logo

.


BERMUDA   Bermudy / Bermuda (Velká Británie Velká Británie)


Základní informace

Rozloha: 54 km2
Počet obyvatel: 71 180 (2018)
Hustota obyvatel: 1 318/km2
Úřední jazyk: angličtina
Obyvatelstvo: 54% Afričané, 31% Evropané, 8% míšenci, 4% Asiaté
Náboženství: 46% protestanté, 18% bez vyznání, 14,5% katolíci, 9% ostatní křesťané
Politický systém: zámořské území Velké Británie; guvernér, vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 36 členů a senát - 16 členů
Hlavní město: Hamilton (1 800)

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Bermudy mají vlhké subtropické podnebí. Zima je navíc zmírňována vlivem teplého Golfského proudu. Průměrné teploty v létě (červen až září) jsou 25 až 27°C, průměrné teploty v zimě jsou 18 až 19°C. Nejvyšší teploty v létě se pohybují okolo 30°C, zatímco nejnižší noční teploty v zimě jsou okolo 14°C. Srážek je okolo 1 400 mm ročně, poměrně vyrovnané v průběhu celého roku. Nejvíce deštivý je říjen, dále leden, červen, srpen a září, nejsušší jsou duben a květen. Období hurikánů je od července do konce října.

Hamilton - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org 

OSTROVY

            Bermudy jsou ostrovy v Atlantickém oceánu, ležící přibližně na 65° západní délky a 32,5° severní šířky. Ostrovy geograficky náleží k Severní Americe. Vzdálenost od pobřeží Spojených států (Jižní Karolína) je cca1 300 km. Bermudy tvoří především ostrov Bermuda (Hlavní ostrov) složený ze sedmi ostrovů. Další ostrůvky (150 až 180) mají „zanedbatelné“ rozměry, spíše se jedná o skaliska. Jeden z největších je např. Hinson Island (400 metrů dlouhý a 300 metrů široký). Hlavní ostrov (souostroví) Bermuda má délku 40 km a šířku 1,5 km.

Turismus, gotobermuda.com (en)

Bermuda ostrovy 2v

Mapa je pod licencí CC

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Bermudy jsou tvořeny přibližně 60 metrovou vrstvou vápence, který leží na sopečném pohoří. Vrstva vápence je pokrytá mělkou vrstvou úrodné půdy. Terén ostrovů je rovinatý, mírně zvlněný, nejvyšší bod, The Peak, má 79 m. Bermudy nemají řeky, ani jezera, půdy však dokáží zadržet vodu. V okolí Bermud jsou korálové útesy.

                Ze současných 165 druhů rostlin je pouze 15 původních (endemických). Před příchodem lidí byl ostrov pokrytý jalovcem. V současné době se zde vyskytuje v omezeném množství. Z dalších původních druhů zde rostou mangrovníky, olivovníky a palmy (sabal bermudana).

Bermuda fyzická mapa  2v

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Odkazy

Britannica, Bermuda (en)

CIA World Factbook, Bermuda (en)

Wikipedie, Bermudy (cs)

end faq

Share