logo

.


SALVADOR  Salvador / República de El Salvador


Základní informace

Rozloha: 21 041 km2
Počet obyvatel: 6 172 000 (2017)
Hustota obyvatel: 293/km2
Úřední jazyk: španělština
Obyvatelstvo: 86% mestici, 13% bílí, 1% Indiáni
Náboženství: 57% katolíci, 21% protestanté, 17% bez vyznání
Politický systém: prezidetn a vláda, jednokomorový parlament (Asamblea Legislativa) - 84 členů
Hlavní město: San Salvador (568 700)
Největší města: Santa Ana (280 000), Soyapango (263 000)

TOP MÍSTA 

1. SAN SALVADOR

San Salvador 2 560commons.wikimedia.org/wiki/File:Catedral_de_San_Salvador.jpg

                Hlavní město Salvadoru, s druhým největším počtem obyvatel ve Střední Americe, leží ve střední části země, v údolí, obklopeném vysočinou a aktivními vulkány. Nadmořská výška města je od 600 do 1 200 m, nejvyšší bod v okolí Cerro El Picacho má 1 929 m. San Salvador byl založen v roce1524, v průběhu let však město postihla řada zemětřesení, a z původních staveb španělské koloniální architektury se téměř nic nedochovalo. V současnosti je zde řada nových moderních staveb a město je především obchodním, finančním a politickým centrem země. Z turistického hlediska je obvykle výchozím a finálním bodem. K hlavním cílům ve městě náleží Metropolitní katedrála, Národní divadlo a Národní palác. V San Salvadoru je řada muzeí, za nejvýznamnější jsou považovány Národní antropologické muzeum a Muzeum umění.

 

2. SANTA ANA A JEZERO COATEPEQUE

Santa Ana 560commons.wikimedia.org/wiki/File:ES_Palacio_Municipal_Santa_Ana_05_2012_1597.JPG

                Santa Ana (245 000 obyvatel) je druhé největší salvadorské město, leží na západě země, ve stejnojmenném departementu. Město je obklopené zelenými horskými vrcholy, přibližně 10 km jižně leží kalderové jezero Coatepeque (26 km2, v nadmořské výšce 750 m, hloubka 115 m, jedno z největších salvadorských jezer), v okolí jezera jsou termální prameny. 15 km jihovýchodně do města pak leží vulkán Santa Ana (2 385 m, nejvyšší vulkán z pobřežního vulkanického pásma). K hlavním památkám ve městě náleží katedrála, městský palác a divadlo Santa Ana.

 

3. NÁRODNÍ PARK EL IMPOSIBLE

El Imposible El Salvador 0 560flickr.com/photos/cheleguanaco/8339390311

                El Imposible leží na západě Salvadoru (u hranic s Guatemalou). Park tvoří především tropické lesy, v blízkosti pobřeží Tichého oceánu a v pohoří Apaneca Ilamatepec. Oblast leží v nadmořské výšce 250 až 1 425 m, vyznačuje se strmými svahy kopců a hor a sevřenými údolími. Protéká zde osm řek, které směřují do mangrovových porostů na pobřeží, do oblasti obce Barra de Santiago, kde jsou krásné pláže. Z živočichů zde žijí

 

4. PLÁŽE LA LIBERTAD

La Libertad El Salvador 560flickr.com/photos/adach/16170327409

                Obec La Libertad je hlavní pobřežní letovisko v Salvadoru, je také jedním z center mezinárodního surfování. V obci jsou restaurace, obchody, půjčovny surfařské výbavy, promenáda, amfiteátr. V okolí se nachází řada pláží, oblíbeným cílem je také Národní park W.T. Deininger.

