logo

.


DSC04580Wolfgangsee a Sankt Gilgen a okolí z Zwölfehornu

           SOLNÁ KOMORA, německy Salzkammergut, je oblast ve střední části Rakouska, východně od Salcburku, na rozhraní Horního Rakouska, Salcburska a Štýrska. Název vychází z toho, že se zde těžila sůl a region spadal přímo pod správu, tzv. komoru, řízenou panovníkem Habsburské monarchie. Krajinu Solné komory tvoří vápencové horské masivy, které jsou součástí Severních vápencových Alp, okolo 40 jezer ledovcového původu, pastviny a lesy. Region leží v horním povodí řeky Traun, jeho součástí jsou horské skupiny: Hory Solné komory, Dachstein, Totes Gebirge a menší pohoří Höllengebirge. Největšími jezery v oblasti je třetí největší rakouské jezero Attersee (46 km²), dále Traunsee (24 km²), Mondsee (13,8 km²), Wolfgangsee (12,8 km²) a Halštatské jezero (8,6 km²). K hlavním obcím a centrům turistického ruchu náleží lázeňské město Bad Ischl, Gmunden, Sankt Wolfgang, Bad Goisern nebo Bad Aussee. Hory Solné komory se skládají z horských skupin: na západě leží skupina Osterhorn, nejvyššími a nejvíce známými vrcholy jsou Hoher Zinken (1 764 m), Osternhorn (1 748 m), Bleckwand (1 541 m), Zwölferhorn (1 522 m), Sparber (1502 m) a Gaisberg (1 287 m). Ve střední části leží skupina Schafberg, tj. Schafberg (1 783 m), Leonsberg (1 745 m), Schober (1 328 m) a Drachenwand (1 176 m). Na jihu se nachází nejvyšší skupina Hor Solné komory Gamsfeld. Nejvyššími horami této skupiny jsou Gamsfeld (2027 m), Braunedlkogel (1894 m), Hoher Kalmberg (1 833 m) a Rinnkogel (1822 m). Na východě leží skupina Höllengebirge, nejvyšším vrcholem je Grosser Höllkogel (1 862 m). A na severu se nachází Alpské předhůří. Pohoří Dachstein tvoří horské skupiny: na západě leží Gosaukamm (Grosse Bischofsmütze, 2 458 m), ve střední části nejvyšší Centrální masiv (Hoher Dachstein, 2 995 m), na severu Sarstein (1 975 m), na jihovýchodě skupina Scheichenspitze (2 667 m) a na východě horské masivy Kemet (Kammspitz, 2 139 m) a Grimming (2 351 m). Totes Gebirge tvoří tři horské skupiny: Schönberg (2 093 m) na západě, Priel (Grosser Priel, 2 515 m) ve středné části a Warscheneck (2 388 m) na východě.

 

TURISTICKÉ TRASY A TOP MÍSTA V SOLNÉ KOMOŘE

SCHAFBERG, HORY SOLNÉ KOMORY

Výstup na horu Schafberg ze Sankt Gilgenu

délka: 8 km výstup, celkem 20 km; převýšení: 1 247 m; čas: 4 h výstup, 9 až 10 h

DSC00205Z poslední části trasy na vrchol Schafbergu; Wolfgangsee, ve střední části Zwölferhorn (1 521 m), vpravo St. Gilgen

            Schafberg je s nadmořskou výškou 1 782 metrů dominantní horský vrchol mezi jezery Wolfgangsee, Mondsee a jižní částí Attersee. Nachází se ve spolkové zemi Salcbursko, ve středo-severní části Rakouska, asi 35 kilometrů východně od Salcburku. Schafberg je součástí Hor Solné komory, nejvyšší vrchol pohoří Gamsfeld (2 027 m) leží jižně od Wolfgangsee a západně od Halštatského jezera.

