logo

.


DSC6867 Wolfgangsee, Sankt Gilgen a Schafberg z Zwölfehornu

           SOLNÁ KOMORA, německy Salzkammergut, je oblast ve střední části Rakouska, východně od Salcburku, na rozhraní Horního Rakouska, Salcburska a Štýrska. Název vychází z toho, že se zde těžila sůl a region spadal přímo pod správu, tzv. komoru, řízenou panovníkem Habsburské monarchie. Krajinu Solné komory tvoří alpské vápencové horské masivy, které jsou součástí Severních vápencových Alp, okolo 40 jezer ledovcového původu, pastviny a lesy. Region leží v horním povodí řeky Traun, jeho součástí jsou horské skupiny: Hory Solné komory, Dachstein, Totes Gebirge a menší pohoří Höllengebirge. Největšími jezery v oblasti je třetí největší rakouské jezero Atterské (46 km²), dále Traunsee (24 km²), Mondsee (13,8 km²), Wolfgangsee (12,8 km²) a Halštatské jezero (8,6 km²). K hlavním obcím a centrům turistického ruchu náleží lázeňské město Bad Ischl, Gmunden, Sankt Wolfgang, Bad Goisern nebo Bad Aussee. Hory Solné komory tvoří horské skupiny: Osterhorn, tj. Hoher Zinken (1 764 m), Zwölferhorn (1 522 m), Sparber (1 502 m) na západě, Gamsfeld, tj. vrcholy Gamsfeld (2 027 m), Braunedl (1 894 m) na jihu, Schafberg, tj. Schafberg (1 782 m), Leonsberg (1 745 m), Schober (1 328 m) na severu a východě a Höllengebirge, tj. nejvyšší bod Grosser Höllkogel (1 862 m) na severovýchodě. Pohoří Dachstein tvoří horské skupiny: Gosaukamm (Grosse Bischofsmütze, 2 458 m) na západě, Centrální masiv (Hoher Dachstein, 2 995 m) ve střední části, skupina Scheichenspitze (2 667 m) a Kemet (Kammspitz, 2 139 m) na jihu a jihovýchodě a samostatné masivy Grimming (2 351 m) na východě a Hoher Sarstein (1 975 m) na severu. Totes Gebirge tvoří tři horské skupiny: Schönberg (2 093 m) na západě, Priel (Grosser Priel, 2 515 m) ve středné části a Warscheneck (2 388 m) na východě.

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA V SOLNÉ KOMOŘE

SCHAFBERG, HORY SOLNÉ KOMORY

Výstup na horu Schafberg ze Sankt Gilgenu

délka: 8 km výstup, celkem 20 km; převýšení: 1 247 m; čas: 4 h výstup, 9 až 10 h; YDS: 1; N: 2

DSC00205Z poslední části trasy na vrchol Schafbergu; Wolfgangsee, ve střední části Zwölferhorn (1 521 m), vpravo St. Gilgen

            Schafberg je s nadmořskou výškou 1 782 metrů dominantní horský vrchol mezi jezery Wolfgangsee, Mondsee a jižní částí Attersee. Nachází se ve spolkové zemi Salcbursko, ve středo-severní části Rakouska, asi 35 kilometrů východně od Salcburku. Schafberg je součástí Hor Solné komory, nejvyšší vrchol pohoří Gamsfeld (2 027 m) leží jižně od Wolfgangsee a západně od Halštatského jezera.

DSC00246Vrchol Schafbergu (1 781 m), vpravo jezero Mondsee

           Vrchol Schafbergu je dostupný po více značených turistických trasách, od všech tří jezer, v podstatě ze všech světových stran. V koncové části je, ale pouze jižní výstupová cesta značená jako pěší turistická trasa, zbylé tři jsou značeny jako úzké, strmé, náročné stezky. Trasa ze Sankt Gilgenu vychází z nadmořské výšky 545 metrů a v první fázi vede kolem severního břehu Wolfgangsee. V osadě Fürberg pak lze pokračovat severně a následně východně po turistické trase Schafbergsteig 20. Ve výšce 1 365 m vede cesta kolem Schafbergalmu, což je zastávka ozubnicové dráhy, která vede pod vrchol hory. Odtud je to na vrchol hodina cesty. Celkem je délka túry St. Gilgen - Schafberg 8 kilometrů, převýšení je 1 247 metrů, časově přibližně 4 hodiny.