 

Zdroje: Eltringham, P., McNeil, J., Read, J., Stewart, I.: Střední Amerika. Rough Guide 2004., Wikipedia.org

Fotografie jsou pod licencemi CC Attribution, CC Attribution - No Derivse

PODNEBÍ, KDY VYRAZIT 

            Salvador má vlhké tropické podnebí. Pouze horské oblasti mají podnebí mírnější. Průměrná celoroční teplota je 23°C. Salvador má období sucha od listopadu až prosince do dubna a období dešťů od května do října. Roční srážky se pohybují od 1 600 v nížinách až po 2 200 mm v horských oblastech. Vhodná doba pro návštěvu země bývá udávána na začátku či konci období sucha.

                Hlavní město San Salvador má celoroční průměrné teploty 22 až 24°C. Nejteplejší měsíce jsou duben a květen. Obvyklé denní teploty se pohybují okolo 24 až 27°C. Období sucha je viz výše uvedené od listopadu do dubna. Roční srážky jsou 1 730 mm.

San Salvador - průměrné teploty, srážky (mm), sluneční svit (hodiny)

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. Odeon, 2001., Wikipedia.org 

REGIONY

                Salvador je rozdělen na 14 departementů, obvykle se jedná o regiony větších měst. Departementy mají velikost 1 000 až 2 000 km2, nejmenší je Cuscatlán 756 km2, největší Usulután 2 130 km2. Obvyklý počet obyvatel v departementu je 300 000 až 400 000, výjimku tvoří departement hlavního města San Salvador s 1 740 000 obyvateli.

Turismus, elsalvador.travel (en, es)

Salvador regiony  kopie

Mapa je pod licencí CC

VÍZA, MĚNA, DALŠÍ INFORMACE 

Vstup. Občané ČR mohou cestovat do Salvadoru na dobu do 90 dnů bez víza.

Doklady. Ke vstupu do Salvadoru je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Měna. Colon, SVC. 1 colon = 2,70 Kč (2019), aktuální kurzHlavní užívanou měnou v Salvadoru je americký dolar.

Bezpečnost. Míra obecné kriminality je poměrně vysoká, což platí zejména pro San Salvador. Časté jsou krádeže, přepadení a loupeže. Turisté jsou vyhledávanými objekty této trestné činnosti. Mezi obyvatelstvem se stále nachází velké množství střelných zbraní z doby občanské války a jejich používání při kriminálních činech je běžné. Salvadorské pláže jsou poměrně nebezpečné. Jsou zde silné proudy, doporučuje se věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (mzv.cz), cnb.cz 

GEOGRAFIE, PŘÍRODNÍ POMĚRY 

                Salvador je převážně hornatá země. Na severozápad (na hranicích s Hondurasem) zasahují na území Salvadoru Středoamerické Kordillery, zde leží nejvyšší vrchol země Cerro El Pital (2 730 m). Vnitrozemí tvoří hornatina (400 až 1 000 metrů) s jednotlivými horskými pánvemi s úrodnou půdou. Sever a jih země rozděluje údolí řeky Lempy. Pobřeží Tichého oceánu tvoří úzký nížinný pás, za kterým leží vulkanické pásmo, s aktivními i vyhaslými vulkány. Nejvyšší bod, Santa Ana (2 385 m).

                Ač je Salvador malá země, má více jak 300 řek. V Salvadoru je také řada jezer, k největším náleží Ilopango (70 km2), Güija (44 km2) nebo Coatepeque (26 km2). Zalesněno je jen 7% rozlohy země. Ve vyšších polohách jsou horské a mlžné lesy, při pobřeží rostou mangrove.

Salvador fyzická mapa 1  kopie

Zdroje: Universum, všeobecná encyklopedie. 1. české vyd. Odeon, Praha 2000.; Wikipedia.org

Mapa je pod licencí Creative Commons

Světové dědictví

Salvador má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsané 1 kulturní a přírodní památku.

Odkazy

Britannica, El Salvador (en)

CIA World Factbook, El Salvador (en)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Salvador (cs)

Wikipedie, Salvador (cs)

end faq

Share