logo

.


NOVÝ ZÉLAND  Nový Zéland / New Zealand / Aotearoa


Základní informace

Rozloha: 270 986 km2
Počet obyvatel: 4 935 000 (2019)
Hustota obyvatel: 18/km2
Úřední jazyk: angličtina, maorština
Obyvatelstvo: 71% Evropané, 14% Maorové, 11% Asiaté, 8% Polynésané
Náboženství: 44% křesťané, 38,5% bez vyznání, 2% hinduisté
Politický systém: královna (Společenské království), vláda, jednokomorový parlament (House of Reprezentatives) - 120 členů
Hlavní město: Wellington (397 900)
Největší města: Auckland (1 418 000), Christchurch (379 100), Hamilton (212 000), Napier - Hastings (125 300), Tauranga (123 500), Dunedin (119 100)

TOP MÍSTA

1. MILFORD SOUND A NÁRODNÍ PARK FIORDLAND

Milford Sound  2vflickr.com/photos/dexxus/8237971913 

                Národní park Fiordland se nachází na Jižním ostrově, v jeho jihozápadní části. Zaujímá plochu 12 500 km2 a byl založen v roce 1952. Jedná se o hornatou oblast při západním a jižním pobřeží Tichého oceánu, respektive Tasmánského moře. Ledovce zde v minulosti vyhloubily fjordy, které zasahují 20 až 35 kilometrů do pevniny. K nejznámějšímu fjordu náleží Milford Sound. Dalšími rozlehlými fjordy jsou Doubtful Sound či Dusky Sound. Jižní Alpy dosahují v těchto místech výšek až ke 2 000 metrů. Nachází se zde řada velkých jezer, například Lake Te Anau, Manapouri, Hauroko nebo Poteriteri. Oblast parku je zalesněna, nejvíce rozšířeným stromem je pabuk jižní, dále se zde vyskytují keře a kapradiny. Z živočichů zde žijí delfíni, tuleni, tučňáci novozélandští kivi jižní, zajíci nebo jeleni. Park je oblíbený mezi horolezci, pěšími turisty, je zde několik turistických tras (jako Milford Track, Kepler Track ad.).

 

2. NÁRODNÍ PARK ABEL TASMAN

Abel Tasman NP 560flickr.com/photos/aschaf/15280196760  

                Národní park Abel Tasman se nachází v severozápadní části Jižní ostrova, mezi Zlatým a Tasmánským zálivem. Park tvoří zalesněná kopcovitá krajina s údolími řek Takaka a Riwaky. Součástí parku je i část pobřeží a několik ostrovů ve zmíněných zálivech. Velmi populární je turistická trasa Abel Tasman Coast Track (vede po pobřeží a měří 51 kilometrů). Východiskem trasy a centrem parku je obec Marahau.

 

3. MOUNT COOK / AORAKI

Mount Cook 2flickr.com/photos/vallausa/33317039702

                Mount Cook, maorsky Aoraki, je nejvyšší horou Nového Zélandu, měří 3 724 m. Leží ve střední části Jižních Alp, na Jižním ostrově. Na východní i západní straně hory leží ledovce. Okolní krajina je součástí Národního parku Mount Cook / Aoraki. Vegetaci tvoří více jak 400 druhů rostlin, nejvíce charakteristické jsou vlčí boby, ze stromů pak borovice. Většina parku se však nachází nad hranicí lesa, rostou zde tak především alpínské rostliny – pryskyřník, horské sedmikrásky a další.