DSC00191Zastávka Schafbergalm a ozubnicová dráha Schafbergbahn

           Zpět se lze vydat po stejné cestě na zastávku Schafbergalm a následně jihovýchodně do města Sankt Wolfgang, celkem asi 3 hodiny. Ze St. Wolfgangu pak vede poutní cesta kolem kaple Falkenstein zpět do Sankt Gilgenu. Od osady Fürberg se jde po stejné pěší cestě podél jezera Wolfgangsee. Ze St. Wolfgangu do St. Gilgenu je to po této cestě 7,5 km, s převýšením 250 metrů, časově 2 až 2,5 hodiny. Cestu zpět z vrcholu Schafbergu lze také absolvovat ozubnicovou železnicí Schafbergbahn, která byla otevřena v roce 1893. Ta vede do centra města St. Wolfgang. Ze Sankt Wolfgangu do Sankt Gilgenu je pak možné využít lodní dopravu nebo se vydat zpět zmíněnou poutní cestou.

DSC00093Stezka Schafbergsteig 20

          Sankt Wolfgang je historické město založené biskupem z Řezna v druhé polovině 10. století. Ve městě lze obdivovat především barokní měšťanské domy a gotický farní kostel z 15. století. Sankt Gilgen je lázeňské středisko a letovisko na severozápadním konci jezera Wolfgangsee. Hlavní dominantu města tvoří zvonice barokního kostela sv. Jiljí. Nejvíce známou památkou je rodný dům matky Wolfganga A. Mozarta.

DSC00067Centrum Sankt Gilgenu; zvonice kostela sv. Jiljí, vpravo rodný dům matky W. A. Mozarta

          Jezero Wolfgangsee se rozkládá ze severozápadu na jihovýchod. Největší délka jezera je přes 10 kilometrů, největší šířka 2 kilometry. Zaujímá plochu 12,8 km² a dosahuje maximální hloubky 114 metrů. Na severním břehu je nejvyšší horou Schafberg, na jižním břehu nad St. Gilgenem ležící Zwölferhorn (1 521 m). (06/20, 07/20) Fotografie na Flickru.

 

GAMSFELD, HORY SOLNÉ KOMORY

Výstup na nejvyšší vrchol Hor Solné komory Gamsfeld

Délka: 13 km; převýšení: 1 215 m; čas: 4,5 až 6 h; YDS: 1; N: 2

DSC02513Výhled směrem na Schafberg a Wolfgangsee (v pozadí)

            Gamsfeld je s nadmořskou výškou 2 027 metrů nejvyšší horou Hor Solné komory. Gamsfeld leží v jižní části pohoří, 3,5 kilometru severně od obce Russbach am Pass Gschütt. Nachází se něco přes 10 kilometrů jižně od jezera Wolfgangsee a přibližně stejnou vzdálenost severozápadně od Halštatského jezera.

DSC02522Výhled z vrcholu na Dachstein a Gosaukamm

            Na vrchol hory vedou z Russbachu dvě turistické značené trasy, obě mají délku přes 6 kilometrů. Severozápadní je o něco delší. Vede po pravé straně údolí Rinnbachtal a přes horské pastviny Rinnbergalm a Angerkaralm a dále stoupá ledovcovým kotlem Angerkar. K vrcholu se vystupuje směrem z východu. Severovýchodní trasu tvoří zpevněná cestou vedoucí k místním horským chatám. K vrcholu se pak vystupuje ze severu.

DSC02524Hory Solné komory

            Hory Solné komory leží v severovýchodní části Východních Alp, východně od města Salcburk. Hlavní pohoří horské skupiny tvoří: skupina Gamsfeld, skupina Osterhorn, Schafberg a Höllengebirge. Na západě sousedí s Horami Solné komory pohoří Tennen, na jihu Dachstein, na východě Totes Gebirge a na severu přechází v Alpské předhůří. (06/21)

 

BRAUNEDLKOGEL

Výstup na Braunedlkogel v jižní části Solné komory

Délka: 7 km; převýšení: 650 m; čas: 3 až 4 h; YDS: 1; N: 2

DSC02728Výhled na Hoher Dachstein, vpravo Gosaukamm a vlevo vrchol Gamsfeldu

            Braunedlkogel, zkráceně také Braunedl, náleží s nadmořskou výškou 1 894 metrů mezi vyšší vrcholy Hor Solné komory. Nachází se na jihu pohoří, v horské skupině Gamsfeld. Od nejvyšší hory Hor Solné komory Gamsfeldu leží 3 kilometry severozápadně. Braunedl se nachází na náhorní plošině Postalm, která je dostupná po zpoplatněné silnice z obce Strobl, od jezera Wolfgangsee.

