logo

.


URUGUAY  Uruguay / República Oriental del Uruguay


Základní informace

Rozloha: 176 215 km2
Počet obyvatel: 3 360 000 (2017)
Hustota obyvatel: 19/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 86% bílí (Evropané), 5% mulaté, 3% Afričané, 3% mestici
Náboženství: 46% římští katolíci, 44% bez vyznání, 9% ostatní křesťané
Politický systém: prezident a vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna (Camara de Reprezentantes) - 99 členů a senát - 30 členů
Hlavní město: Montevideo (1 305 000)
Největší města: Salto (104 000), Ciudad de la Costa (95 000), Paysandú (76 500), Las Piedras (71 000)

TOP MÍSTA

1. MONTEVIDEO

Montevideo 560flickr.com/photos/whatcouldgowrong/5839442792

                Montevideo je hlavní a největší město Uruguaye. Má rozlohu 194 km2 a žije zde 1 305 000 obyvatel. Leží na jihu Uruguaye, při řece La Plata. Podobně jako Buenos Aires bývá Montevideo hodnoceno jako město s bohatým kulturním životem. Centrum města se nachází v Ciudad Vieja, kde je nejstarší městská zástavba, několik muzeí, galerie umění, také ale řada barů a nočních klubů. K hlavním ulicím náleží Sarandí a Mercado del Puerto. Další památky lze nalézt na Plaza Independecia, zde je divadlo Solís a palác Salvo (stavba z roku 1928, jedna z dominant Montevidea). Na staré město (Ciudad Vieja) navazuje jedna z hlavních městských tříd 18. července. Zde se nachází řada obchodů, restaurací, známé jsou okolní budovy postavené ve stylu art deco. Je zde rovněž městská radnice, některá muzea a další památky. Západně od starého města přes zátoku řeky La Plata stojí na mírném vrchu (134 m) opevnění Fortaleza de Cerro vystavěné v letech 1809 -39. K dalším oblíbeným a navštěvovaným místům hlavního města náleží městská třída Rambla. Leží jihovýchodně od starého města při pobřeží řeky a mimo jiné nabízí 13 km dlouhou písečnou pláž. K oblíbeným městským čtvrtím náleží Punta Gorda, Barrio Sur a Palermo.

 

2. COLONIA DEL SACRAMENTO

Colonia del Sacramento 560flickr.com/photos/travelista/5058262075     

                Colonia del Sacramento je historické město v jihozápadní části Uruguaye, při řece La Plata. Leží naproti hlavnímu městu Argentiny Buenos Aires. Město bylo založeno roku 1680, je jedno z nejstarších v Uruguay, historická část města Barrio Histórico je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. K hlavním památkám náleží bazilika Santisimo Sacramento (vystavěná v roce 1808), Porton de Campo (brána a dřevěný padací most), Portugalské muzeum (město bylo založené Portugalci, v muzeu jsou vystavené historické portugalské mapy, dokumenty, šperky, nábytek), maják a klášter sv. Františka ze 17. století.

 

3. CABO POLONIO

Cabo polonio 2 560flickr.com/photos/iaudioguide/4375774831

                Cabo Polonio leží v jihovýchodní části Uruguaye, na pobřeží Atlantického oceánu. Jedná se o rybářskou vesnici s 90 stálými obyvateli. Vesnice leží 7 km od hlavní silnice a vede k ní pouze písčitá cesta. Hlavní atrakcí oblasti je Atlantický oceán, „nekonečné pláže“, oblast písečných dun a početné kolonie lachtanů a lvounů. Část oblasti je součástí uruguayského Národního parku Cabo Polonio.

 

4. PUNTA DEL ESTE

Punta del Este 560flickr.com/photos/nouknouk/405022866

                Punta del Este je menší přístavní město v jihovýchodní části Uruguaye, přibližně 130 km východně od hlavního města Montevidea. Punta del Este je oblíbená uruguayská letní destinace. Město má 10 000 obyvatel, v sezóně jejich počet naroste. Punta del Este nabízí řadu krásných pláží, restaurace, bary, kavárny i obchody pro nákupy. Oblast má mírné oceánické podnebí s příjemnými teplými léty a chladnými zimami. Nejchladněji je v červenci a srpnu, kdy je průměrná teplota 9°C, nejtepleji je v lednu a únoru, při průměrné teplotě 18,5 °C.