 

4. NÁRODNÍ PARK TONGARIRO

Tongariro 3flickr.com/photos/jasonpratt/5414687422

                Národní park Tongariro leží ve střední části Severního ostrova. Jedná se o nejstarší park na Novém Zélandu a jeden z nejstarších na světě. Byl založený v roce 1887. V centru parku se nachází vulkány Ruapehu (2 797 m, nejvyšší hora Severního ostrova), Ngauruhoe (2 291 m) a Tongariro (1 978 m). Severně od vulkánů leží jezera Rotoaira a jezero Taupo (616 km2). Parkem protéká řeka Whanganui. Oblast leží na vulkanické desce, což způsobuje drsné a nestabilní prostředí. Na několika místech v parku jsou geotermální prameny. Do 1 000 metrů rostou převážně deštné lesy. Z rostlin se zde vyskytují hlavně kapradiny a orchideje. Až do výšek 1 500 metrů rostou zejména novozélandské cedry. Nad 1 500 metrů tvoří terén oblázková a kamenitá pole, místy s pryskyřníky. Parkem vedou turistické trasy, možný je například výstup na vulkán Tongariro.

 

5. QUEENSTOWN

Queenstown 560flickr.com/photos/jasonpratt/5451699843 

                Queenstown je menší město na Jižním ostrově, v jeho jihozápadní části. Leží na severovýchodním pobřeží jezera Wakatipu. Wakatipu je s 291 km2, třetí největší novozélandské jezero. S délkou 75 kilometrů je nejdelším jezerem (maximální hloubka je 380 metrů). Severně a západně od Queenstownu se rozkládají jednotlivá pohoří Jižních Alp (Humboldtovo pohoří, 2 348 m). Jihovýchodně leží pohoří Remarkables (2 319 m). Západně nad městem leží hora Ben Lomond (1 748 m). Queenstown je známé jako turistické centrum pro pěší turistiku, horolezectví, lyžování a další sporty. Je přístupné po silnici i letecky. Je oblíbené mezi domácími turisty, Australany i cestovateli z celého světa.

 

6. WELLINGTON

Wellington 2  2vflickr.com/photos/ngsani/358794849

                Wellington je hlavní a druhé největší město Nového Zélandu. Žije zde 412 000 obyvatel. Leží na jihu Severního ostrova, na pobřeží Tichého oceánu, v zátoce Fitzroy Bay. Západně od města se rozkládá pohoří Rimutaka (940 m). Wellington je nejjižněji položené hlavní město na světě (41°17´). Ačkoliv je výrazně menší než Auckland, je hlavním kulturním centrem Nového Zélandu. Nachází se zde Národní muzeum Nového Zélandu, Národní knihovna, je sídlem Novozélandského symfonického orchestru. K hlavním památkám náleží Old Goverment Buildings (dříve druhá největší dřevěná stavba světa z roku 1876), Beehive (budova parlamentu, novostavba z roku 1981) nebo Colonial Cottage (nejstarší stavba ve městě z roku 1858).

 

7. BAY OF ISLANDS

Bay of Islands  2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:Bay_of_Islands.jpg

                Bay of Islands (Zátoka ostrovů) je oblast v severozápadní části Severního ostrova. Jedná se o jednu z nejvíce populárních turistických destinací na Novém Zélandu, zvláště pokud jde o rybaření a jachting. Zátoka je 16 kilometrů široká a nachází se zde 144 ostrovů a ostrůvků, řada poloostrovů a zálivů. Největším ostrovem je Urupukapuka. Největšími poloostrovy jsou Purerua Peninsula a Cape Brett. Hlavní střediska jsou města Kerikeri a Paihia. Z hlavního města Aucklandu je to do Bay of Islans tři a půl hodiny jízdy.

 

8. PANCAKE ROCKS

Pancake Rocks 3commons.wikimedia.org/wiki/File:Pancake_Rocks,_Punakaiki.jpg

                Pancake Rocks jsou zerodované vápencové útesy na pobřeží Tichého oceánu, na severozápadě Jižního ostrova, jižně od obce Punakaiki. Oblast je známá podmořskými jeskyněmi a tzv. blowholes (jeskynními otvory na pevnině, kterými tryská mořská voda). Mezi útesy vede řada cest a tras.

