logo

.


URUGUAY  Uruguay / República Oriental del Uruguay


Základní informace

Rozloha: 176 215 km2
Počet obyvatel: 3 360 000 (2017)
Hustota obyvatel: 19/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 86% bílí (Evropané), 5% mulaté, 3% Afričané, 3% mestici
Náboženství: 46% římští katolíci, 44% bez vyznání, 9% ostatní křesťané
Politický systém: prezident a vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna (Camara de Reprezentantes) - 99 členů a senát - 30 členů
Hlavní město: Montevideo (1 305 000)
Největší města: Salto (104 000), Ciudad de la Costa (95 000), Paysandú (76 500), Las Piedras (71 000)

TOP MÍSTA

1. MONTEVIDEO

Montevideo 560flickr.com/photos/whatcouldgowrong/5839442792

                Montevideo je hlavní a největší město Uruguaye. Má rozlohu 194 km2 a žije zde 1 305 000 obyvatel. Leží na jihu Uruguaye, při řece La Plata. Podobně jako Buenos Aires bývá Montevideo hodnoceno jako město s bohatým kulturním životem. Centrum města se nachází v Ciudad Vieja, kde je nejstarší městská zástavba, několik muzeí, galerie umění, také ale řada barů a nočních klubů. K hlavním ulicím náleží Sarandí a Mercado del Puerto. Další památky lze nalézt na Plaza Independecia, zde je divadlo Solís a palác Salvo (stavba z roku 1928, jedna z dominant Montevidea). Na staré město (Ciudad Vieja) navazuje jedna z hlavních městských tříd 18. července. Zde se nachází řada obchodů, restaurací, známé jsou okolní budovy postavené ve stylu art deco. Je zde rovněž městská radnice, některá muzea a další památky. Západně od starého města přes zátoku řeky La Plata stojí na mírném vrchu (134 m) opevnění Fortaleza de Cerro vystavěné v letech 1809 -39. K dalším oblíbeným a navštěvovaným místům hlavního města náleží městská třída Rambla. Leží jihovýchodně od starého města při pobřeží řeky a mimo jiné nabízí 13 km dlouhou písečnou pláž. K oblíbeným městským čtvrtím náleží Punta Gorda, Barrio Sur a Palermo.

 

2. COLONIA DEL SACRAMENTO

Colonia del Sacramento 560flickr.com/photos/travelista/5058262075     

                Colonia del Sacramento je historické město v jihozápadní části Uruguaye, při řece La Plata. Leží naproti hlavnímu městu Argentiny Buenos Aires. Město bylo založeno roku 1680, je jedno z nejstarších v Uruguay, historická část města Barrio Histórico je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. K hlavním památkám náleží bazilika Santisimo Sacramento (vystavěná v roce 1808), Porton de Campo (brána a dřevěný padací most), Portugalské muzeum (město bylo založené Portugalci, v muzeu jsou vystavené historické portugalské mapy, dokumenty, šperky, nábytek), maják a klášter sv. Františka ze 17. století.

 

3. CABO POLONIO

Cabo polonio 2 560flickr.com/photos/iaudioguide/4375774831

                Cabo Polonio leží v jihovýchodní části Uruguaye, na pobřeží Atlantického oceánu. Jedná se o rybářskou vesnici s 90 stálými obyvateli. Vesnice leží 7 km od hlavní silnice a vede k ní pouze písčitá cesta. Hlavní atrakcí oblasti je Atlantický oceán, „nekonečné pláže“, oblast písečných dun a početné kolonie lachtanů a lvounů. Část oblasti je součástí uruguayského Národního parku Cabo Polonio.

 

4. PUNTA DEL ESTE

Punta del Este 560flickr.com/photos/nouknouk/405022866

                Punta del Este je menší přístavní město v jihovýchodní části Uruguaye, přibližně 130 km východně od hlavního města Montevidea. Punta del Este je oblíbená uruguayská letní destinace. Město má 10 000 obyvatel, v sezóně jejich počet naroste. Punta del Este nabízí řadu krásných pláží, restaurace, bary, kavárny i obchody pro nákupy. Oblast má mírné oceánické podnebí s příjemnými teplými léty a chladnými zimami. Nejchladněji je v červenci a srpnu, kdy je průměrná teplota 9°C, nejtepleji je v lednu a únoru, při průměrné teplotě 18,5 °C.

