logo

.


NEPÁL  Nepál / Loktántrik Ganatantra Nepál


Základní informace

Rozloha: 147 181 km2
Počet obyvatel: 30 987 000 (2014)
Hustota obyvatel: 211/km2
Úřední jazyk: nepálština (indoíránský, respektive indoevropský jazyk)
Obyvatelstvo: 53% Nepálci, 18% Bihárci, 6% Thaurové, 6% Tamangové ad.
Náboženství: 81% hinduisté, 9% budhisté, 4% muslimové, 4% lidová víra
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 601 členů
Hlavní město: Káthmándú (1 007 000)
Největší města: Biratnagar (270 000), Pokhara (265 000)

TOP MÍSTA

1. MOUNT EVEREST

Mount Everest 640commons.wikimedia.org/wiki/File:Mt_Everest_Aerial.jpg

                Mount Everest (nepálsky Sagarmatha, tibetsky Čomolungma) je s výškou 8 848 metrů nejvyšší horou na Zemi. Hora leží ve středovýchodní části pohoří Himálaj, na severovýchodě Nepálu, na hranici s Čínou, respektive s Tibetem. Hora je pojmenovaná po britském zeměměřiči působícím v polovině 19. st. v Indii Georgi Everestovi. Na vrchol poprvé vystoupili v roce 1953 E. Hillary a T. Norgay. Součástí stejného masivu jako Mount Everest je další sousední osmitisícovka Lhotse (8 516 m) a hory Nuptse (7 855 m) a Changtse (7 580 m). Velká část Mount Everestu je pokryta ledovci. Mount Everest a okolní hory jsou součástí nepálského Národního parku Sagarmatha, založeného v roce 1976, s rozlohou 1 148 m2, který je součástí přírodního Světového dědictví UNESCO (severně na park navazuje čínská, respektive tibetská Národní přírodní rezervace Čomolungma). Národní park Sagarmatha leží v nadmořské výšce 2 845 m až k vrcholu Everestu. Většina parku je bez vegetace, přibližně třetinu tvoří pastviny a pouze zlomek lesy (břízy, jalovce, borovice himálajské). V oblasti je řada řek a ve střední části parku, přibližně 25 až 30 km západně od Everestu, se nachází Gokyjská jezera (v nadmořské výšce 4 700 až 5 000 metrů).

 

2. ÚDOLÍ KÁTHMÁNDÚ

Kathmandu mflickr.com/photos/fran001/12679602355

                Údolí Káthmandú se nachází ve střední části Nepálu a je hlavním kulturním, duchovním a ekonomickým centrem Nepálu. Úrodná oblast leží v nadmořské výšce okolo 1 400 metrů a je obklopena pohořími. Ze severu Vysokým Himálajem, z jihu Nízkým Himálajem (také nazývaným pohořím Mahábhárat). První nálezy osídlení údolí jsou z období neolitu, oblast byla po staletí důležitým obchodním centrem propojující Čínu s Indií. Stejně tak se zde propojují duchovní vlivy buddhistického a hinduistického náboženství. V Údolí Káthmándú se nachází přes 130 památek - chrámů, významných staveb a poutních míst. Hlavními centry jsou současné hlavní a největší nepálské město Káthmandú (50 km2, okolo 1 miliónu obyvatel), město Patan (15 km2, 230 000 obyvatel) a město Bhaktapúr (80 000 obyvatel). Údolí Káthmandú je součástí Světového dědictví. K hlavním památkám náleží tři Dárbárské náměstí (nachází v centru každého z měst), hinduistický chrám Pašupatináth, jedna z největších stup na světě Bódnáth (obě památky jsou v Káthmándú) a hinduistický chrám Changunarajan založený v 5. st..