 

9. AUCKLAND

Auckland 560flickr.com/photos/flissphil/5063661949

                Auckland je hlavní a největší novozélandské město. Leží v severozápadní části Severního ostrova. Má rozlohu 1 103 km2 a žije zde 1 400 000 obyvatel, což představuje 31% z všch obyvatel Nového Zélandu. Auckland leží v blízkosti pevninské šíje, která má šířku necelé dva kilometry. Okolní pobřeží je velmi členité, je zde řada zálivů a ostrovů, největší jsou Waiheke Island (92 km2), Ponui, Rangitoto a Motitapu. Ve městě jsou dva přístavy, severní Waitemata a jižní Manukau. Centrum města se nachází v severní části, v zálivu Hauraki, při východním pobřeží. K hlavním památkám v Aucklandu náleží Aucklandské městské divadlo, Harbour Bridge, věž Sky Tower, budova městské radnice nebo katedrála sv. Patrika. Jednou z hlavních ulic je Queen Street.

 

10. POLOOSTROV COROMANDEL

Coromandel New Zealand 560flickr.com/photos/madeleine_h/8166099657

                Poloostrov Coromandel leží na Severním ostrově, přibližně 60 kilometrů východně od hlavního města Aucklandu. Má délku 85 kilometrů a v nejširším místě má 40 kilometrů. Coromandel má kopcovitý terén a je pokryt deštným lesem. Středem prochází pohoří, dosahující výšky maximálně 900 metrů. Okolo poloostrova leží skupiny menších ostrovů. Vnitrozemí a sever poloostrova jsou velmi řídce obydlené. Oblast je oblíbeným cílem výletů. Jsou zde pláže s jemným pískem, krásné výhledy, vhodná místa pro potápění i pro jachting.

 

Zdroje: James, J., Mudd, A., Ochyra H., Whitfield, P: Nový Zéland. Rough Guides. Česky Jota, Brno 2016. 845 s.; McLeod, C., Needham, P.: Nový Zéland. Berlitz 2006.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC Attribution-ShareAlike 3.0

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Nový Zéland má mírné oceánické podnebí. Průměrná roční teplota na Jižním ostrově je 10°C, na Severním ostrově 16°C. Nejteplejšími měsíci jsou leden a únor, nejchladnějším měsícem je červenec. Na většině území nejsou velké rozdíly v průměrných teplotách mezi létem a zimou a obdobně mezi dnem a nocí (platí zvláště pro Severní ostrov). Na Severním ostrově jsou průměrné letní teploty 18°C a průměrné zimní okolo 10°C. Na Jižním ostrově jsou průměrné letní teploty 13°C a průměrné zimní okolo 7°C. Průměrné srážky se pohybují od 600 do 1 400 mm. Srážky jsou obvykle rovnoměrně rozložené v průběhu celého roku (na Severním ostrově je více srážek v zimním období). Nejvíce deštivé je západní pobřeží Jižního ostrova, respektive jihozápad, kde mohou být roční srážky i přes 6 000 mm. Odlišné podnebí, semiaridní (polopouštní) má vnitrozemí regionů Otago a Canterbury na Jižním ostrově (vyznačuje se vysokými teplotami v létě a nízkými v zimě). Naopak subtropické podnebí má region Nortland na Severním ostrově. Podnebí na východním pobřeží Jižního ostrova je v létě ovlivňováno horkými větry (fény) ze severu, které přinášejí bouře a vyšší teploty. Sníh je na Novém Zélandu v horských oblastech a v zimě pravidelně ve vyšších polohách ve vnitrozemí Severního i Jižního ostrova. V nižších polohách je místy ve střední a jižní části Jižního ostrova.

