logo

.


EKVÁDOR  Ekvádor / República del Ecuador


Základní informace

Rozloha: 283 561 km2
Počet obyvatel: 17 359 000 (2019)
Hustota obyvatel: 61/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 72% mestici, 7% Montubiové, 7% Afroekvádorci, 7% Indiáni, 6% bílí
Náboženství: 80,5% římští katolíci, 11,5% protestanté, 8% bez vyznání
Politický systém: prezident a vláda, jednokomorový parlament (Asamblea Nacional) - 137 členů
Hlavní město: Quito (2 239 000)
Největší města: Guayaquil (2 279 000), Cuenca (330 000), Santo Domingo (271 000), Machala (231 000)

TOP MÍSTA

1. COTOPAXI

Cotopaxi 2vflickr.com/photos/davelonsdale/6310830697 

                Cotopaxi (5 897 m) je stratovulkán, je druhou nejvyšší horou v Ekvádoru a náleží k nejvyšším vulkánům na světě. Nachází se 50 kilometrů jižně od hlavního města Quita. Jedná se o aktivní vulkán, od počátku 18. století došlo k více než 50 erupcím. Cotopaxi je velmi symetrický, zvedá se z náhorní plošiny ve výšce 3 800 metrů, od 5 000 je zaledněný. Výstup na vulkán je poměrně populární. Výchozím bodem je chata José Ribas ve výšce 4 880 m.

 

2. QUITO

Quito 560flickr.com/photos/85056813@N00/3669609797

                Hlavní město Ekvádoru se nachází 25 kilometrů jižně od rovníku a leží v nadmořské výšce 2800 metrů. Má rozlohu 372 km2 a žije zde okolo 2 miliónů obyvatel. Historické centrum města je jedno z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných v Jižní Americe, bylo zapsané také jako jedno z prvních na seznam kulturního světového dědictví UNESCO v roce 1978. Nachází se zde 130 významných historických staveb a dalších 5 000 domů a nemovitostí je považováno za historicky cenné. K hlavním památkám náleží quitská katedrála, palác Carondelet, bazilika Voto Nacional, kostely San Francisco, El Sagrario a Santo Domingo.

 

3. CUENCA

Cuenca  3vflickr.com/photos/maurizio_costanzo/4211282496 

                Cuenca leží na jihu země, na náhorní plošině, v podhůří And (v nadmořské výšce 2 560 metrů). S rozlohou 71 km2 a počtem obyvatel 330 000 je třetím největším ekvádorským městem. Historické centrum města je zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. K hlavním historickým památkám náleží dvě katedrály (stará a nová, první z roku 1557, nyní slouží jako muzeum, druhá z konce 19. století, dnes jedna z dominant města), klášter El Carmen de Asuncion nebo klášter a muzeum La Concepcion. Velmi zajímavé je i okolí města. Nedaleko se nachází národní park El Cajas (s řadou řek, potoků a menších jezer), hodinu a půl jízdy od Cuency v nepřístupném terénu leží oblast Molelturo (původní andské vesnice).

 

4. GALAPÁGY

Galapagos 560flickr.com/photos/vsmithuk/4806038701 

Souostroví Galapágy se nachází 925 kilometrů západně od Ekvádoru. Tvoří ho 18 hlavních ostrovů o rozloze 8 100 km2 (severní částí největšího z ostrovů Isabela prochází rovník). Celkem zde žije 25 000 obyvatel. Ostrovy jsou vulkanického původu. Světoznámé jsou pro své velké množství původní fauny, přičemž řada živočichů žije jen zde a jinde se nevyskytuje. Žijí zde například želva sloní, tučňák galapážský, několik druhů leguánů, lachtani, z ptáků – albatrosi, kormoráni, jestřábi.

 

5. SANGAY

Tungurahua 560flickr.com/photos/huskyte/14343035166 

                Sangay (5 300 m) je nejaktivnějším vulkánem na území Ekvádoru. Nachází se ve středo-jižní části země, na východě Centrální Kordillery, přibližně 150 kilometrů severovýchodně od Cuency. Severně od Sangaye leží další aktivní vulkán Tungurahua (5 023 m). Sangay a Tungurahua jsou součástí národního parku Sangay. Díky obtížné dostupnosti oblasti se zde zachovala původní příroda. V nižších polohách rostou tropické lesy, výše horské lesy, nachází se zde více jak 300 jezer, horská údolí a ledovce. Z živočichů zde žijí tapíři horští, medvědi brýlatí, pumy, vydry obrovské nebo lišky andské. Základnou pro výpravy do parku může být menší město Baňos de Agua Santa s termálními prameny.

 

6. CHIMBORAZO

Chimborazo 4commons.wikimedia.org/wiki/File:Volcán_Chimborazo_Chuquiragua.jpg

                Chimborazo je neaktivní stratovulkán. S výškou 6 263 metrů je nejvyšší horou Ekvádoru a nejvyšší horou v oblasti rovníku. Leží v centrální části země, na západě Centrální Kordillery. Vrchol hory je pokrytý ledovci.

 

7. MONTAŇITA

Montanita 560flickr.com/photos/linamon/7580601342 

                Montaňita je menší město na pobřeží Tichého oceánu. Leží v jižní části Ekvádoru, přibližně 180 kilometrů severozápadně od největšího ekvádorského města Guayaquil. Město je populární především pro své pláže a je centrem surfařů. Podnebí je tropické, teploty se po celý rok téměř nemění. Průměrná teplota je okolo 28°C. Období dešťů je od prosince do května.