 

3. NÁRODNÍ PARK ČITVAN

Chitwan National Park 1 mflickr.com/photos/rapidtravelchai/6163455142

                Národní park Čitvan je nejstarší nepálský národní park, byl založen v roce 1973 a rozkládá se na ploše 973 km2. Park leží na jihu Nepálu, v oblasti tzv. teraje, v subtropické nížině. Nadmořská výška se pohybuje od 100 m v údolí řek až po 800 m v okolní vrchovině. Vegetaci tvoří především lužní louky a vlhké subtropické listnaté lesy. Park je velmi důležitý z hlediska fauny. Žije zde okolo 700 druhů různých živočichů, okolo 50 druhů savců – například tygr indický, nosorožec indický, levharti, divoké kočky, šakal obecný nebo medvěd pyskatý (menší druh medvěda).

 

4. ANNAPURNA

Annapurna Conservation Area 640commons.wikimedia.org/wiki/File:AnapurnaFromPokhara.jpg

                Annapurna je horský masiv ve středo-severní části Nepálu, v pohoří Himálaje. Masiv má délku okolo 55 km a zahrnuje desátou nejvyšší horu světa Annapurnu 1 (8 091 m), dalších šestnáct vrcholů vyšších než 7 000 m a třináct vrcholů vyšších než 6 000 m. Celý masiv a okolní hory jsou součástí Přírodní rezervace Annapurna s rozlohou 7 630 km2. Oblast náleží k nejznámějším místům spojeným s vysokohorskou turistikou v Nepálu a Himálajích.

 

Zdroje: Nepál. Rough Guides, česky Jota 2010., Universum, všeobecná encyklopedie. Díly 1 - 10. Odeon Praha 2002.; Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse a CC 3.0 Unported

REGIONY

                Nepál se administrativně dělí na 14 zón a 7 provincií. Dále se rozlišuje 5 regionů: Dálný západ, Západ, Střední západ, Střed a východ. Z turistického hlediska se rozlišují především geografické celky a kulturní oblasti jako je například Mount Everest, Annapurna, Dolpo nebo Palpa.

Turismus, Welcomenepal.com (en)

 Nepál regiony

Mapa

VÍZA, MĚNA, PRAKTICKÉ INFORMACE 

Vstup. Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú. Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad.

Doklady. Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem.

Měna. Rupie, NPR. 100 rupií = 21 Kč (2019)

Bezpečnost. Cizinci se v Nepálu často stávají terčem pouliční kriminality. Jde o kapesní krádeže, krádeže osobních zavazadel atd. Dále je při cestování do Nepálu nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                 Nepál je hornatá země, na většině území země se rozkládá nejvyšší pohoří světa Himálaj. V jeho severní části, na hranicích s Čínou, respektive s Tibetem, leží část pohoří Vysoký Himálaj s nejvyššími vrcholy světa – Mount Everest (8 846 m), Kančendženga (8 586 m), Lhotse (8 516 m). Směrem k jihu navazuje na Vysoký Himálaj horské pásmo Předního Himálaje s vrcholy okolo 4 000 metrů a vysokohorskými údolí. Dále k jihu pak leží předhůří Himálaje, pásmo Šiválik s horami od 900 až do 2 000 metrů. Na úplném jihu země se rozkládá Teraj, nížina místy s mokřady, rovinaté pásmo s nadmořskou výškou okolo 300 metrů (na území Indie pak přechází v Ganžskou nížinu). Horskými údolími a propastmi protéká velké množství řek.

                V horských oblastech jsou alpské louky, lišejníky a mechy. Níže rostou jehličnaté lesy a rododendrony, ve středních polohách pak opadavé lesy s bambusovým porostem. V jižní části země se vyskytují monzunové lesy a zatravněné louky.

Nepál fyzická mapa

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Světové dědictví

Nepál má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 4 kulturní a přírodní památky.

Národní parky

                V Nepálu se nachází 10 národních parků a 10 dalších chráněných území různého typu.

Přehled národních parků, Protectedplanet.net (en)

Národní parky, Welcomenepal.com (en)

Seznam národních parků, Visitnepal.com (en)

Odkazy

Britannica, Nepal (en)

CIA World Factbook, Nepal (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Nepál (cs)

Wikipedie, Nepál (cs)

Dokumenty

Mustang (ČT, 2015), Nepál (ČT, 1999), Údolí Káthmandu (ČT, 2014)

Mapa hor a měst

Nepál hory

Mapa je pod licencí CC

end faq

Share