                Největší město Auckland má průměrné letní (prosinec až březen) teploty 18 až 20°C a průměrné zimní (červen až září) 11 až 12°C. Roční srážky 1 200 mm jsou rozložené v průběhu roku, s převahou v zimních měsících. Whangerei ležící na severu Severního ostrova má průměrné letní teploty 19 až 20°C a průměrné zimní 12 až 13°C. Druhé největší novozélandské město Wellington má průměrné letní teploty 16 až 17°C a průměrné zimní 11 až 12°C. V létě teploty obvykle nepřekračují 25°C a v zimě zase neklesají pod 4°C. Ročních srážek je 1 210 mm, nejvíce v červnu a červenci. Christchurch má průměrné letní teploty 16 až 18°C a průměrné zimní 7 až 8°C. V zimních měsících v noci teplota klesá i pod 0°C, s možnými sněhovými přeháňkami. Ročních srážek je 620 mm, poměrně vyrovnané v průběhu roku. Queenstown v jižní části Jižního ostrova má průměrné letní teploty 14 až 16°C a průměrné zimní teploty 3 až 5°C. Roční srážky jsou 750 mm rovnoměrné v průběhu celého roku.

Auckland - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny

Whangarei - průměrné teploty, srážky (mm)

Napier - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Wellington - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Christchurch - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Queenstown - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Inercargill - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, Všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikpedia.org 

OSTROVY A REGIONY

                Nový Zéland tvoří dva hlavní ostrovy: Severní ostrov (114 800 km2) a Jižní ostrov (149 500 km2). A dále několik menších ostrovů: Stewartův ostrov (1 750 km2), Kermadekovy ostrovy, Chathamské ostrovy, Bounty, Campbell, Aucklandské ostrovy a Antipodské ostrovy. Nový Zéland je také v různě upravených asociacích s ostrovy Tokelau, Nieu a Cookovými ostrovy. Nový Zéland se skládá z celkem 16 regionů, složených z 67 samosprávných celků.

Regiony, Wikipedia (en)

Ostrov, region, rozloha km2

Severní ostrov

Northland, 13 941 km2, Whangarei

Auckland, 5 600 km2

Waikato, 25 598 km2, Hamilton

Bay of Plenty, 12 447 km2, Whakatane

Gisborne, 8 351 km2

Hawke's Bay, 14 164 km2, Napier

Taranaki, 7 273 km2, Stratford

Manawatu-Whanganui, 22 215 km2, Palmerstone North

Wellington, 8 124 km2

Jižní ostrov

Tasman, 9 786 km2, Richmond

Nelson, 445 km2

Marlborough, 12 484 km2, Blenheim

West Coast, 23 336 km2, Greymouth

Canterbury, 45 346 km2, Christchurch

Otago, 31 990 km2, Dunedin

Southland, 34 347 km2, Invercargill

Další ostrovy

Nový Zéladn regiony 1

Mapa je po licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Držitelé platných cestovních pasů České republiky mohou cestovat na Nový Zéland bez víz na dobu maximálně 3 měsíců pobytu. Občané cestující v rámci bezvízového styku jsou při vstupu do země podrobeni hraniční kontrole a musejí splňovat následující požadavky: mít cestovní pas platný ještě nejméně tři měsíce po dni odcestování z Nového Zélandu, doložit, že mají k dispozici dostatečné množství finančních prostředků k uhrazení nákladů spojených s pobytem, předložit zaplacenou zpáteční letenku nebo letenku do země, do které jsou oprávněni vstoupit, cestovat za účelem turismu nebo krátkodobého studia (účelem pobytu je rekreace, návštěva přátel či rodiny nebo studium).

Doklady. K cestě na Nový Zéland je třeba cestovní pas ČR, s platností o 3 měsíce delší než je doba pobytu na Novém Zélandu. Při řízení motorového vozidla na území Nového Zélandu platí při turistickém pobytu mezinárodní řidičský průkaz.

Měna. Dolar, NZD. 1 novozélandský dolar = 15 Kč (2019), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC+12, letní čas UTC+13

Prodejní doba. 9.00 - 17.30 hod., v pátek 9.00 - 21.00 hod., sobota, neděle 9.00 - 13.00hod. Některé obchody jsou otevřeny 7 dní v týdnu, supermarkety  ve velkých městech bývají otevřeny do 21 hod. Restaurace obvykle od 11.00 do 22.00 hod.