DSC02743Výhled z vrcholu na náhorní plošinu Postalm a v pozadí na hory Bleckwand, Sparber, Schafberg a jezero Wolfgangsee

            Na vrchol vedou dvě značené turistické trasy: 879 ze severovýchodu od horské chaty Rettenegghütte a o něco delší 878 ze severozápadu. Výstup lze tedy jít jako okruh. Výchozím místem může být buď Rettenegghütte (1 211 m) nebo blízké rozcestí, případně obec Postalm (1 100 m).

DSC02718Severozápadní cesta č. 878, v pozadí pohoří Tennen

            Z vrcholu hory je skvělý výhled na Hoher Dachstein a skalní hřeben Gosaukamm, na jednu z dominant Hor Solné komory Schafberg a jezero Wolfgangsee, na pohoří Tennen a vzdálené vrcholky Vysokých Taur a na okolní náhorní plošinu Postalm. (07/21) Fotografie.

 

GROSSER PRIEL, TOTES GEBIRGE

Výstup na nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge Grosser Priel

Délka: 20 km; převýšení: 1 800 m; čas: 8 až 10 h; YDS: 3; N: 3

DSC02636Vápencová náhorní planina pohoří Totes Gebirge

            Grosser Priel je s nadmořskou výškou 2 515 metrů nejvyšší horou pohoří Totes Gebirge. Nachází se v severovýchodní části pohoří. Grosser Priel převyšuje jihovýchodně ležící údolí Stodertal o více než 1 700 metrů a náleží tak k ultraprominentním vrcholům v Alpách.

DSC02618Výstup k chatě Welserhütte a výhled do údolí Hetzau, v pozadí Hornorakouské předhůří

            Totes Gebirge, česky Mrtvé hory, tvoří východní část Severních vápencových Alp. Hlavní horninou je bílý vápenec. Nehostinnou část pohoří, kterou tvoří náhorní planina téměř bez vegetace, oživuje několik jezer při úpatí horského masivu. Největšími jsou Grundlsee a Toplitzsee na jihozápadě a Almsee na severu.

DSC02621Horská chata Welserhütte

            Výstup na horu je možný ze tří stran. Nejčastěji je volena cesta z jihovýchodu, z obce Hinterstoder. Další možností je výstup ze severu, od chaty Almtaler Haus (714 m) přes horskou chatu Welserhütte (1 726 m). Třetí možností je výstup z jihozápadu od jezera Grundlsee.

DSC02669Poslední část výstupu po jihozápadním svahu

            Od chaty Almtaler Haus vede turistická značená trasa č. 215 po lesní cestě až k úpatí horského masivu (940 m). Zde začíná prudké stoupání, místy po zajištěných cestách, na horskou chatu Welserhütte. Od Welserhütte pokračuje trasa dalším náročným úsekem přes několik sněhových polí soutěskou mezi vrcholem Schermbergu (2 396 m) a masivem Prielu. Z rozcestí Fleischbanksattel (2 123 m) pak vede poslední část výstupu po jihozápadním svahu horu až na vrchol Grosser Prielu. (07/21) Fotografie.

 

ZWÖLFEHORN, HORY SOLNÉ KOMORY

Vrchol a trasa v okolí hory Zwölfehorn (1 522 m) v Horách Solné komory

délka: 8 km; převýšení: 977 m; čas: 4 až 5 h; YDS: 1; N: 1 až 2

DSC6862Pohled na Sankt Gilgen, jezero Wolfgangsee a Schafberg, v pozadí jezero Mondsee

            Turistická trasa začíná u výstupu z lanovky ze Sankt Gilgenu v nadmořské výšce 1 480 m. Odtud je to pár desítek metrů na vrchol Zwölfehornu. Dále vede trasa po jihozápadním hřebenu Zwölfhornu až na vrchol Pilsteinhöhe (1 478 m). Odtud se sestupuje severně a východním směrem se vrací k výchozímu bodu u lanovky. Dále se pokračuje západně k vrcholu Elferstein (1 376 m) a následně se severně sestupuje do Sankt Gilgenu (545 m).

