě pod vrchol nejvyšší hory národního parku Cime du Gelás, kde se nachází řada horských jezer, například Lac Balaour, La Cabret, Le Lac Blanc a další. (07/19)

 

CROIX DU CULET-BARME, ŠVÝCARSKÉ SAVOJSKÉ ALPY

Trasa v okolí Champéry s výhledy na nejvyšší hory Savojských Alp

délka: 19 km; převýšení: 40 m ↑, 912 m ↓; čas: 7 h

DSC07554Výhled na Dents du Midi (vlevo) a Mont Ruan (vpravo vzadu) z Pointe des Mossettes (2 277 m)

            Savojské Alpy jsou pohoří v západní části Alp, v Západních Alpách, jižně od Ženevského jezera. Rozkládají se na území Francie a malou severovýchodní částí také na území Švýcarska. Právě v této části, na území Švýcarska, leží nejvyšší vrcholy horského pásma: Dents du Midi (3 257 m), Tour Salliere (3 220 m) a Mont Ruan (3 050 m). Většina nejvyšších vrcholů ve francouzských Savojských Alpách má nadmořskou výšku okolo 2 500 metrů. Nejvyšší horou francouzských Savojských Alp je Aiguille du Belvédere (2 965 m) na jihovýchodě, severně od Chamonix. Hlavní horninou Savojských Alp je vápenec.

DSC07540Vrchol Mont Blancu a západní hřeben Dents Blanches z Pointe du Fornet (2 300 m)

            Champéry je obec na jihozápadě Švýcarska, v severozápadní části kantonu Valais, v blízkosti hranice s Francií. Nachází se na západním konci údolí Val d’Illiex, v nadmořské výšce 1 050 metrů. Champéry je v současnosti známé lyžařské středisko. Obec byla založena v druhé polovině 13. století. Dominantu obce tvoří zvonice kostela Saint Théodule z počátku 18. století. Původní kostel se nedochoval. Champéry a okolí dominují nejvyšší vrcholy Savojských Alp, respektive masivu Chablais: Dents du Midi, Mont Ruán a Dents Blanches. Nejvýraznější je nejvyšší hora Savojských Alp Dents du Midi. Horský masiv má sedm vrcholů, nejvyšší je Haute Cime (3 257 m). Jihozápadně ležící Mont Ruan má nadmořskou výšku 3 054 m. Pod vrcholem se nachází několik ledovců, největší jsou Glacier du Mont Ruan a Glacier des Fonds. Nejzápadněji ležící Dents Blanches má délku hlavního hřebene více než 2 kilometry. Nejvyšším vrcholem masivu je Dent de Barme s výškou 2 757 m.

DSC07506Trasa po hřebeni ze sedla Col de Cou do osady Barmaz

            Trasa začíná v centru Champéry. Lanovkou se vyjede na vrchol Croix de Cullet (1 962 m) a pokračuje se po značené turistické cestě nad hranicí lesa západně až jihozápadně do sedla Col de Cou (1 920 m) na švýcarsko-francouzské hranici. Zde je možné vystoupit na vrchol Pointe de la Lechere (2 175 m). Po celé cestě od lanovky jsou výhledy na horské masivy Dents Du Midi a Mont Ruan. Následně vede trasa jihovýchodně k horským chatám do horské osady Barme. V této části trasy dominuje výhledu masiv Dents Blanches. Z Barme vede širší nezpevněná cesta a později silnice do Champéry. Zde je možné ještě vystoupat na vyhlídkovou cestu vytesanou do skály s výhledy na Champéry a údolí Val d’Illiex nazývanou Galerie Défago. Alternativně lze v úvodu trasy použít ještě dvě další na sebe navazující lanovky na vrchol Pointe des Mossettes (2 277 m). A cestu do sedla Col de Cou absolvovat po hřebeni hor s vyhlídkami nejen na Dents du Midi, Mont Ruán a Dents Blanches, ale místy také na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc. (07/19)

 

MONT VENTOUX, PROVENSÁLSKÉ ALPY

Výstup na nejvyšší horu Provensálska Mont Ventoux (1 910 m)

délka: 15 km; převýšení: 510 m; čas: 5 h

DSC01528Výhled na sever, na Provensálské Alpy, nedaleko pod vrcholem hory

            Mont Ventoux je s výškou 1 910 nejvyšší horou historického kraje Provensálsko. Leží v severní části kraje, na jihovýchodě Francie, přibližně 50 kilometrů severovýchodně od Avignonu a 40 kilometrů východně od Orange. Je součástí Provensálských Alp, ale není jeho nejvyšším vrcholem. Mont Ventoux výrazně vystupuje nad okolní krajinu a tvoří jednu z hlavních dominant západního Provensálska. Hora tvoří specifický, samostatný krajinný prvek. Délka hlavního hřebene, který se rozkládá, ve směru západ - východ je přes 20 kilometrů. Vrchol Mont Ventoux je dostupný po silnici D 974 ze severozápadu a jihovýchodu. Pro silné větry ve vrcholové části bývá však silnice poměrně často uzavřená. Nejsilnější zaznamenaný mistral měl rychlost 320 km/h. Na vrcholu hory je budova se 42 metrů vysokou telekomunikační věží, stavba z roku 1966. Dále je zde několik nepřístupných technických budov a radar. Příležitostně vedou přes Mont Ventoux etapy cyklistického závodu Tour de France.

DSC01532Vrchol Mont Ventoux s telekomunikační věží z hřebenové cesty

           Vrchol hory je tvořen vápencovou sutí, bez vegetace. Lesní porost roste do nadmořské výšky okolo 1 800 metrů. Původní lesy byly těženy od 12. století. Od druhé poloviny 19. století probíhalo naopak zalesňování. Místní flora má středomořský i středoevropský charakter. K nejčastějším stromům náleží cedr atlaský, borovice halepská, buky, modříny a jalovce. Pěší turistická trasa vede na vrchol hory ze severní strany, ze střediska zimních sportů Mont Serein. Trasa s převýšením okolo 500 metrů, má délku 3 až 4 kilometry a dá se zvládnout za hodinu a půl. Z vrcholu se pak dá pokračovat po hlavním hřebeni východním až jihovýchodním směrem až k vrcholku Tete de la Grave, kde trasa severozápadně sestupuje zpět do obce Mont Serein. Celková délka túry je okolo 5 hodin. (09/20)

Share