DSC00246Vrchol Schafbergu (1 781 m), vpravo jezero Mondsee

           Vrchol Schafbergu je dostupný po více značených turistických trasách, od všech tří jezer, v podstatě ze všech světových stran. V koncové části je, ale pouze jižní výstupová cesta značená jako pěší turistická trasa, zbylé tři jsou značeny jako úzké, strmé, náročné stezky. Trasa ze Sankt Gilgenu vychází z nadmořské výšky 545 metrů a v první fázi vede kolem severního břehu Wolfgangsee. V osadě Fürberg pak lze pokračovat severně a následně východně po turistické trase Schafbergsteig 20. Ve výšce 1 365 m vede cesta kolem Schafbergalmu, což je zastávka ozubnicové dráhy, která vede pod vrchol hory. Odtud je to na vrchol hodina cesty. Celkem je délka túry St. Gilgen - Schafberg 8 kilometrů, převýšení je 1 247 metrů, časově přibližně 4 hodiny.

 DSC05605bVýhled na jezero Mondsee ze severní výstupové stezky

           Zpět se lze vydat po stejné cestě na zastávku Schafbergalm a následně jihovýchodně do města Sankt Wolfgang, celkem asi 3 hodiny. Ze St. Wolfgangu pak vede poutní cesta kolem kaple Falkenstein zpět do Sankt Gilgenu. Od osady Fürberg se jde po stejné pěší cestě podél jezera Wolfgangsee. Ze St. Wolfgangu do St. Gilgenu je to po této cestě 7,5 km, s převýšením 250 metrů, časově 2 až 2,5 hodiny. Cestu zpět z vrcholu Schafbergu lze také absolvovat ozubnicovou železnicí Schafbergbahn, která byla otevřena v roce 1893. Ta vede do centra města St. Wolfgang. Ze Sankt Wolfgangu do Sankt Gilgenu je pak možné využít lodní dopravu nebo se vydat zpět zmíněnou poutní cestou.

DSC00093Stezka Schafbergsteig 20

          Sankt Wolfgang je historické město založené biskupem z Řezna v druhé polovině 10. století. Ve městě lze obdivovat především barokní měšťanské domy a gotický farní kostel z 15. století. Sankt Gilgen je lázeňské středisko a letovisko na severozápadním konci jezera Wolfgangsee. Hlavní dominantu města tvoří zvonice barokního kostela sv. Jiljí. Nejvíce známou památkou je rodný dům matky Wolfganga A. Mozarta. Jezero Wolfgangsee se rozkládá ze severozápadu na jihovýchod. Největší délka jezera je přes 10 kilometrů, největší šířka 2 kilometry. Zaujímá plochu 12,8 km² a dosahuje maximální hloubky 114 metrů. Na severním břehu je nejvyšší horou Schafberg, na jižním břehu nad St. Gilgenem ležící Zwölferhorn (1 521 m). (06/20, 07/20) Fotografie na Flickru.

 

SCHOBER, HORY SOLNÉ KOMORY

Výstup na horu v centru Hor Solné komory

Délka: 3 km; převýšení: 400 m; čas: 2 h

DSC06147Výhled z vrcholu na východ, na Mondsee, Drachenwand (1 176 m), Schafberg (1 783 m), v pozadí Höllengebirge i Traunstein

            Schober je hora ve střední části Hor Solné komory, v horské skupině Schafberg. Leží severně až severovýchodně od jezera Fuschlsee a obce Fuschl am See, mezi dalšími dvěma jezery: jihozápadně od Mondsee a severozápadně od Wolfgangsee. Schober má nadmořskou výšku 1 328 metrů a prominenci 568 metrů. Z vrcholu je výhled na sedm horských skupin: Alpské předhůří, Hornorakouské předhůří, Totes Gebirge, Dachstein, Tennen, Berchtesgadenské Alpy a Chiemgauské Alpy a pět okolních jezer: Fuschlsee, Mondsee, Attersee, Wolfgangsee a Irsee. Na horu se vystupuje ze severozápadu nebo z jihu a trasu lze jít jako okruh přes další vrchol Frauenkopf (1 304 m). Přístup k trasám je ze severozápadu, od zříceniny hradu Wartenfels. (10/22)

