logo

.


PARAGUAY  Paraguay / República del Paraguay


Základní informace

Rozloha: 406 752 km2
Počet obyvatel: 7 152 700 (2019)
Hustota obyvatel: 18/km2
Úřední jazyk: španělština, guaraní
Obyvatelstvo: 95% mestici, 5% ostatní
Náboženství: 90% římští katolíci, 6% protestanté
Politický systém: prezident a vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna - 80 členů a senát - 45 členů
Hlavní město: Asunción (542 000)
Největší města: Ciudad del Este (223 000), San Lorenzo (205 000), Luque (171 000), Capiatá (154 000)

TOP MÍSTA

1. GRAN CHACO

Chaco Paraguay mcommons.wikimedia.org/wiki/File:Chaco_Boreal_Paraguay.jpg

                Gran Chaco je rozsáhlá nížina na severozápadu Paraguaye. Zaujímá téměř polovinu rozlohy země a dále se rozkládá na území Bolívie, Argentiny a částečně i Brazílie. Celková rozloha Gran Chaca je téměř 650 000 km2. Paraguayská Gran Chaco má průměrnou nadmořskou výšku 125 m a nejvyšší vrchy dosahují 300 m. Tvoří ji dvě odlišné části. Západní část (tři čtvrtiny rozlohy paraguayského Gran Chaca) se nazývá Alto Chaco. Je to suchá oblast se savanami, nízkými keři a xerofyty (kaktusy, sukulenty). Směrem na východ leží Bajo Chaco, vlhčí oblast, kde rostou tropické lesy a v blízkosti řeky Paraguay se nachází mokřady a bažiny a rostou zde i palmy. V severní části Gran Chaca leží největší paraguayský národní park Defensores del Chaco. Má rozlohu 7 200 km2. V oblasti rostou nízké lesy, keře, řada druhů kaktusů. Žije zde řada savců, například jaguáři, pumy, opice nebo tapíři.

 

2. LA SANTISIMA TRINIDAD DE PARANA

Trinidad Paraguay  orcommons.wikimedia.org/wiki/File:Trinidad_(Paraguay).JPG

                La Santisima Trinidad de Parana je původní jezuitská redukce. Leží na jihu Paraguaye, přibližně 30 km severovýchodně od třetího největšího paraguayského města Encarnación. Dnes se zde nachází pozůstatky jezuitských staveb (kostely, obytné budovy, školy, obchody) ze 17. a 18. století. Jedná se o jednu z nejstarších památek na území Paraguaye.

 

3. ŘEKA PARAGUAY

Concepción Paraguay mflickr.com/photos/43423301@N07/5453648241

                Paraguay je pojmenovaný po řece Paraguay, která protéká celým územím ze severu k jihu. Na severu řeka Paraguay tvoří hranici s Brazílií, následně svým tokem rozděluje zemi na dvě části: na západní Gran Chaco (převážně suchou oblast savan) a východní Orientes (vlhčí, více zalesněnou, zvlněnou krajinu, kterou obývá více jak 95% všech obyvatel). Na jihu řeka Paraguay protéká hlavním městem Asunción a následně tvoří opět hranici, tentokrát s Argentinou. Řeka je bohatá na ryby, žije zde až 350 druhů. Většinu tvoří trnobřiší (tetry) a sumci.

 

4. ASUNCIÓN

Asunción mflickr.com/photos/arcadius/5645113282

                Asunción je hlavní město Paraguaye. Leží na jihu země, na řece Paraguay, v blízkosti soutoku řek Paraguay a Pilcomayo. Má rozlohu 117 km2 a žije zde 525 000 obyvatel. V širší metropolitní oblasti (zahrnující další okolní města) však žije okolo dvou miliónů obyvatel (což je celá třetina obyvatel země). Asunción náleží k nejstarším městům v Jižní Americe, byl založen v roce 1537. K hlavním památkám náleží metropolitní katedrála, Národní pantheon (stavba z konce 19. st.), palác Palacio de los Lopéz (stavba rovněž z konce 19. st.) nebo historický dům Casa de la Independencia (původní koloniální stavba z konce 18. st., nyní muzeum). Hlavní třídou je Calle Palma.

 

Zdroje: Conner Gorry a kol.: Jižní Amerika. Lonely Planet. Svojtka Praha 2003.; Wikipedia.org

Pozn.: Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

Paraguay má převážně subtropické podnebí, pouze část území na severu je v oblasti tropické. Srážky na západě země jsou 500 až 800 mm, na východě až 2 000 mm. Paraguay má období dešťů a období sucha. Na podnebí se výrazně podílí vítr. V období od října do března přináší oteplení větry vanoucí ze severu z Amazonské nížiny, zatímco od května do srpna ochlazují zemi větry vanoucí z And. Průměrné teploty v zemi se v průběhu roku pohybují mezi 17 až 28°C. S letními teplotami (od prosince do března) přes 40°C patří území Paraguaye k nejteplejším v Jižní Americe.

