logo

.


GUADELOUPE Guadeloupe ( Francie Francie)


Základní informace

Rozloha: 1 628 km2
Počet obyvatel: 397 990 (2018)
Hustota obyvatel: 246/km2
Úřední jazyk: francouzština
Obyvatelstvo: 90% karibští Afričané (a mulaté), 5% Evropané, 5% ostatní (Indové, Libanonci, Arabové, Číňané)
Náboženství: 95% římští katolíci
Politický systém: francouzský zámořský region a departement
Hlavní město: Basse-Terre (11 900)
Největší města: Pointe á Pitre (17 500)

Mapa

Guadeloupe mapa

Mapa

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

                Guadeloupe má tropické podnebí, vysoké teploty jsou zmírňovány severovýchodními pasátovými větry. Celoroční průměrné teploty jsou 25 až 28°C. Nejvyšší teploty na pobřeží a v nížinách dosahují 34°C, nejnižší 20°C. Teploty ve vyšších polohách (nad 600 m) jsou okolo 16°C. Rozlišuje se období sucha (prosinec až duben) a období dešťů (červenec až říjen). Na Basse-Terre jsou srážky až 2 500 mm ročně, Grande-Terre má okolo 950 mm. Sezóna hurikánů je od července do října.

                Nejvyšší průměrná teplota je v červenci 28°C, nejnižší v lednu 25°C. Přes den bývá obvykle 32°C, v noci okolo 20°C. Nejsušší měsíce jsou leden až březen, nejvíce srážek spadne od září do listopadu.

Guadeloupe - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org 

OSTROVY

                Guadeloupe leží ve východní části karibské oblasti, náleží mezi tzv. Závětrné ostrovy. Je největším ostrovem Malých Antil. Guadeloupe tvoří dva hlavní ostrovy Basse-Terre (západně, 848 km2) a Grande-Terre (východně, 590 km2) spojené šíjí, na povrchu oddělené úzkým kanálem. Dále ke Guadeloupe náleží ostrovy Marie-Galante (158 km2), La Désirade (30 km2) a souostroví Iles des Saintes (13 km2).

Turismus, guadeloupe-islands.com (en, fr)

Guadeloupe ostrovy

Mapa je pod licencí Creative Commons

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

            Basse-Terre je vulkanického původu, většinou ostrova (západní částí) prochází horské pásmo, které dosahuje největší výšky ve vulkánu Soufriére (1 467 m). Další nejvyšší vrcholy jsou Mount Sans Toucher (1 354 m) a Grande Découverte (1 263 m). Z hor do údolí a k moři teče několik řek, největší je Goyaves. Pobřeží ostrova je členité, s řadou zátok a pláží. Grande-Terre je mírně kopcovitý, spíše plochý a rovinatý s nejvyšším bodem nepřesahujícím 150 m.

                Díky příznivým podnebným podmínkám a vulkanickým půdám má Guadeloupe bujnou vegetaci, která se liší dle nadmořské výšky. Lesy zaujímají asi dvě pětiny ostrova, zejména v horských oblastech. Nejvíce zde rostou kaštany a tvrdé dřeviny jako mahagon. V nejvyšších horských polohách jsou trávy a ostřice. Menší ostrovy mají odlišný typ vegetace, rostou zde především suché lesy, palmy a kaktusy.

Guadeloupe fyzická mapa 2v

Zdroje: Britannica.com, Wikipedia.org

Mapa je pod licencí CC

Odkazy

Britannica, Guadeloupe (en)

Wikipedie, Guadeloupe (cs)

Dokumenty

Guadeloupe (ČT, 2014)

end faq

Share