Bezpečnost. Nový Zéland je bezpečná země. V centrech větších měst je třeba dát pozor na kapesní krádeže. Při koupání a surfování je potřebné dávat pozor na silné spodní proudy.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Severní a Jižní ostrov jsou oddělené Cookovým průlivem širokým 25 kilometrů. Oba ostrovy jsou převážně hornaté, pouze čtvrtina území leží pod 200 metrů. Severní ostrov je méně hornatý, střed ostrova zaujímá vulkanická vysočina s některými ještě činnými vulkány, horkými prameny a gejzíry. Z vysočiny vystupuje nejvyšší hora Severního ostrova, Mount Ruapehu (2 797 m). Leží zde také největší novozélandské jezero Lake Taupo (616 km2). Směrem na sever se vysočina snižuje a přechází v úrodné nížiny a kopcovitou krajinu. Severní Aucklandský poloostrov je velmi členitý, s řadou zálivů, zátok a menších ostrovů. Jižnímu ostrovu dominují Novozélandské Alpy, které se rozkládají na západní straně. 18 vrcholů má přes 3 000 m, nejvyšší horská pásma jsou zaledněná. Nejvyšším vrcholem Nového Zélandu je Mount Cook / Aoraki (3 754 m). Západní pobřeží Jižního ostrova je příkré a skalnaté, směrem na východ Jižní Alpy přecházejí v pahorkatinu a rovinu, Kanterburskou rovinu. Na severu se Alpy rozčleňují do několika horských pásem, které sahají až k východnímu pobřeží. Na jihozápadě vznikla činností ledovců krajina fjordů (Fjordland) a velkých jezer.

                Zalesněna je přibližně čtvrtina země. Na Severním ostrově rostou stále zelené lesy tvořené vavříny, palmami, stromovitými kapradinami, na pobřeží Aucklandského poloostrova jsou mangrovníky. Na Jižním ostrově rostou především bukové lesy. Na velké části území rostou trsnaté traviny. Největší novozélandskou řekou je Waikako na Severním ostrově.

Nový Zéland fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 6. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000. S. 512.; Wikipedia.org

Mapa není pod žádnou licencí

Světové dědictví

           Nový Zéland má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 3 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                Na Novém Zélandu se nachází 13 národních parků. Nejstarším novozélandským národním parkem je Tongariro, založený v roce 1887, jeden z nejstarších národních parků na světě.Největším národním parkem je Fiorland, na jihu Jižního ostrova, má rozlohu 12 519 km2.

Národní parky Nového Zélandu, Department of Conservation NZ (en)

Seznam národních parků, Wikipedia (en)

Národní park, rozloha km2, založení

Abel Tasman, 225 km², 1942

Aoraki/Mount Cook, 707 km², 1953

Arthur's Pass, 1 144 km², 1929

Egmont, 335 km², 1900

Fiordland, 12 519 km², 1952

Kahurangi, 4 520 km², 1996

Mount Aspiring, 3 555 km², 1964

Nelson Lakes, 1 018 km², 1956

Paparoa, 306 km², 1987

Rakiura, 1 500 km², 2002

Tongariro, 796 km², 1887

Westland Tai Poutini, 1 175 km², 1960

Whanganui, 742 km², 1986

Odkazy

Britannica, New Zealand (en)

CIA World Factbook, New Zealand (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Nový Zéland (cs)

Wikipedie, Nový Zéland (cs)

Statistický úřad, StatsNZ (en)

Dokumenty

Auckland (ČT, 2010)

Bay of Plenty (ČT, 2010)

Canterbury (ČT, 2018)

Wellington (ČT, 2013)

West Coast (ČT, 2018)

end faq

Share