logo

.


KIRIBATI  Kiribati


Základní informace

Rozloha: 811 km2
Počet obyvatel: 109 400 (2018)
Hustota obyvatel: 135/km2
Úřední jazyk: angličtina, kiribatština
Obyvatelstvo: 90% Kiribaťané, 10% míšenci v rámci obyvatel Oceánie
Náboženství: 56% katolíci, 34% protestanté
Politický systém: prezident, vláda, jednokomorový parlament - 46 členů
Hlavní město: Jižní Tarawa (50 200)

32 atolů v délce více jak 3 000 km na ploše 3 500 000 km2; tři skupiny ostrovů: Gilbert Islands (16 atolů), Phoenix Islands (8 atolů), Line Islands (8 atolů); největší atol Kiritimati (388 km2) ve skupině Line Islands

TOP MÍSTA

1. KIRIMATI

Kirimatiflickr.com/photos/warrenjackson/8698113879

                Kirimati, v překladu Vánoční ostrov, je korálový ostrov uprostřed Tichého oceánu, jižně od Havajských ostrovů. Leží v blízkosti rovníku, přibližně na 2°severní šířky. Kirimati je s rozlohou 388 km2 největším korálovým ostrovem na světě. Současně se jedná o jedno z nejodloučenějších míst na Zemi. Ostrov je vzdálený více jak 5 000 kilometrů od Mexika a okolo 5 000 kilometrů od Austrálie. Kirimati má délku okolo 50 km a šířku okolo 10 km. V severozápadní části se nachází laguna. Nejvyšší bod ostrova Joe’s Hill má 13 m. Kirimati má po celý rok průměrnou teplotu 27°C. Nejvyšší teploty dosahují 31°C, nejnižší 23°C. Vegetaci ostrova tvoří nízké keře, traviny a kokosové palmy. Nejčastěji zastoupenou rostlinou je keř vějířovka takada. Žádný savec na ostrově není endemický a z 35 druhů ptáků pouze rákosník kiribatský je jediným původním druhem. Na ostrově žije okolo 6 500 obyvatel. Největší obcí je Tabwakea na severu ostrova se 3 000 obyvateli.

 

2. PHOENIXSKÉ OSTROVY

Manra Islandcommons.wikimedia.org/wiki/File:Manra_Lagoon_AKK.jpg

                Phoenixské ostrovy, v místním jazyce Rawaki, je skupina 8 atolů oklopených korálovými útesy v centrální části Kiribati, respektive ve středo-západní části Tichomoří. Rozloha souše ostrovů je 28 km2. Největším ostrovem je Kanton (9 km2). V oblasti Phoenixských ostrovů se nachází okolo 120 druhů korálů a žije zde okolo 500 druhů ryb. Ostrovy jsou od roku 2008 jednou z největších mořských chráněných oblastí na Zemi. Kromě jednoho ostrova (Kanton), kde žije něco přes 20 obyvatel, jsou ostrovy neobydlené.

 

3. TABUAERAN

Tarawa  2vflickr.com/photos/primyto/332398608

                Tabuaeran je korálový ostrov v severní části Liniových ostrovů, severozápadně od Kirimati. Má rozlohu 34 km2 a žije zde okolo 2 000 obyvatel. Ostrov obklopuje lagunu o rozloze 110 km2. Obvyklá šířka pevniny je jen něco málo přes jeden kilometr. Nejvyšší místo ostrova má nadmořskou výšku 3 metry. Největší obec Tereitaki má okolo 350 obyvatel.

 

4. TARAWA

South Tarawa 2  2vcommons.wikimedia.org/wiki/File:South_Tarawa_from_the_air.jpg

                Tarawa je atol v severní části Gilbertových ostrovů, které tvoří západní část Kiribati. Leží necelých 200 km severně od rovníku. Atol se skládá z 24 ostrovů, z toho je 16 obydlených. Celková rozloha ostrovů je 32 km2, rozloha laguny je více než 340 km2. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 3 metry. V jižní části Tarawy, které tvoří ostrovy Betio, Bairiki, Bikenibeu a Bonriki žije více než 50 tisíc obyvatel. Na celé Tarawě pak okolo 56 tisíc, což je více než polovina všech obyvatel Kiribati.

 

5. BUTARITARI

Butaritari 2  2vflickr.com/photos/58644897@N08/6184297898

                Butaritari je atol na severu Gilbertových ostrovů. Atol má téměř tvar čtverce. Ostrovy atolů mají rozlohu 13,5 km2. Hluboká laguna umožňuje vplout do laguny i velkým lodím. Butaritari má dostatek srážek a ostrovy mají jedny z nejlepších půd na Kiribati. Rostou a pěstují se zde banány, chlebovník, papája, tropické ovoce i různé druhy zeleniny. Atol je poměrně turisticky navštěvovaný a oblíbený pro své pláže a možnosti šnorchlování. Při pobřeží se také nachází několik vraků válečných lodí z druhé světové války. Na atolu žije téměř 4 500 obyvatel.

 

Fotografie jsou pod licencí CC

OSTROVY

                Kiribati je ostrovní stát v centrální části Tichého oceánu. Náleží do regionu Mikronésie. Tvoří jeho východní část. Kiribati tvoří 32 atolů a 1 ostrov. Atoly se rozkládají v délce více než 4 000 kilometrů. Rozlišují se tři hlavní skupiny: Gilbertovy ostrovy a ostrov Banaba na západě (celkem 16 atolů a ostrov Banaba), Phoenixské ostrovy ve střední části (8 atolů) a Liniové ostrovy na východě (8 atolů). Více jak polovina obyvatel Kiribati žije na atolu Tarawa v Gilbertových ostrovech.

Turismus, visit-kiribati.com (en)

Seznam atolů, Wikipedia (en)

Kiribati map  2v

Mapa

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE

               Vstup. K turistické cestě do Republiky Kiribati není pro občany České republiky potřebné vízum. K cestě je dostačující cestovní doklad, který je platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném návratu, fotokopie zpáteční letenky a doklad o vlastnictví dostatečného množství finančních prostředků.

                Doklady. Cestovní doklad platný ještě nejméně tři měsíce po plánovaném návratu.

                Měna. Australský dolar, AUD, aktuální kurz. Ve většině hotelů se dá platit kreditními kartami Visa a Mastercard.

                Časové pásmo. UTC+12, +13, +14

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz)

GEOGRAFIE A PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Největším atolem Kiribati je Kirimati v Liniových ostrovech s rozlohou souše 344 km2, jeden z největších atolů na Zemi. Následují Malden (39 km2) a Tabuaeran (34 km2) rovněž v Liniových ostrovech a Tabiteuea (38 km2), Tarawa (32 km2 a Nonouti (29 km2) v Gilbertových ostrovech. Z Phoenixových ostrovů má největší rozlohu Abariringa (9 km2). Většina ostrovů má nadmořskou výšku 1 až 3 metry, výjimku tvoří Banaba, kde leží nejvyšší bod ostrovů s nadmořskou výškou 81 m.

                Hlavní vegetaci na ostrovech tvoří kokosové palmy a chlebovníky.

Mikronésie  2v

Mapa regionu Mikronésie je pod licencí CC

Světové dědictví

Kiribati má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsanou 1 přírodní památku.

Odkazy

Britannica, Kiribati (en)

CIA World Factbook, Kiribati (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Kiribati (cs)

Wikipedie, Kiribati (cs)

end faq

Share