logo

.


SEVERNÍ MARIANY   Severní Mariany / Northern Mariana Islands (Spojené státy USA)


Základní informace

Rozloha: 464 km2
Počet obyvatel: 52 000 (2018)
Hustota obyvatel: 112/km2
Úřední jazyk: angličtina, chamorro, karolinština (austronéské jazyky)
Obyvatelstvo: 35% Filipínci, 25% Chamorové, 13% míšenci, 11% obyvatelé Oceánie (Karoliňané, Havajané ad.), 6% Číňané, 4% Korejci, 4% ostatní Asiaté
Náboženství: většina křesťané
Politický systém: zámořské území USA; guvernér, vláda, dvoukomorový parlament; sněmovna - 20 členů a senát - 9členů
Hlavní město: Capitol Hill (1 030)
Největší města: Garapan (3 600)

15 ostrovů, 3 největší jsou stále obydlené: Saipan (45 km2), Tinian (101 km2), Rota (85 km2)

TOP MÍSTA

1. SAIPAN

Saipan lflickr.com/photos/jetalone/300703688

                Saipan je největší z ostrovů Severních Marian. Má rozlohu 115 km2 a žije zde více jak 50 000 obyvatel. Saipan je druhý největší ostrov souostroví Mariany po Guamu, který leží jihozápadně. Ostrov leží v západní části Tichomoří, východně od Filipín. Má největší délku 22 km a největší šířku 9 km. Západní pobřeží Saipanu tvoří písečné pláže a korálové útesy. Východní pobřeží je naopak skalnaté s útesy. Nejvyšší vrchol ostrova Mount Tapochau (474 m) leží ve středu Saipanu. K nejvíce vyhledávaným místům na ostrově náleží pláž Obyan Beach na jihu, ostrovy Managahan a Forbidden Island nebo Mount Tapochau. Největší obcí a hlavním centrem turismu je obec Garapan.

 

2. AGRIHAN

Anatahan volcanocommons.wikimedia.org/wiki/File:Anatahan_volcano.jpg

                Agrihan je ostrov v severní části Severních Marian. Od Saipanu je vzdálený 400 km severně. Má rozlohu 44 km2. Ostrov býval obydlený do roku 1990, kdy byla zaznamenána aktivita místního vulkánu, a obyvatelstvo bylo evakuováno. Po roce 2000 se několik obyvatel na ostrov vrátilo, přesto bývá označován jako neobydlený. Ostrov je masivní stratovulkán, který vystupuje 4 km z oceánského dna. Nejvyšší vrchol ostrova Mount Agrihan (965 m) je nejvyšší horou Severních Marian a celého regionu Mikronésie. Ostrov je zalesněný. Rostou zde kokosové palmy, chlebovníky a vysoké traviny.

 

Zdroje: Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencí CC

PODNEBÍ

                Severní Mariany mají tropické, respektive ekvatoriální podnebí. Teploty jsou v průběhu celého roku vyrovnané. Průměrné teploty jsou 24 až 27°C. Podnebí je ovlivňováno pasátovými větry. Srážky se vyskytují v průběhu celého roku. Roční úhrn je 2 120 mm. Vlhčí období je od července do listopadu, kdy je také největší hrozba tajfunů.

Saipan - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon 2001., Wikipedia.org

OSTROVY

                Severní Mariany je 15 ostrovů v Tichém oceánu, východně od Filipín a severně od Papuy – Nové Guiney. Ostrovy jsou součástí souostroví Mariany a tvoří nejsevernější část regionu Mikronésie. Rozkládají ze severu k jihu v délce okolo 700 kilometrů. Celková rozloha souše ostrovů je 465 km2.

                Severní Mariany jsou administrativně závislé území Spojených států amerických. Rozlišují se Severní a Jižní ostrovy. Největším ostrovem je Saipan (115 km2, nejvyšší bod 475 m), následují Tinian (101 km2) a Rota (85 km2, nejvyšší bod 496 m). Tyto tři ostrovy tvoří Jižní ostrovy. Největšími ze Severních ostrovů jsou: Pagan (47 km2, nejvyšší bod 570 m), Agrihan (44 km2, nejvyšší hora ostrovů 965 m) a Anatahan (31 km2, nejvyšší bod 790 m).

Turismus, visittheusa.com (en)

Northern Mariana Islands  4v

Mapa je pod licencí CC

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY

                Ostrovy se rozkládají ve směru: sever – jih, po západní straně Mariánského příkopu. Jižní ostrovy (rozlohou větší) jsou vápencové obklopené korálovými útesy. Severní ostrovy jsou vulkanického původu. Vulkány vystupují z velkých hloubek oceánu a jsou aktivní. Nejvyšší horou ostrovů je Mount Agrihan (965 m) na stejnojmenném ostrově. Nejaktivnější je vulkán Anatahan, poslední erupce proběhly v letech 2003 až 2005.

                Charakteristickou vegetaci ostrovů tvoří tropický deštný les, ale vyskytuje se zde také buš a savana. Z rostlin zde rostou kokosové palmy nebo chlebovníky.

Philippine Sea  3v

Mapa

Odkazy

Britannica, Northern Mariana Islands (en)

CIA World Factbook, Northern Mariana Islands (en)

Wikipedie, Severní Mariany (cs)

end faq

Share