Průměrné letní teploty (prosinec až únor) v hlavním městě Paraguaye Asunciónu jsou 27 až 28°C, průměrné zimní jsou 18 až 20°C. Roční úhrn srážek je 1 400 mm, více deštivé období je od října do března, nejsušší je červenec. Ve městě Puerto Casada v severní části země jsou průměrné letní teploty 27 až 29°C, průměrné zimní 20 až 22°C. Celkově srážek ročně je 1 090 mm, více deštivé období je od října do března (mimo prosinec).

Asunción- průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Puerto Casado - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY A DEPARTEMENTY

                Paraguay se administrativně skládá ze 17 departementů a hlavního města. Z geografického hlediska se rozlišují dva hlavní regiony: Západní (Chaco) a Východní (Paraneňa).

Turismus, visitparaguya.travel (es, en)

Region, departement

ZÁPADNÍ REGION, CHACO

1. Alto Paraguay, 5. Boquerón, 17. Presidente Hayes

VÝCHODNÍ REGION

2. Alto Paraná, 3. Amambay, 4. Asunción, 6. Caaguazú, 7. Caazapá, 8. Canindeyú, 

9. Central, 10. Concepción, 11. Cordillera, 12. Guairá, 13. Itapúa, 14. Misiones,  15. Ñeembucú, 16. Paraguarí, 18. San Pedro,

 Paraguay departementy  mensi

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Na území Paraguaye je turistický pobyt bez víza, pokud nepřesáhne dobu 90 dnů. Při vstupu a odjezdu z paraguayského území cestovatel vyplňuje obvyklý migrační lístek. Vystavení tohoto dokumentu je vhodné si vyžádat (jsou známy případy, kdy turistům bylo migračními úředníky při vstupu sděleno, že vyplnit migrační lístek nepotřebují, a při opuštění země tito cestovatelé museli uhradit pokutu).

Doklady. Ke vstupu do země potřebuje občan ČR platný pas.

Měna. Guarani, PYG. 1 000 guaraní = 3,60 Kč (2018), aktuální kurz

Bezpečnost. Cenová a životní úroveň v Paraguayi je celkově relativně nízká, jedná se o typickou zemi s rozvojovou ekonomikou a bohužel i se stále se zhoršující bezpečnostní situací. Turistická zařízení jsou funkční a poměrně spolehlivá v hlavním městě a v některých větších městech. Ve vnitrozemí není dostatečná turistická infrastruktura. Rovněž doprava ve větších městech a na hlavních trasách mezi nimi je poměrně spolehlivá, obtížné je to již při cestách na venkov, některé oblasti jsou v období dešťů prakticky nepřístupné. Větší kriminalita byla zaznamenána v Ciudad del Este a v oblastech při severní hranici Paraguaye. Občanům cestujícím v Paraguayi se doporučuje pohybovat se v oblastech běžných hlavních tras.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Řeka Paraguay rozděluje území Paraguaye na dvě přibližně stejně velké části. Na západě se rozkládá plošina Gran Chaco, východ tvoří mírně zvlněná planina, většinou s nadmořskou výškou do 300 metrů, maximálně 700 metrů – do které v blízkosti hranic s Brazílií zasahují výběžky Brazilské vysočiny. Oblast Gran Chaco na západě je charakteristická savanami a řídkými lesy. Velkou část plochy země zaujímají mokřady a bažinatá území – podél řeky Paraguay a v jižní části území podél řeky Paraná. Nejvyšším bodem země je Cerro Peró (842 m).

                Přibližně polovina plochy země je pokryta lesy. Na severozápadě Gran Chaca jsou křovinaté savany a listnaté opadavé lesy, které směrem k východu přechází v mokřady. V hornatinách na východě země rostou subtropické deštné lesy, které směrem k jihu a západu (řece Paraguay) přechází v travnaté nivy. Největší paraguayské řeky jsou Paraná, Paraguay a Pilcomayo.

Paraguay fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. vyd. Odeon 2001.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Světové dědictví

           Paraguay má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.

Národní parky

                V Paraguayi se nachází 15 národních parků.

Seznam národních parků, Protectedplanet. net (en)

Odkazy

Britannica, Paraguay (en)

CIA World Factbook, Paraguay (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Paraguay (cs)

Wikipedie, Paraguay (cs)

Statistický úřad, dgeec.gov.py (es)

Dokumenty

Gran Asunción (ČT, 2010)

Chaco (ČT, 2010)

Paraguay (ČT, 2003)

end faq

Share