 

Zdroje: Conner Gorry a kol.: Jižní Amerika. Lonely Planet. Svojtka Praha 2003.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse 

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT

                Podnebí jednotlivých regionů v Ekvádoru je ovlivněno především nadmořskou výškou. V pobřežním pásmu a v Amazonské nížině je horké tropické podnebí s vysokou vlhkostí vzduchu (průměrné teploty 25°C a více). Ve vyšší nadmořské výšce, v horách, na náhorních plošinách, je mírné vysokohorské podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí (průměrné teploty okolo 15°C).

                V hlavním městě Ekvádoru Quitu je subtropické vysokohorské podnebí. Průměrné teploty jsou po celý rok stejné, 13 až 14°C. Přes den bývá okolo 19°C, v noci okolo 9°C. Srážek je 975 mm ročně, zima je suchá, nejvíce deštivé jsou únor až duben a říjen. V Cuence jsou průměrné teploty rovněž vyrovnané. V létě (prosinec až únor) jsou průměrné teploty 16°C, v zimě 13°C. Srážek je nejvíce v březnu a dubnu, nejméně v červenci až září. Největší a nejlidnatější ekvádorské město Guayaquil má tropické podnebí. Průměrné teploty jsou 25 až 26°C v létě a 24°C v zimě. Období dešťů je od ledna do dubna, období sucha (žádné srážky nebo téměř žádné) je od června do listopadu. Esmeraldas v severozápadní části země na pobřeží Pacifiku má celoroční průměrné teploty 26°C. Nejvíce srážek spadne v lednu až dubnu. Na Galapágách jsou průměrné letní teploty (leden až březen) 26 až 27°C, průměrné zimní 21 až 22°C. Srážky jsou velmi různorodé dle ostrova a polohy na ostrově.

Quito - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Cuenca - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Guayaquil - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Esmeraldas - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Galapágy - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org

REGIONY A PROVINCIE

                Ekvádor tvoří 24 provincií. Z geografického a turistického se rozlišují tři hlavní regiony: Pobřeží Pacifiku, Andy a Amazonie a souostroví Galapágy.

Regiony, provincie

Pobřeží Pacifiku

El OroEsmeraldasGuayasLos RíosManabíSanta Elena

Andy

AzuayBolivarCañarCarchiChimborazoCotopaxiImbaburaLojaPichinchaSanto Domingo de los TsáchilasTungurahua

Amazonie

Morona-SantiagoNapoOrellanaPastazaSucumbíosZamora-Chinchipe

Ostrovy

Galápagos

Ekvádor regiony 2v

Zdroje: Conner Gorry a kol.: Jižní Amerika. Lonely Planet. Svojtka Praha 2003.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

Vstup. Bezvízový pobyt nesmí přesáhnout 90 dnů.

Doklady. Při vstupu do země je nutno předložit ke kontrole cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců. Dále může imigrační úředník požadovat předložení zpáteční letenky a prokázání finančních prostředků k zamýšlené délce pobytu. Při hraniční kontrole se vyplňuje celní prohlášení a také statistický imigrační lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat.

Měna. Sucre, ECS. 1 000 ekvádorských sucre = 0,80 Kč (2018), aktuální kurz

BezpečnostPřed cestou se doporučuje zaregistrovat se v databázi „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ (http://drozd.mzv.cz/). Ekvádor je rozvojová země ležící na rovníku, kde turista nalezne jak přímořskou krajinu tak andské pohoří. Není zde však dostatečně vybudována infrastruktura pro rozvoj cestovního ruchu. Turisté musí proto počítat ve většině případů pouze se základní úrovní služeb při přepravě a v hotelové infrastruktuře. Turistické zóny jsou relativně bezpečné, nicméně se doporučuje nenavštěvovat odlehlá a osamocená místa, nenosit cenné předměty a vyšší částky peněz. V poslední době se zhoršila bezpečnostní situace v zemi, zejména kriminalita ve větších městech a také v pohraničních oblastech s Kolumbií. Hlavními bezpečnostními zásadami jsou necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a dát přednost jednoduchému a neokázalému oblečení. 

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                 Území Ekvádoru se nachází mezi rovníkem a pátým stupněm jižní šířky. Od severu k jihu a od západu k východu má ve své nejširší, respektive nejdelší části okolo 600 km. Geograficky lze Ekvádor rozdělit na tři oblasti. Od břehů Pacifiku směrem do nitra pevniny zasahuje 50 až 150 km široké pobřežní pásmo (Costa), převážně nížinné (pouze severozápadně od města Guayaquil se vyskytuje pobřežní vysočina, s vrchy okolo 600 m). Střední částí země (od severu k jihu) prochází pásmo And, 150 až 200 km široké, přibližně 650 km dlouhé, s četnými mezihorskými pánvemi ve výškách 2 200 až 3 000 metrů. Ekvádorské Andy tvoří přes 30 vulkánů, převážně pokrytých dlouhodobou sněhovou pokrývkou nebo ledovci. Nejvyšším vrcholem je Chimborazo (6 310 m), nejznámější sopkou je Cotopaxi (5 897 m). Východ území zaujímá poměrně rozsáhlá oblast Amazonské nížiny s deštnými lesy.

Ekvádor fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000; Wikipedia.org.

Mapa je pod licencí CC

Světové dědictví

           Ekvádor má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných 5 kulturních a přírodních památek.

Národní parky

                V Ekvádoru se nachází 11 národních parků.

Seznam národních parků, Wikipedia (en, ...)

Top národní parky, theculturetrip.com (en)

Odkazy

Britannica, Ecuador (en)

CIA World Factbook, Ecuador (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ekvádor (cs)

Wikipedie, Ekvádor (cs)

Statistický úřad, ecuadorencifras.gob.ec (es)

Dokumenty

Ekvádor (ČT, 2002)

Imbabura (ČT, 2012)

Manabí (ČT, 2015)

Quito (ČT, 2012)

Střední Ekvádor (ČT, 2016)

end faq

Share