 

GROSSER SCHOBERSTEIN, HÖLLENGEBIRGE

Výstup na vrchol nad jezerem Atersee

Délka: 5,4 km; převýšení: 570 m; čas: 2,5 h

DSC04556Výhled na Atterské jezero

            Grosser Schoberstein (1 037 m) je jeden z vrcholků západního hřebene pohoří Höllengebirge. Hřeben vystupuje jihovýchodně nad jezerem Attersee. Nejvyššími vrcholy tohoto hřebene jsou Brennerin (1 605 m) a Salzberg (1 607 m). Höllengebirge tvoří východní část Hor Solné komory. Grosser Schoberstein je známý svým pěkným výhledem na Atterské jezero, třetí největší jezero v Rakousku. Standardní výstupová cesta začíná u obce Weissbach am Attersee. (04/22) Fotografie.

 

GROSSER PRIEL, TOTES GEBIRGE

Výstup na nejvyšší horu pohoří Totes Gebirge

Délka: 20 km; převýšení: 1 800 m; čas: 8 až 10 h

DSC02636Vápencová náhorní planina pohoří Totes Gebirge

            Grosser Priel je s nadmořskou výškou 2 515 metrů nejvyšší horou pohoří Totes Gebirge. Nachází se v severovýchodní části pohoří. Grosser Priel převyšuje jihovýchodně ležící údolí Stodertal o více než 1 700 metrů a náleží tak k ultraprominentním vrcholům v Alpách.

DSC02618Výstup k chatě Welserhütte a výhled do údolí Hetzau, v pozadí Hornorakouské předhůří

            Totes Gebirge, česky Mrtvé hory, tvoří východní část Severních vápencových Alp. Hlavní horninou je bílý vápenec. Nehostinnou část pohoří, kterou tvoří náhorní planina téměř bez vegetace, oživuje několik jezer při úpatí horského masivu. Největšími jsou Grundlsee a Toplitzsee na jihozápadě a Almsee na severu.

DSC02621Horská chata Welserhütte

            Výstup na horu je možný ze tří stran. Nejčastěji je volena cesta z jihovýchodu, z obce Hinterstoder. Další možností je výstup ze severu, od chaty Almtaler Haus (714 m) přes horskou chatu Welserhütte (1 726 m). Třetí možností je výstup z jihozápadu od jezera Grundlsee.

DSC02669Poslední část výstupu po jihozápadním svahu

            Od chaty Almtaler Haus vede turistická značená trasa č. 215 po lesní cestě až k úpatí horského masivu (940 m). Zde začíná prudké stoupání, místy po zajištěných cestách, na horskou chatu Welserhütte. Od Welserhütte pokračuje trasa dalším náročným úsekem přes několik sněhových polí soutěskou mezi vrcholem Schermbergu (2 396 m) a masivem Prielu. Z rozcestí Fleischbanksattel (2 123 m) pak vede poslední část výstupu po jihozápadním svahu horu až na vrchol Grosser Prielu. (07/21) Fotografie.

 

HOHER SARSTEIN, DACHSTEIN

Výstup na nejvyšší vrchol horského masivu Sarstein v pohoří Dachstein

Délka: 17 km; převýšení: 1 460 m; čas: 6 až 9 h

DSC06215Výhled z vrcholového hřebene na východ, na Bad Aussee, v pozadí jezero Grundlsee

            Hoher Sarstein je s výškou 1 975 metrů nejvyšším bodem samostatného horského masivu Sarstein. Ten se nachází východně nad Halštatským jezerem a je dominantním horským masivem v okolí Halštatského jezera. Geograficky tvoří Sarstein severní část pohoří Dachstein. Přes vrchol vede ve směru sever-jih hranice spolkových zemí Horní Rakousko a Štýrsko. Západní část Sarsteinu tak společně s Halštatským jezerem leží v jižním výběžku Horního Rakouska, východní část se nachází na severozápadě Štýrska. Od samotného masivu Dachstein je Sarstein na jihu oddělen údolím řeky Traun. Geologicky je Sarstein tvořen dachsteinským vápencem.

