logo

.


JAMAJKA  Jamajka / Jamaica


Základní informace

Rozloha: 10 991 km2
Počet obyvatel: 2 990 000 (2017)
Hustota obyvatel: 267/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 92% Afričané, 3,5% Asiaté, 1% Evropané
Náboženství: 65% protestanté, 21% bez vyznání, 2% římští katolíci
Politický systém: královna (Společenské království), vláda, dvoukomorový parlament; poslanecká sněmovna - 63 členů a senát - 21 členů
Hlavní město: Kingston (937 700)
Největší města: New Kingston (584 000), Spanish Town (145 000), Portmore (103 000)

TOP MÍSTA

1. BLUE MOUNTAINS

Blue Mountains 2  3vflickr.com/photos/samrich2003/56393457

                Blue Mountains, Modré hory, je hlavní pohoří na Jamajce. Leží na východě ostrova. Blue Mountain Peak je pak s 2 256 m nejvyšší horou země. Hory mají poměrně strmé svahy a jsou pokryty tropickými deštnými a horskými lesy. Oblast je druhově bohatá, vyskytuje se zde více jak 1 350 krytosemenných rostlin, z toho je téměř 300 endemických. Nad 2 000 metrů má les specifické rysy. Stromy jsou pokryty vrstvou mechů a lišejníků, místy rostou orchideje. Pohoří je domovem pro řadu druhů ptáků a obojživelníků.

 

2. FRENCHMAN’S COVE BEACH

frenchmen cove beachflickr.com/photos/keatssycamore/15676835768

                Je jedna z oblíbených jamajských pláží. Nachází se na východě ostrova, východně od města Port Antonio. Největší a nejvíce známou pláží na Jamajce je Seven Mile Beach na západě ostrova, severně od města Negril.

 

3. FALMOUTH

falmouthflickr.com/photos/35034358000@N01/8829090660

                Falmouth je menší město na severu Jamajky, východně od Montego Bay. Falmouth náleží k městům s nejlépe dochovanou georgiánskou architekturou v Karibiku. Město bylo založeno v roce 1769 a žije zde 7 400 obyvatel. K nejlepším stavbám zde náleží Falmouth Court House, anglikánský kostel sv. Petra nebo falmouthská budova pošty.

 

4. DUNN’S RIVER FALLS

Dunns River Falls climbcommons.wikimedia.org/wiki/File:Dunns_River_Falls_climb.JPG

                Vodopády na řece Dunn jsou nejvíce známé a navštěvované na Jamajce. Leží v blízkosti severního pobřeží, přibližně 2 km západně od města Ocho Rios. Terasovitý vodopád, s řadou lagun, má výšku 55 metrů a délku okolo 180 metrů. Vody říčky Dunn jsou bohaté na uhličitan vápenatý, který se usazuje a vytváří jednotlivé travertinové terasy.

 

Zdroje: Anderson, J. P. a kolektiv: Karibik. Rough Guides. 1. české vyd. Jota 2006.; Wikipedia.org

Pozn.: Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution-No Derivse, CC 3.0

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Na většině území Jamajky je tropické podnebí, pouze na závětrných stranách hor je podnebí semiaridní (horká léta, mírné zimy, průměrná teplota okolo 18°C). Teploty na Jamajce jsou v průběhu celého roku konstantní, průměrné teploty jsou 25 až 30°C v nížinách a 15 až 22°C ve vyšších polohách. Průměrné roční srážky jsou 1 900 až 2 000 mm, v horách to může být až 2 500 mm, v nížinách na jižním pobřeží méně, okolo 1 000 mm. V pozdním létě (srpen až říjen) se mohou vyskytovat hurikány.

                Průměrné letní (červenec až září) teploty v hlavním městě Kingstonu jsou 28 až 29°C, průměrné „zimní“ 25 až 27°C. Srážek spadne ročně 810 mm, období sucha je od prosince do dubna, období dešťů je květen a červen a srpen až říjen. Průměrné letní teploty v Montego Bay (leží na severozápadě ostrova, na pobřeží) jsou 27 až 28°C, průměrné „zimní“ jsou 25 až 26°C. Srážek je ročně 1 940 mm, sušší období je od prosince do března, období dešťů od května do října.

Kingston - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Montego Bay - průměrné teploty, srážky (mm)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY 

               Území Jamajky se historicky skládalo ze tří krajů: Cornwall (hlavní město, Savanna-la-Mar), Middlesex (Spanish Town) a Surrey (Kingston). Nyní ji tvoří 14 farností.

Turismus, visitjamaica.com (en)

Jamajka regiony

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Bezvízový vstup na dobu kratší než 30 dní. Vstup je možný za účelem turistiky či obchodní činnosti.

Doklady. Ke vstupu do země je požadováno předložení pasu s platností nejméně 6 měsíců a zpáteční jízdenka/letenka, případně vízum země příští destinace.

Měna. Dolar, JMD. 100 jamajských dolarů = 18 Kč (2018), aktuální kurz

Časové pásmo. UTC-5 (tj. o 6 hodin méně než je středoevropský čas)

Bezpečnost. Země je poměrně bezpečná. Ostražitost je na místě v centru Kingstownu a Montego Bay, kde se vyskytují pouliční zločinecké tlupy a někdy dochází i k přestřelkám. Letoviskům obvykle nebezpečí nehrozí. Doporučuje se opatrnost po setmění a vyhýbat se problematickým čtvrtím.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Jamajka je převážně hornatá, horská pásma a plošiny leží ve vnitrozemí a jsou obklopeny úzkou pobřežní rovinou. Nejvyšší horské pásmo jsou Blue Mountains, s nejvyšším vrcholem země Blue Mountain Peak, 2 256 m. Většinu střední a západní části země tvoří zkrasovělá vápencová plošina. Ve střední části země se rozkládá plošina Dry Harbour Mountains (nejvyšší bod, 986 m), na jihu pak Manchester Plateau, na západě vápencová plošina Cockpit Country. Severovýchodní pobřeží je skalnaté, severní část pobřeží má pláže s bílým pískem, na jihu při ústí řek do moře jsou místy mokřady, pláže na jižním pobřeží mají většinou tmavý písek.

                Převládajícím typem vegetace jsou křovinné savany, pouze na vlhkých severních svazích roste stále zelený deštný les, který ve vyšších polohách přechází v mlžný les. Na pobřeží jsou převážně palmy a porosty mangrove.

Jamajka fyzická mapa

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Jamajka má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 přírodní památku.

Odkazy

Britannica, Jamaica (en)

CIA World Factbook, Jamaica (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Jamajka (cs)

Wikipedie, Jamajka (cs)

Dokumenty

Jižní Jamajka (ČT, 2011)

Severní Jamajka (ČT, 2011)

end faq

Share