 

Zdroje: Conner Gorry a kol.: Jižní Amerika. Lonely Planet. 1. české vyd. Svojtka, Praha 2003.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Uruguay má subtropické podnebí s teplými léty a mírnými zimami. Letní průměrná teplota je 22 až 26°C, zimní 9 až 12°C. Počasí může výrazněji ovlivnit chladný vítr z jihu (tzv. pamperos). Srážky jsou v průběhu roku rovnoměrné, okolo 1 000 mm ročně.

                Montevideo má vlhké subtropické podnebí. Průměrné letní (prosinec až březen) teploty jsou 21 až 23°C, průměrné zimní 11 až 12°C. Srážky jsou rovnoměrné po celý rok, 1 100 mm. Druhé největší uruguayské město Salto (leží na severozápadě země) má průměrné letní teploty 23 až 25°C a průměrné zimní 12 až 13°C. Méně srážek je v zimě (červen až srpen), celkem za rok 1 320 mm.

Montevideo - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Salto - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY A DEPARTEMENTY

                Uruguay se administrativně skládá z 19 departementů. Geograficky a z hlediska turismu bývá rozdělován na 4 až 5 regionů.

Turismus, turismo.gub.uy (es, en, pt)

Departementy, Wikipedia (en)

Region, departement

Pajaros Pintados

Artigas, Paysandú, Río Negro, Salto, Soriano 

Středo-jižní region

Canelones, Colonia, Durazno, Flores, Florida, San José

Region hlavního města

Montevideo

Severní region

Rivera, Tacuarembó

Východní region

Cerro Largo, Lavalleja, Maldonado, Rocha, Treinta y Tres

Uruguay-regiony1

 Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE 

Vstup. Občané ČR vízum k turistickému pobytu do 90 dnů nepotřebují.

Doklady. Pro vstup občanů ČR do Uruguaye je požadován platný cestovní pas, při dopravě automobilem též mezinárodní řidičský průkaz a platné doklady k vozidlu.

Měna. Peso, UYU. 100 uruguayské pes = 64 Kč (2019), aktuální kurz

Prodejní doba. 9:00 – 19:00 u menších obchodů, 9:00 – 23.00 u supermarketů, 13:00 – 17:00 u bank. Pracovní doba je různá, závislá na odvětví, začíná se později, kolem 9:00 až 10:00, končí se kolem 18:00 – 19:00, časté je přerušení pracovní doby v poledních hodinách.

Bezpečnost. Uruguay lze považovat za bezpečnou zemi s nízkou kriminalitou. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel lze v Uruguayi cestovat zcela bez problémů. Turisté by měli být opatrnější zejména v centru a staré části hlavního města Montevidea.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Ze západu je Uruguay ohraničená stejnojmennou řekou Uruguay, na jihu je to ústí řek Paraná a Uruguay nazývané Rio de la Plata a na jihovýchodě a východě je to Atlantický oceán (na východě s Brazílií ještě laguna Lago Mirim). Vnitrozemí Uruguaye tvoří nízká plošina, do které zasahují nejjižnější výběžky Brazilské vysočiny, především Chuchilla de Haedo na severu a Chuchilla Grande na východě (s nadmořskými výškami 200 až 400 metrů). Nejvyšší bod země je Cerro Catedral v menší oddělené pahorkatině na jihovýchodě. Uruguay má kopcovitý ráz s výše uváděnou nadmořskou výškou, podél řek se vyskytují zaplavovaná údolí. Ve středu země byla na řece Río Negro vybudovaná rozsáhlá přehradní nádrž Embalse del Río Negro (zaujímá plochu 1 140 km2).

Uruguay fyzická mapa  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa

Světové dědictví

           Uruguay má v seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 2 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                V Uruguayi se nachází 6 národních parků a 23 dalších chráněných území.

Seznam národních parků, Protectedplanet. net (en)

Top chráněných území, Trazeetravel.com (en)

Odkazy

Britannica, Uruguay (en)

CIA World Factbook, Uruguay (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Uruguay (cs)

Wikipedie, Uruguay (cs)

Dokumenty

Uruguay (ČT, 2003)

end faq

Share