DSC06844Trasa vedoucí z Zwölfehornu na Pilstein,výhled na jihozápad, na pohoří Tennegebrige a Berchtasgadenské Alpy

            Z vrcholů Zwölfehornu, Pilsteinu a okolí jsou skvělé výhledy na krajinu Solné komory. Je možné vidět jezero Wolfgangsee a jeho jihovýchodní část Abersee, jezero Mondsee i jezero Fuschlsee. Nad Wolfgangsee vystupuje nejvyšší hora v okolí Schafberg (1 782 m). Jižně vystupují za horami Solné komory zasněžené vrcholky hor pohoří Tennen, jihozápadně Berchtesgadenských Alp a jihovýchodně Dachsteinu.

DSC06869Trasa na Elferstein, ve výhledu Schafberg

            Název regionu, Solní komora, německy Salzkammergut, souvisí s tím, že se zde těžila sůl. Oblast leží ve střední části Rakouska, východně od Salcburku. Zasahuje do tří spolkových zemí: Salcburska, Horního Rakouska a Štýrska. Krajinu tvoří vápencové horské masivy a více než 40 jezer ledovcového původu.

DSC06876Sankt Gilgen a Wolfgangsee

            Hory Solné komory jsou součástí Severních vápencových Alp. Nejvyšším vrcholem je Gamsfeld (2 027 m), který leží v jižní části pohoří. Na západě navazuje na Hory Solné komory pohoří Tennen, na jihu a jihovýchodě skupina Dachstein a na východě Totes Gebirge. Na severu přechází Hory Solné komory do pahorkatiny nazývané Alpské předpolí. (06/19) Další foto.

 

LEONSBERG

Výstup na jednu z hor v centrální části Solné komory nad městem Bad Ischl

Délka: 14,5 km; převýšení: 1 140 m; čas: 7 až 8 h; YDS: 1; N: 2

DSC02563Výhled na Schfaberg z vrcholu Leonbergu

            Leonsberg je s nadmořskou výškou 1 745 metrů jedním z nejvyšších vrcholů v okolí města Bad Ischl a společně s horou Schafberg tvoří významný orientační bod celé střední části Solné komory. Leonsberg se také společně se Schafbergem nachází uprostřed mezi největšími jezery Solné komory: Attersee, Mondsee, Wolfgangsee a Traunsee.

DSC02560Pohled na Atterské jezero, vpravo pohoří Höllengebirge

            Výchozím místem výstupu je lesní cesta severně od obce Russbach u obce Strobl (630 m). Krátký úsek se jde po značené cestě č. 811 a následně pokračuje po stezce č. 813. Následuje prudké stoupání lesem po k horské pastvině Stücklalm (1 060 m). Pak následuje další výstup lesem až na pastviny Grubenalm a Leonsbergalm (1 380 m). Odtud vede stezka v serpentinách kosodřevinou až na vrchol hory.

DSC02572Vlevo vrchol Leonsbergu

            Bad Ischl je lázeňské město na řece Traun v centru Solné komory. Žije zde necelých 15 tisíc obyvatel. Hlavními památkami ve městě je letní rezidence Kongresshaus z konce 19. století, kostel sv. Mikuláše z první poloviny 14. století nebo několik vil z přelomu 19. a 20. století, mimo jiné dům skladatele F. Lehára. (06/21)

 

BLECKWAND, HORY SOLNÉ KOMORY

Výstup na jednu z hlavních hor v okolí jezera Wolfgangsee

Délka: 4,5 km (10 km); převýšení: 370 m (980 m); čas: 2 h (5 až 6 h); YDS: 1; N: 1 (2)

DSC02778Výhled z vrcholu Bleckwandu na východní část jezera Wolfgangsee a obec Strobl

            Bleckwand je jedna z dominantních hor v okolí jezera Wolfgangsee. Leží jižně až jihovýchodně od jezera, nad obcí Abersee. Má nadmořskou výšku 1 541 metrů. Východně leží Sparber (1 502 m), západně Zwölfehorn (1 622 m).

DSC03623Wolfgangsee a Bleckwand (vpravo), vedle vlevo Sparber

            Jedna z výstupových cest začíná na parkovišti za obcí Gschwendt. Další variantou je využít zpoplatněnou lesní silnici k místním horským chatám. Trasu pak lze jít jako okruh například od Wetzlerhütte. Stoupá se severně na vrchol hory, následně se pokračuje po západním hřebeni s výhledy na Wolfgangsee a sestupuje se k Blackwandhütte a dále k Illighütte. (07/21)

Share