logo

.


HAITI  Haiti / République d'Haiti / Repiblik Ayiti


Základní informace

Rozloha: 27 748 km2
Počet obyvatel: 10 647 000 (2017)
Hustota obyvatel: 384/km2
Úřední jazyk: francouzština, haitská kreolština
Obyvatelstvo: 95% Afričané, 5% mulaté a bílí
Náboženství: 80% římští katolíci, 16% protestanté
Politický systém: prezident, vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna - 99 členů a senát - 30 členů
Hlavní město: Port au Prince (942 180)
Největší města: Carrefour (442 000), Delmas (383 000), Gonaives (324 000)

TOP MÍSTA

1. MASSIF DE LA HOTTE

Haiti Mountainsflickr.com/photos/fmsc/7021056769

                Masiv Hotte je druhé nejvyšší pohoří v Haiti. Leží na jihozápadě země, v západní části Tiburonského poloostrova. Nachází se zde druhá nejvyšší hora Haiti Pic Macaya (2 347 m). Pohoří je vulkanického a sedimentárního původu, s krasovými jevy. Roste zde jediný původní mlžný les na Haiti. Flora je druhově velmi různorodá. Většina pohoří je součástí Národního parku Pic Macaya.

 

2. MASSIF DE LA SELLE

Haiti Mountains 2  3vflickr.com/photos/lermit/4247618189

                Masiv Selle je nejvyšším pohořím na Haiti. Leží na jihovýchodě země, jihovýchodně od hlavního haitského města Port-au-Prince. Nejvyšší vrchol pohoří a Haiti má 2 680 m. V oblasti rostou borovice, horské listnaté lesy a jsou zde louky. Nejrozšířenějším stromem je borovice hispaniolská (pinus occidentalis). V části pohoří se nachází Národní park La Visite.

 

3. CITADELA LAFERRIÉRE

640px-Citadelle Laferrière Aerial Viewcommons.wikimedia.org/wiki/File:Citadelle_Laferri%C3%A8re_Aerial_View.jpg

                Citadela Laferriére je opevnění na vrcholu hory Bonnet L’Eveque, na severu Haiti, přibližně 30 kilometrů jižně od města Cap-Haitien a pobřeží Atlantiku. Citadela patří k největším historickým opevněním v Americe a je symbolem Haiti. Byla postavena na přelomu 18. a 19. století, v době, kdy Haiti získalo nezávislost na Francii.

 

4. LABADEE

Labadee 2flickr.com/photos/d13morton/7328422294

                Labadee je přístav a resort na severu Haiti. Menší poloostrov má v pronájmu společnost Royal Carribean Cruises. V oblasti se nachází jedny z nejlepších pláží na Haiti, restaurace, sportovní hřiště a bleší trh.

 

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Haiti má tropické podnebí, průměrné teploty v červenci jsou 30°C, průměrné v lednu jsou 23°C. V horských oblastech je podnebí mírnější. Haiti má dvě období dešťů, od dubna do června a od září do listopadu. Průměrné roční srážky jsou okolo 1 400 mm, v uzavřených mezihorských údolích je to jen okolo 500 mm, naopak v horách až 2 000 mm. V pozdním létě (srpen až říjen) se mohou vyskytovat hurikány.

                Hlavní město Port-au-Prince má průměrné letní (červenec až září) teploty 29 až 30°C, průměrné „zimní“ 27°C. Nejvíce srážek spadne od dubna do května a od srpna do října, nejsušší měsíce jsou prosinec a leden. Roční úhrn srážek je 1 350 mm.

Port-au-Prince - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY 

                        Haiti je rozděleno na 10 departementů: Artibonite (Les Gonaïves), Centre (Hinche), Grand'Anse (Jérémie), Nippes (Miragoâne), Nord (Cap-Haïtien), Nord-Est (Fort-Liberté), Nord-Ouest (Port-de-Paix), Ouest (Port-au-Prince), Sud (Les Cayes), Sud-Est (Jacmel).

Turismus, experiencehaiti.org (en)

Haiti regiony 2v

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Čeští turisté nepotřebují pro vstup na Haiti víza.

Doklady. Platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců. Nutno prokázat se zpáteční letenkou.

Měna. Gourde, HTG. 100 gourde = 32 Kč (2018), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC-5, letní čas UTC-4

Bezpečnost. Haiti patří k nejchudším rozvojovým zemím. Dosud trpí politickými a občanskými nepokoji. Byly zaznamenány případy přepadení veřejných budov neidentifikovanými útočníky. Je zaznamenáván růst zločinnosti, včetně násilných přepadení či loupeží a únosů. Na Haiti neexistují absolutně bezpečná místa. Doporučuje se nevycházet po setmění a vyhýbat se venkovským oblastem.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Haiti leží na západní straně ostrova Hispaniola. Haiti je hornatá země, se dvěma centrálními nížinami a úzkými pobřežními rovinami obklopujícími středně vysoká horská pásma. Severní část Haiti se skládá z hornatého pásma Massif du Nord (který je pokračováním horského pásma Cordillera Central v Dominikánské republice) a nížiny Plaine du Nord. Střední část Haiti tvoří dvě nížinné oblasti a dvě horská pásma. Jižní část Haiti tvoří protáhlý Tiburonský poloostrov. Zde leží dvě nejvyšší haitská pohoří, západně Massif de la Hotte s vrcholem Macaya, 2 414 m. A východně Massiv de la Selle s nejvyšší haitskou horou Pic de la Selle, 2 680 m. Haiti obklopuje několik menších ostrovů. Největší jsou Ille de la Gonave (743 km2) a Tortuga (180 km2).

                Dříve pokrývaly zemi husté tropické deštné lesy. Ještě v roce 1925 zaujímaly 60% území. Používání dřeva především jako topiva (pro vaření) snížilo rozlohu lesů o 98%. Tím došlo k erozi půdy, rozšíření polopouštní krajiny a zmenšení zásob povrchové i podzemní vody.

Haiti fyzická mapa

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Haiti má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 kulturní památku.

Odkazy

Britannica, Haiti (en)

CIA World Factbook, Haiti (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Haiti (cs)

Wikipedie, Haiti (cs)

end faq

Share