DSC06235Výhled z trasy na Halštatské jezero, Halštat a v pozadí Plassen (1 953 m)

            Na vrchol Sarsteinu vedou celkem tři trasy. Jedna z jihu, dvě ze severu. Trasa z jihu vychází z obce Obertraun (513 m) a prochází okolo horské chaty Sarsteinhütte. Nejkratší trasa na vrchol vede z jihu, repsktive jihozápadu, z průsmyku Pötschenpass (993 m). Třetí trasa vede z jihozápadu, začíná za obcí Sankt Agatha. (10/22)

 

GAMSFELD, HORY SOLNÉ KOMORY

Výstup na nejvyšší vrchol Hor Solné komory Gamsfeld

Délka: 13 km; převýšení: 1 215 m; čas: 4,5 až 6 h

DSC02513Výhled směrem na Schafberg a Wolfgangsee (v pozadí)

            Gamsfeld je s nadmořskou výškou 2 027 metrů nejvyšší horou Hor Solné komory. Gamsfeld leží v jižní části pohoří, 3,5 kilometru severně od obce Russbach am Pass Gschütt. Nachází se něco přes 10 kilometrů jižně od jezera Wolfgangsee a přibližně stejnou vzdálenost severozápadně od Halštatského jezera.

DSC02522Výhled z vrcholu na Dachstein a Gosaukamm

            Na vrchol hory vedou z Russbachu dvě turistické značené trasy, obě mají délku přes 6 kilometrů. Severozápadní je o něco delší. Vede po pravé straně údolí Rinnbachtal a přes horské pastviny Rinnbergalm a Angerkaralm a dále stoupá ledovcovým kotlem Angerkar. K vrcholu se vystupuje směrem z východu. Severovýchodní trasu tvoří zpevněná cestou vedoucí k místním horským chatám. K vrcholu se pak vystupuje ze severu.

DSC02524Hory Solné komory

            Hory Solné komory leží v severovýchodní části Východních Alp, východně od města Salcburk. Hlavní pohoří horské skupiny tvoří: skupina Gamsfeld, skupina Osterhorn, Schafberg a Höllengebirge. Na západě sousedí s Horami Solné komory pohoří Tennen, na jihu Dachstein, na východě Totes Gebirge a na severu přechází v Alpské předhůří. (06/21)

 

BRAUNEDLKOGEL

Výstup na Braunedlkogel v jižní části Solné komory

Délka: 7 km; převýšení: 650 m; čas: 3 až 4 h

DSC02728Výhled na Hoher Dachstein, vpravo Gosaukamm a vlevo vrchol Gamsfeldu

            Braunedlkogel, zkráceně také Braunedl, náleží s nadmořskou výškou 1 894 metrů mezi vyšší vrcholy Hor Solné komory. Nachází se na jihu pohoří, v horské skupině Gamsfeld. Od nejvyšší hory Hor Solné komory Gamsfeldu leží 3 kilometry severozápadně. Braunedl se nachází na náhorní plošině Postalm, která je dostupná po zpoplatněné silnice z obce Strobl, od jezera Wolfgangsee.

DSC02743Výhled z vrcholu na náhorní plošinu Postalm a v pozadí na hory Bleckwand, Sparber, Schafberg a jezero Wolfgangsee

            Na vrchol vedou dvě značené turistické trasy: 879 ze severovýchodu od horské chaty Rettenegghütte a o něco delší 878 ze severozápadu. Výstup lze tedy jít jako okruh. Výchozím místem může být buď Rettenegghütte (1 211 m) nebo blízké rozcestí, případně obec Postalm (1 100 m).