 

Zdroje: Conner Gorry a kol.: Jižní Amerika. Lonely Planet. 1. české vyd. Svojtka, Praha 2003.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Uruguay má subtropické podnebí s teplými léty a mírnými zimami. Letní průměrná teplota je 22 až 26°C, zimní 9 až 12°C. Počasí může výrazněji ovlivnit chladný vítr z jihu (tzv. pamperos). Srážky jsou v průběhu roku rovnoměrné, okolo 1 000 mm ročně.

                Montevideo má vlhké subtropické podnebí. Průměrné letní (prosinec až březen) teploty jsou 21 až 23°C, průměrné zimní 11 až 12°C. Srážky jsou rovnoměrné po celý rok, 1 100 mm. Druhé největší uruguayské město Salto (leží na severozápadě země) má průměrné letní teploty 23 až 25°C a průměrné zimní 12 až 13°C. Méně srážek je v zimě (červen až srpen), celkem za rok 1 320 mm.

Montevideo - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Salto - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY A DEPARTEMENTY

                Uruguay se administrativně skládá z 19 departementů. Geograficky a z hlediska turismu bývá rozdělován na 4 až 5 regionů.

Departementy, Wikipedia (en)

Region, departement, rozloha km2, hlavní město

Pajaros Pintados

Artigas, Paysandú, Río Negro, Salto, Soriano 

Středo-jižní region

Canelones, Colonia, Durazno, Flores, Florida, San José

Region hlavního města

Montevideo, 530 km2

Severní region

Rivera, Tacuarembó

Východní region

Cerro Largo, Lavalleja, Maldonado, Rocha, Treinta y Tres

Uruguay-regiony1

 Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE 

Vstup. Občané ČR vízum k turistickému pobytu do 90 dnů nepotřebují.

Doklady. Pro vstup občanů ČR do Uruguaye je požadován platný cestovní pas, při dopravě automobilem též mezinárodní řidičský průkaz a platné doklady k vozidlu.

Měna. Peso, UYU. 100 uruguayské pes = 64 Kč (2019), aktuální kurz

Prodejní doba. 9:00 – 19:00 u menších obchodů, 9:00 – 23.00 u supermarketů, 13:00 – 17:00 u bank. Pracovní doba je různá, závislá na odvětví, začíná se později, kolem 9:00 až 10:00, končí se kolem 18:00 – 19:00, časté je přerušení pracovní doby v poledních hodinách.

Bezpečnost. Uruguay lze považovat za bezpečnou zemi s nízkou kriminalitou. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel lze v Uruguayi cestovat zcela bez problémů. Turisté by měli být opatrnější zejména v centru a staré části hlavního města Montevidea.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Ze západu je Uruguay ohraničená stejnojmennou řekou Uruguay, na jihu je to ústí řek Paraná a Uruguay nazývané Rio de la Plata a na jihovýchodě a východě je to Atlantický oceán (na východě s Brazílií ještě laguna Lago Mirim). Vnitrozemí Uruguaye tvoří nízká plošina, do které zasahují nejjižnější výběžky Brazilské vysočiny, především Chuchilla de Haedo na severu a Chuchilla Grande na východě (s nadmořskými výškami 200 až 400 metrů). Nejvyšší bod země je Cerro Catedral v menší oddělené pahorkatině na jihovýchodě. Uruguay má kopcovitý ráz s výše uváděnou nadmořskou výškou, podél řek se vyskytují zaplavovaná údolí. Ve středu země byla na řece Río Negro vybudovaná rozsáhlá přehradní nádrž Embalse del Río Negro (zaujímá plochu 1 140 km2).

Uruguay fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa nepodléhá žádné licenci

Světové dědictví

Uruguay má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.

Odkazy

Britannica, Uruguay (en)

CIA World Factbook, Uruguay (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Uruguay (cs)

Wikipedie, Uruguay (cs)

Dokumenty

Uruguay (ČT, 2003)

end faq

Share