DSC02718Severozápadní cesta č. 878, v pozadí pohoří Tennen

            Z vrcholu hory je skvělý výhled na Hoher Dachstein a skalní hřeben Gosaukamm, na jednu z dominant Hor Solné komory Schafberg a jezero Wolfgangsee, na pohoří Tennen a vzdálené vrcholky Vysokých Taur a na okolní náhorní plošinu Postalm. (07/21) Fotografie.

 

ZWÖLFEHORN, HORY SOLNÉ KOMORY

Vrchol a trasa v okolí hory Zwölfehorn (1 522 m) v Horách Solné komory

délka: 8 km; převýšení: 977 m; čas: 4 až 5 h

DSC6862Pohled na Sankt Gilgen, jezero Wolfgangsee a Schafberg, v pozadí jezero Mondsee

            Turistická trasa začíná u výstupu z lanovky ze Sankt Gilgenu v nadmořské výšce 1 480 m. Odtud je to pár desítek metrů na vrchol Zwölfehornu. Dále vede trasa po jihozápadním hřebenu Zwölfhornu až na vrchol Pilsteinhöhe (1 478 m). Odtud se sestupuje severně a východním směrem se vrací k výchozímu bodu u lanovky. Dále se pokračuje západně k vrcholu Elferstein (1 376 m) a následně se severně sestupuje do Sankt Gilgenu (545 m).

DSC06844Trasa vedoucí z Zwölfehornu na Pilstein,výhled na jihozápad, na pohoří Tennegebrige a Berchtasgadenské Alpy

            Z vrcholů Zwölfehornu, Pilsteinu a okolí jsou skvělé výhledy na krajinu Solné komory. Je možné vidět jezero Wolfgangsee a jeho jihovýchodní část Abersee, jezero Mondsee i jezero Fuschlsee. Nad Wolfgangsee vystupuje nejvyšší hora v okolí Schafberg (1 782 m). Jižně vystupují za horami Solné komory zasněžené vrcholky hor pohoří Tennen, jihozápadně Berchtesgadenských Alp a jihovýchodně Dachsteinu.

DSC06876Sankt Gilgen a Wolfgangsee

            Název regionu, Solní komora, německy Salzkammergut, souvisí s tím, že se zde těžila sůl. Oblast leží ve střední části Rakouska, východně od Salcburku. Zasahuje do tří spolkových zemí: Salcburska, Horního Rakouska a Štýrska. Krajinu tvoří vápencové horské masivy a více než 40 jezer ledovcového původu. Hory Solné komory jsou součástí Severních vápencových Alp. Nejvyšším vrcholem je Gamsfeld (2 027 m), který leží v jižní části pohoří. Na západě navazuje na Hory Solné komory pohoří Tennen, na jihu a jihovýchodě skupina Dachstein a na východě Totes Gebirge. Na severu přechází Hory Solné komory do pahorkatiny nazývané Alpské předpolí. (06/19) Další foto.

 

LEONSBERG

Výstup na jednu z hor v centrální části Solné komory nad městem Bad Ischl

Délka: 14,5 km; převýšení: 1 140 m; čas: 7 až 8 h

DSC02563Výhled na Schfaberg z vrcholu Leonbergu

            Leonsberg je s nadmořskou výškou 1 745 metrů jedním z nejvyšších vrcholů v okolí města Bad Ischl a společně s horou Schafberg tvoří významný orientační bod celé střední části Solné komory. Leonsberg se také společně se Schafbergem nachází uprostřed mezi největšími jezery Solné komory: Attersee, Mondsee, Wolfgangsee a Traunsee.

DSC02560Pohled na Atterské jezero, vpravo pohoří Höllengebirge

            Výchozím místem výstupu je lesní cesta severně od obce Russbach u obce Strobl (630 m). Krátký úsek se jde po značené cestě č. 811 a následně pokračuje po stezce č. 813. Následuje prudké stoupání lesem po k horské pastvině Stücklalm (1 060 m). Pak následuje další výstup lesem až na pastviny Grubenalm a Leonsbergalm (1 380 m). Odtud vede stezka v serpentinách kosodřevinou až na vrchol hory. (06/21)

Share